Медицински факултет у Фочи похађа 600 страних студената

Фоча је град са око 2.500 студената од којих је више од 600 страних будућих академских грађана. Они  на Медицинском факултету студије прате на енгеском језику. 

Република Српска 03.06.2026 | 20:04
Медицински факултет у Фочи похађа 600 страних студената

На улицама Фоче данас се говори на српском и 38 свјетских језика. Из толиког броја земаља студенти студирају на Медицинском факлутету у овом граду. 

Више од 600 будућих академских грађана свих боја коже, вјерских опредјељења са својим обичајима, ношњама и схватањима живота учи  и дружи са студентима из Републике Српске на овој образовној установи и градским трговима. 

Франческо Торкија је из Италије и ове године завршава медицински факлутет. Савладао је српски језик и служи као неформални преводилац са енглеског медју студентима.

„Долазак у Фочу за мене је била једна врста авантуре. Дошао сам по знање и наишао на пуно добрих људи. Професори су стручни људи", каже Торкија.

Јанишка Конбож је из Индије из које на Медицинском факлутету студира велики број студената.

„Жељела сам да студирам у Европи и преко агенције сам нашла Фочу и нисам се покајала . Било је тешко у почетку навићи се  на храну, другачији живот, климу али сам сад задовољна јер стичем одлично  знање за моју професију“, додаје Комбож.

Абдал Ихман Ахмед је из Египта. Каже да је срећан што студије нису скупе и што може нормално да овдје послије наставе  исповједа своју вјеру.

„Излазим у град са мојим сународницима али и пријатељима из Фоче“ каже Абдал.

За иностране студенте настава се изводи на енглеском језику.

Продекан Медицинског факлутета Огњенка Јањић Павловић објашњава да је ова високошколска установа медјународни факлтет у правом смислу те ријечи.

„Највећи дио студената долази из Индије и Бангладеша  њих је и до 60 одсто. Имамо доста студента из европскихх земаља Грчке, Италије, Њемачке и велико интересовање у последње вријеме из Велике Британије, „ истиче Павловићева.

Декан Медицинског факлутета Дејан Бокоњић наводи да ће максималан број страних студената бити 700 и да се због тога морају увести пријемни испити. Задовољан је досадашњим резултатима.

„Они су крунисани са медјународном акредитацијом по најновијим свјетским стандардима  за високообразовну медицину . Акредитација је дата за осам година и радјена је стране државне агенције из Мадјарске са експертима из Аустрије, Италије и Румуније," наглашава Бокоњић.

Студенти из иностранства станују у студентском дому или у приватним становима. Укључени су у Организацију страних студената која организује презентације живота земаља из којих долазе. 

(БН) Фото: БН

 

Коментари / 23

Оставите коментар
Name

Цобан

03.06.2026 20:24

Само кеш бајо

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

04.06.2026 22:53

Нафатали мигранте и обучавају их да лијече србе. Нема ко други, дај шта даш.

Name

Др др

03.06.2026 20:35

Штанцају дипломе.Јадби странци ко це да их леци.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ко це знати?

04.06.2026 06:24

Мозда и нас.

Name

Саша

03.06.2026 20:57

Једна нормална и лијепа вијест, треба улагати у науку што више и образовање како наше дјеце тако и страних студената.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тако некако

03.06.2026 21:24

Баш лијепо они ће бити најбољи наши амбасадори, ко некад студенти из Африке за вријеме Југославије сви су после причали лијепо о њој и данас дан кад сретну наше говоре о својим лијепим успоменама.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тања Си Фи

03.06.2026 22:17

Ма још само моју сестру да запослите и све одлично. Обећао ми је то Лаловиц и градоначелник нас.

Name

Мићо

03.06.2026 21:24

Прелијепо И свака част,ово је за сваку похвалу

ОДГОВОРИТЕ
Name

.ики

04.06.2026 06:42

Кака похвала то је замена становниства сутра це ти они кецати унуце ћерку ста вец п9лако али сигурно а демократија узима данак...

Name

Бец

03.06.2026 21:43

Да и код нас у Бецу се срецемо у болницама са студентима из бивсе Југе студирали у Београду прицају српски и имају само ријеци хвале за насу земљу и нас народ па смо поносни и ми на то то је бас дивно свака цаст

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мики

03.06.2026 21:53

Све ово је захваљујући др Лаловицу.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

04.06.2026 18:48

Да није рат у Украјини,они би били тамо.

Name

Гаврило

03.06.2026 21:56

То је само индикатор колико је медицина исплативо занимање, доктор за сат узме 300 км

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дино

03.06.2026 22:03

Па добро мало се и станцају дупломе и иду у политицко сарајево, импозантан је број људи који ради са њибовим дипломама нпр. Директорица кантоналне болнице Мостар је бриљантно завраила овај факултет накад иза поноци за.мање од сат времена. Бриљантно.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Дино

03.06.2026 22:28

Не каки ко Бога те молим.

Name

Хаха

03.06.2026 22:29

Фоча са 2500 студената па како је онда како кажете град стараца, односно, старе популације. Данас једно, сутра друго, млатите без везе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

04.06.2026 15:33

Становници Фоче су старо становништво апсолутно. Млади из Фоче одлазе првом приликом. Једино ако Индијце и ове из Бангладеша убрајаш у фочаке..

Name

Јаран

03.06.2026 23:10

Који ће то бити стручњаци. Факултета и коцкарница исти број.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Снезана

03.06.2026 23:45

Мени је теско вјеровати да је ово истина. Фоца је селундра бас, путеви до ње и од ње зн се какви су, народ затуцан, цаст изузецима ако их има... каква мултикултура тамо побогу...

ОДГОВОРИТЕ
Name

БГ

04.06.2026 04:11

Одакле сте Ви, гопођице (госпођо). Било би интересантно да упоредимо бројеве познатих научника, дојтора наука, умјетника, инжењера разних струка, спортиста...Крајње је некултурно тако говорити о становницима једног дивног града. Поздрав и свако добро!

Name

Ре БГ

04.06.2026 07:33

Сњежана је из Б. Луке или околине јер то је њихов ментални склоп. Отуд је додик, жељка, шкрба, шпирке (дрварчанин), ковачевић шумски,....уништитељи српске али мисле да су богом дани. Хвала за објаву коментара.

Name

И даље је

04.06.2026 07:59

Вјеруј,али то нема везе са знањем које се ту стице мозда бас управо због тога,веома цијењен и на великом гласу са великим разлогом,као и болница у Невесињу.....А то је сто је сyо је битно.

Name

блбл

04.06.2026 10:21

Снезана је у праву.Какав је то град и народ знамо из десавања 90-тих