У Старом Броду код Вишеграда помен страдалим Србима

У комплексу Стари Брод обиљежене су 84 године од страдања 6.000 српских цивила које су побиле усташке легије Јуре Францетића, од којих је већина заклана и бачена у Дрину. О овом незапамћеном злочину комунистичке власти су, зарад братства и јединства, пола вијека ћутале, а о томе се ни у народу није смјело причати.

Република Српска 30.05.2026 | 17:26
У Старом Броду код Вишеграда помен страдалим Србима

Обиљежавање је започело парастосом пред крстом који је први подигнут у овом комплексу, прислуживањем свијећа и бацањем ружа у таласе Дрине.

„Садашње генерације треба да сачувају успомену на сваког убијеног Србина, јер је он великомученик и борац за српство и православље“, рекао је митрополит Хризостом.

„Ми смо поносни на њих и данас јесмо ту гдје јесмо. Треба да их славимо, а не да их жалимо као наше новомученике дринске. Они званично нису канонизовани, али доћи ће вријеме када ћемо их прослављати на један другачији начин. Наши страдалници су својом жртвом и мучеништвом заслужили да их убрајамо у свете“, додао је митрополит Хризостом.

Пред именима више од шест хиљада Срба у музеју поклонили су се и чланови Градског одбора СУБНОР-а из Бањалуке.

„Култура памћења треба да буде опомена и савјест да се злочин никада не заборави и да се овакво нешто више не понови. Свијет мора сазнати шта смо преживјели и спријечити да рата више икада не буде“, рекла је предсједница Градског одбора СУБНОР-а Бањалука Љубица Тадић.

Парастосу у Старом Броду присуствовао је велики број младих.

„Млади никада не смију заборавити злочин над српским народом и морају се борити за очување слободе, српства и мира на овим просторима“, рекла је студенткиња Анђелина Пољчић.

Догађају у Старом Броду, осим министра за борачко-инвалидску заштиту Радана Остојића, није присуствовао нико од званичника из Бањалуке. Присутни су били начелници сусједних општина, као и посланик СДС-а у Народној скупштини Републике Српске Огњен Бодирога и посланик ПДП-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Ненад Вуковић.

(БН) Фото: БН

Коментари / 0

Оставите коментар