Срби доста 'извозе', а најбоље академије су...?

У првом тиму Барселоне тренутно игра 13 играча пониклих у Ла Масији… У другим клубовима из ТОП 5 лига Европе још 30. Сличан случај и са Манчестер јунајтедом, мадридским Реалом, лионским Олимпиком…

Фудбал 01.11.2014 | 10:20
Срби доста 'извозе', а најбоље академије су...?

Српски клубови можда спадају у највеће извознике фудбалера, али најквалитетнија "роба" продаје се у излозима по Шпанији, Енглеској, Француској… Финансијска дубиоза у Суперлиги приморала је наше играче да трбухом за крухом крену и у авантуре по ливадама на којима се не игра најбољи фудбал. Места у елити резервисана су само за најбоље. А најбољи стасавају у – Барселони!

Према истраживању Центра за спортске студије (ЦИЕС) у Нојшателу управо је у чувеној Ла Масији професионалну каријеру почео највећи број фудбалера који "терају лопте" у пет најјачих Лига Европе. Чак 13 их је и даље у Барси (по томе су испред Каталонаца само Олимпик Лион, Атлетик Билбао и Реал Сосиједад), а још 30 је расуто по осталим клубовма "лиге петице". Међу најпознатије спадају Сеск Фабрегас, Тијаго Алкантара, Бојан Кркић...

Одмах иза је Манчестер јунајтед са 12 представника који су и даље на Олд Трафорду и још 24 играча који зарађују на другим местима, углавном по Премијер лиги. Треће место припада Реалу, четврто Олимпику из Лиона, пето Пари Сен Жермену…

Од клубова који не играју у пет најјачих Лига Европе издваја се седам великих "донатора", а прва међу њима је аргентинска Ривер Плата (17 играча у најбољим шампионатима лига Старог континената). Ту су и Ајакс, друголигаши Ле Авр и Минхен 1860, Бока Јуниорс, Осер, Спортинг из Лисабона…

Истраживање ЦИЕС центра показује и да клубови из најјачих лига полако одустају од улагања у омладинске школе, јер се већини – оној која није баш вична стварању играча – више исплати да купи готов производ. У тимовима топ пет лига Европе свега 17,2 одсто играча је и поникло у клубу у којем и данас игра (провело барем три сезоне ту у периоду од 15. до 21. године) што је негативан рекорд од када се истраживања раде.

Серија А најодговорнија је тај просек с обзиром на то да се састави италијанских клубова састоје од свега 9,6 одсто играча фудбалски едукованим код својих садашњих послодаваца. Премијер лига је на 13,9 одсто, Бундеслига на 16,4, Примера на 22,4, док је најштедљивија француска Лига 1 са 24,6 одсто "домаћих" играча.

Све скупа просек је поменутих 17,2 одсто. Пре само четири године износио је 20,2 одсто.

Коментари / 0

Оставите коментар