За произвођаче пилетине ово је једна тешка година
Вишемјесечна забрана извоза пилећег меса из БиХ у Европску унију, уведена након појаве птичјег грипа на фарми живине у Петрову, довела је домаће перадаре у озбиљне проблеме, јер су хладњаче пуне, цијене ниске, а губици би могли да се мјере милионима марака.
Република Српска 20.05.2026 | 21:26
На једној фарми се појавила птичија грипа и цијела БиХ упала је у проблем. Европа је ставила рампу на увоз и то траје већ три мјесеца. Зато су код нас хладњаче попуњене. А губици расту.
За произвођаче пилећег меса ово је, каже предсједник Управног одбора Удружења живинара БиХ Велибор Поповић, једна од тежих година.
“Кад се деси овако нешто онда имате озбиљан проблем, најцрње слутње су биле да имате 1.5-2 тоне замрзнутог меса, ако ово потраје, а хоће доћи ћемо до те цифре. То, за тржиште БиХ које није велико, није мала количина”, рекао је Поповић.
Произвођачи, како каже Поповић имају информацију да би нормалан пласман робе ка Европи могао бити настављен половином јуна, али и ту постоји један нови услов.
“Сва пилетина која је произведена у том периоду и замрзнута не може ићи у ЕУ што прије није био случај.”
Поповић истиче да су посљедице вишемјесечне забране већ озбиљно погодиле сектор перадарства, као и да је смањен обим производње.
“Чим замрзавате имате додатне трошкове замрзавања, додатне трошкове чувања тог меса и по правилу касније се то месо пордаје по нижој цијени”, рекао је он.
Власник једне од највећих фарми товних пилића на простору југоситочне Европе, Лазо Андрић истиче да би надлежни могли да им помогну, конкретном мјером.
“Да се исконтролише увоз да не би дошло до засићења тржишта и угрожавања наше производње”, јасан је Андрић.
Домаћим произвођачима тренутно су доступна тржишта земаља ЦЕФТА споразума, И највише меса извезло се у Црну Гору. А док су произвођачи на мукама због извоза, грађани БиХ надају се нижој цијени пилећег меса.
(БН) Фото: БН

Коментари / 1
Оставите коментарЗограф
20.05.2026 22:18Опет исте приче,а колико су пилећа прса14км и јефтино,аха,баш
ОДГОВОРИТЕ