Prekinut postupak izdavanja ekološke dozvole Drvo-export

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske donijelo je zaključak kojim se prekida postupak odlučivanja po zahtjevu investitora “Drvo-Export” d.o.o. Teslić, podnijetog za izdavanje ekološke dozvole za projekat eksploatacije uglja na ležištu “Bukova kosa” kod Prijedora.

Republika Srpska 23.04.2025 | 16:37
Prekinut postupak izdavanja ekološke dozvole Drvo-export

Izdavanje ekološke dozvole je prekinuto po zahtjevu Centra za životnu sredinu, odnosno usljed postojanja sudskog spora o potrebi Studije uticaja na životnu sredinu za ovaj projekat.

Kako je Ministarstvo u prethodnoj fazi oslobodilo investitora od izrade ove Studije, Centar je u novembru 2024. godine podnio tužbu protiv takve odluke iznoseći razloge zbog koji je odluka Ministarstva morala biti drugačija, obzirom da se ležište nalazi u relativno gusto naseljenom području koje je uz to bogato poljoprivrednim, vodnim i dobrima od kulturnog značaja.

Dok sud ne donese konačnu odluku o ovome, što u odnosu na izdavanje ekološke dozvole predstavlja prethodno pravno pitanje, Ministarstvo je bilo dužno da prekine upravni postupak.

“Ovo bi mogla biti druga šansa za mještane Bukove kose, odnosno šansa da se zaštiti pravo na zdravu životnu sredinu neodređenog broja građana. Nadamo da će sud cijeniti sve aspekte i složenost ove upravne stvari, te da će uvidjeti širi značaj odluke u ovom predmetu.

Pozitivna odluka suda bi suštinski uslovljavala izdavanje ekološke dozvole izradom adekvatne Studije uticaja, iako je to upitno usljed uzurpacije terena. Međutim, nakon njene izrade Ministarstvo bi i dalje imalo diskreciono ovlaštenje da neadekvatnu Studiju odbije, čime bi otvaranje rudnika u ovom području postalo nemoguće”, izjavio je Redžib Skomorac, pravni savjetnik u Centru.

Podsjećamo, Centar je u vezi navedenog projekta u proteklom periodu pokrenuo više sudskih postupaka. Postupci po vanrednom pravnom lijeku traju pred Vrhovnim sudom Republike Srpske. Centar je podnio i ustavnu apelaciju kod Ustavnog suda BiH, a u vezi sa onemogućavanjem učešća građana u odlučivanju o politici dodjele koncesija.

To je suštinsko pitanje kako za projekte ekstraktivizma tako i svaku drugu ekonomsku eksploataciju javnih dobara i prirodnih resursa.

Nažalost, činjenica je da je investitor već uzurpirao nulto stanje životne sredine na predmetnom području. Iako je projekat već bio predmet inspekcijskih mjera i obustave radova, Inspektorat Republike Srpske je dozvolio nastavak radova.

Zbog preuranjene eksploatacije uglja još jednom se, uprkos obavještenosti nadležnih organa, dozvolio obrazac nezakonitosti što i samo izdavanje ekološke dozvole praktički čini pitanjem legalizacije, što je nedopustivo.

“Izdavanje ekološke dozvole konkretno ovisi od zakonitog odlučivanja o potrebi Studije uticaja. Međutim, suštinski odobravanje ove sporne koncesije ovisi od niza pravnih pitanja koja se tiču uskraćivanja demokratskih procesa u oblasti životne sredine i upravljanja javnim resursima, o čemu će konačnu odluku da donese Ustavni sud BiH, odnosno Evropski sud za ljudska prava”, zaključio je Skomorac.

(BN) Foto: Arhiva

Komentari / 4

Ostavite komentar
Name

Doboj

23.04.2025 16:59

Ali onda ide tuzba nije on dzaba rekao da je ulozio 8-9miliona km sve je to smisljeno a planinac je to .

ODGOVORITE
Name

Mila

23.04.2025 17:24

SVE SAME NAMJEŠTALJKE U MINISTARSTVU ZA PROSTORNO UREĐENJE GRAĐEVINARSTVO I EKOLOGIJU...DA NIJE OVOG CENTRA ZA ŽIVOTNU SREDINU REPUBLIKU SRPSKU BI OVI NA VLASTI DAVNO OGLODALI...SREĆA PA SU ZAPOSLENI U CENTRU OBRAZOVANIJI OD ZAPOSLENIH U MINISTARSTVU PA SE USPIJU SUDOM BORITI PROTIV KORUMPIRANIH U MINISTARSTVU...

ODGOVORITE
Name

Prijedorčanin M.

23.04.2025 18:08

Kako je Rufi mogao kopati rudu bez ekološke studije,znači sve odštete i saniranje rudnika,platiće građani rs.

Name

Козарски вјесник

23.04.2025 19:29

Треба захвалити грађанским активистима, без којих овог епилига не би ни било: Мирослав Стакић и Јелена Топић✊

ODGOVORITE