Голи оток на продају
Међу сто некретнина у државном власништву које је хрватска канцеларија за управљање државном имовином одлучила да прода или изнајми, нашли су се и бивши логор на Голом отоку и некадашња политичка школа у Кумровцу, родном мјесту Јосипа Броза.
Регион 01.08.2014 | 15:19
Сви заинтересовани позвани су да до 15. септембра доставе идеје о њиховој намјени, јавља Јутарњи лист. Некадашњи озлоглашени логор за Информбировце на Голом отоку, чије се запуштене зграде и пратећи објекти простиру на 4.500 квадратних метара, већ годинама пропада. "Хтјели бисмо да осигурамо услове да се на Голом отоку направи меморијално-туристички комплекс.
Тамо постоје дијелови који су предвиђени за туризам. Међутим, није поента у томе да ми као државно тијело измишљамо и предлажемо како ставити у функцију те објекте", објашњава директор канцеларије Младен Пејновић. Каже да ће и на Голом отоку и свугдје гдје се нуде државне некретнине моћи да се ради само у складу с просторним плановима и да ће се некретнине продавати и изнајмљивати.
Саборски Одбор за људска права, на приједлог удружења бивших логораша "Анте Земљар", још прије пет година је покренуо иницијативу да се донесе посебан закон о Спомен подручју Голи оток.
Министарство културе је почетком године саопштило да нема новца за формирање и одржавање таквог спомен подручја, подсјећа Јутарњи лист. Наводи и да се запуштене зграде бившег затвора налазе на југозападној обали Голог отока и да се затворски комплекс састоји од управне зграде изграђене 1950. од камених блокова које су ручно клесали затвореници.
Ту су остаци зграде за пријеме и отпусте, зграда у којој су се налазили карантин и болница, рапортна зграда, те комплекс "Жица" - како су затвореници називали скуп грађевина опасан жицом у којима су биле бараке за спавање. Према подацима Удружења бивших логораша "Анте Земљар" од 1949. до 1956. је око 16.000 људи осуђено на затворске казне због наводне оданости Стаљиновом режиму. Њих око 12.000 казне је издржало на Голом отоку, а 400 их није преживело.
Међу 100 понуђених некретнина је и бивша политичка школа у Кумровцу, родном мјесту доживотног предсједника СФРЈ Јосипа Броза Тита у хрватском Загорју, гдје су се својевремено школовали будући партијски кадрови.
Коментари / 5
Оставите коментарЈА
01.08.2014 13:45Ја цу да га купим када добијем 7 на Лоту!!!
ОДГОВОРИТЕБиц бозији
01.08.2014 13:56Да имам новац купио би га да ове домаце лопове сто пљацкају народ тамо стрпамо!!!
ОДГОВОРИТЕЛија
01.08.2014 13:59По свему судећи има довољно мјеста. Народе скупимо паре да смјестимо тиранине.
ОДГОВОРИТЕзути
01.08.2014 15:12Колико лопова има у БиХ питајне је да ли би били било мјеста за све!?
ОДГОВОРИТЕВРС РВИ
02.08.2014 10:25Проширити капацитет и направити интернационални завор за балканске политичаре.
ОДГОВОРИТЕ