Sve veći pritisci na novinare, sloboda medija narušena
Danas se obilježava Svjetski dan slobode medija. Prvi put je obilježen 1993 godine, a cilj je okupljanje medijskih profesionalca, koji procjenjuju stanje slobode medija i raspravljaju o mogućnostima za rješavanje brojnih izazova.
Bosna i Hercegovina 03.05.2025 | 17:02
Takođe cilj je i podizanje svijesti o važnosti medijskih sloboda i temeljnih načela. U Bosni i Hercegovini sloboda medija nije na zavidnom nivou, jer se svakodnevno vrši pritisak na novinare, a nepovjerenje građana u medije raste.
Istraživanje koje je provela Fondacija Fridirh Ebert pokazuje da povjerenje građana Republike Srpske opada, kako u institucije tako i u medije. Takođe, istraživanje je pokazalo da se stavovi ispitanik iz Republike Srpske temelje na principu crno-bijelo.
„Istraživanje pokazuje da više od 40% ispitanika u Republici Srpskoj smatra da medijske slobode ugrožavaju predstavnici Međunarodne zajednice i OHR. Dakle ne ovi naši koji nas vrijeđaju, progone i targetiraju nego strani faktor. Očigledno da je urodio plodom narativ o stranim plaćenicima“, kazala je novinarka Milkica Milojević.
Represivni zakoni koji su doneseni stvaraju pritisak i sputavaju novinare u radu. Najavljen je zakon o medijima koji je potreban, jer bi onda portali morali imati impresum i jasnu vlasničku strukturu.
Iako je premijer Radovan Višković kazao da je Nacrt ovog zakona spreman iz medijske zajednice kažu da oni na njemu nisu radili. Zbog toga postoji sumnja kada je riječ o ovom zakonu, jer bi se iza njega mogla kriti još neka represivna mjera.
„S obzirom na naša iskustva, medijska zajednica sumnja u namjere ovog zakona i boji se još jednog represivnog zakona. Ja se nadam da će biti pozvane sve kolege i sve redakcije i da će se to uvažiti. Ako se to ne uvaži bićemo opet u problemu i biće namjera jasna“ navela je Sandra Gojković-Arbutina, glavna i odgovorna urednica Nezavisnih novina
Istraživanje Mediacentra pokazuju da studenti sve rjeđe biraju novinarstvo za svoj životni poziv. Neki od razloga su česti napadi na novinare i neizvjesna finansijska podrška.
„Mislim da mladi ljudi nemaju pravu sliku šta znači biti novinar, a šta voditelj. Ako neko razmišlja o karijeri u novinarstvu treba da se obrati novinarima da ne bi pogriješio u izboru“ ističe novinarka Ljiljana Smiljanić.
Sudeći po negativnim trendovima i narušenoj slobodi medija u Bosni i Hercegovini, nameće se zaključak da bi ova branša uskoro mogla ostati bez kvalifikovanih stručnjaka.
(BN) Foto: BN
Komentari / 0
Ostavite komentar