Вријеме високих представника је истекло, ту улогу треба да преузму домаћи политичари (ВИДЕО)
Високи представник је кроз више од 30 година постојања негативно је реаговао угавном на одлуке српских политичара, а највише санкција су претрпјели Мирко Шаровић и кадрови СДС-а. Вријеме високог представника у БиХ је истекло и његову финкцију и канцеларију морају да замјене домаћи политичари, сматрају су гости емисије “Изазови” БН телевизије.
Република Српска 05.06.2026 | 22:09
Највише одлука кроз своје дјеловање, било оно уставно или неуставно, ишло је у корист Бошњака, те су га они, који су се за државни суверенитет залагали само декларативно, највише и подржавали. Питање је да ли би било тако да су његове одлуке ишле у корист Срба или Хравата. Да би БиХ била суверена, високи представник мора да оде, кажу гости Изазова.
“На тај начин ми немамо могућност да развијамо ни свој демократски потенцијал, ни институције ни било шта, зато што константно имамо некога изнад ко може да наметне неку одлуку. Ти људи просто не вјерују ни у нашу политичку зрелост, ни у демократију, ни у људска права, не вјерују да ми можемо и да знамо да управљамо нашом државом”, рекао је Дражен Николић, адвокат Хелсиншког одбора за људска права.

Највише наметања и смјене кадрова било је у вријеме мандата Педија Ешдауна, који је поред тадашњег предсједника Републике Српске, смјенио и под санкције ставио огроман број кадрова СДС-а, на првом мјесту Мирка Шаровића, тада предсједавајућег Предсједништва БиХ.
“Вјероватно сам им ја био нека централна препрека за неке ствари које су они жељели да одлукама високог представника креирају и да, у суштини, на “мала врата” мјењају одређене уставне одредбе и преузимање неких институција са ентитета на ниво БиХ, што ће се касније и десити”, каже Шаровић.
2003. долази до првог круњења, од најјаче странке па до осталих, каже Шаровић и додаје да се појављују појединци који су попустили под притисцима.
“Појединци који су можда сломљени у том процесу са Ешдауном, па су пристали на одређени пренос овлаштења и од оних који су били у опозицији и од оних који су били на власти. Зашто да не кажем када знам сваки детаљ око тога, укључујући, када је у питању, не само Додик и СНСД, него и СДС и ПДП и радикали и сви. Да смо били чврсти, неке ствари би дејтонске остале и дан данас. Нисмо ми тек тако пренијели одбрану на ниво БиХ”, каже Шаровић.

Шаровић је био један од најдоследнијих политичара свог времена и није пристајао условљавања високог представника, чиме данашњи властодршци сигурно не могу да се похвале, рекао је политиколог Велизар Антић.
“Ја сам потпуно убеђен да би Милорад Додик играо за било који тим, који се у том тренутку пита. Играо је за Американце када су они били најјачи. Када је једно време Русија ојачала, он је поправио односе са Русијом и у добрим односима је и дан данас са Путином. Сутра да Кинези овде дођу и постану најјача сила, он би био добар са њима. Просто, што би народ рекао, то је човек који се окреће како ветар дува”, рекао је Антић.
У Републици Српској свакако може бити боље, с’ обзиром на то колико је лоша тренутба ситуација, слажу се у констатацији гости емисије “Изазови”, додајући да је потребно промјенити актуелну неодговорну власт, али искључиво легално – на изборима.
(БН) Фото: БН

Коментари / 4
Оставите коментарМики
05.06.2026 22:41Ја не знам у чему је проблем,овдје се власт слаже више него добро.Погледајте само гласања о повишицима по разноразним основама,накнадама за одвојен живот,бијелом хљебу,запошљавању у управне одборе добростојећих фирми,итд,итд...Швеђани су нула за нас.
ОДГОВОРИТЕМилутин
05.06.2026 22:45Данас је високи представник потребнији грађанима Босне и Херцеговине него икад.Домаћи политичари су на корак да доведу до новог рата како би избјегли одговорност за пљачку невјероватних размјера.Само неко са стране може их у томе спријечити.Институције су заробљене или су неспособне да се супротставе додицима,човићима,бакирима,нешићима,стевандићема
ОДГОВОРИТЕИстекло
05.06.2026 22:56Је онда кад странци кажу да је истекло а не пропали и корумпирани политичари у БиХ који се богате на рачун народа све ове године на власти.
ОДГОВОРИТЕВера
05.06.2026 23:01Високи представник је понижење за БиХ. Марш кући.
ОДГОВОРИТЕ