Незировић се суочава са екстрадицијом
Амерички држављанин, поријеклом из БиХ, Алмаз Незировић, који је оптужен за ратне злочине над српским цивилима почињеним током рата у БиХ на подручју Дервенте, ухапшен је у области Роанок и изведен пред суд, гдје му је речено да се суочава са екстрадицијом.
Република Српска
18.07.2012 | 18:56
Амерички држављанин, поријеклом из БиХ, Алмаз Незировић, који је оптужен за ратне злочине над српским цивилима почињеним током рата у БиХ на подручју Дервенте, ухапшен је у области Роанок и изведен пред суд, гдје му је речено да се суочава са екстрадицијом.Окружни суд је током кратког рочишта одредио да ће Незировић до наредног саслушања остати у затвору без могућности кауције.
У отпечаћеној оптужници наводи се да је Незировић оптужен за мучење српских цивила, који су почетком деведесетих година прошлог вијека послати у логор "Рабић".
Према оптужници, затвореници су тучени пушкама и палицама, изгладњивани, приморавани да голи пузе и једу траву натопљену урином.
"На наведене и остале начине оптужени је учествовао у мучењу и суровом, нехуманом и понижавајућем поступању према затвореницима у логору `Рабић`", наводи се у жалби тужилаштва.
Власти БиХ су 2003. године први пут изнијеле оптужбе против Незировића, који се однедавно суочава са одвојеним, али повезаним оптужницама.
У јуну 2011. године оптужен је да је лагао приликом пријаве за америчко држављанство и да је изнио лажне податке током разговора о натурализацији.
Тужилаштво наводи да Незировић тада није поменуо дјела за која би могао бити кривично гоњен, попут наводног злостављања затвореника у логору.
По објављивању оптужнице Незировићу је тада дозвољено да остане на слободи уз кауцију. Живио је у области Роанок до јутрошњег хапшења.
Од када је прошле године пред судом у Роаноку против Незировића подигнута оптужница на савезном нивоу, власти БиХ су донијеле одлуку да га кривично гоне, према оптужбама за ратне злочине, и затражена је екстрадиција.
Та одлука има предност над оптужбама за које га терети америчка влада, а за које је процес одређен у септембру.
Амерички државни тужилац Тимоти Хипи рекао је да ће његова канцеларија изнијети додатне доказе у року од 60 дана. Судија ће тада донијети одлуку да ли Незировић треба да буде изручен БиХ.
Незировић, чија је породица у САД стигла 1997. године, негира све оптужбе.
Ћосићево улизивање превазишло укус пристојног понашања (ВИДЕО)
27.04.2025 | 12:39