Због дуга РиТЕ Угљевик увозићемо скупу струју
РиТЕ Угљевик јуче је потписао уговор о измирењу обавеза по арбитражним одлукама са „Електрогосподарством Словеније“, чиме је званично завршен вишегодишњи спор и обустављен арбитражни поступак у Вашингтону.
Република Српска 15.04.2026 | 15:47
Овим уговором, трећина струје из Угљевика неповратно одлази у Словенију и то по повлашћеној цијени. Проблем је ријешен, али, да ли је могло и требало другачије?
„Електрогосподарство Словеније“ је финансирало тридесет одсто изградње Рудника и термоелектране „Угљевик“ и словеначка потраживања на основу улагања у Републици Српској су оправдана, каже економиста Зоран Павловић.
Питање је зашто власт није благовремено реаговала, него је допустила да проблем ескалира, дуг се нагомила и спор заврши пред арбитражним судом.
„Штета је да, када смо подржавили ту фирму, која је била друштвена, што нисмо одмах пренијели тридесет одсто власништва Словеначкој Електропривреди и ових проблема не би имали. Дакле, ово што је потписано као споразум је на неки начин разријешило муке Владе Републике Српске, које се односе на арбитражни спор у Америци, који је тежак милијарду и 300 милиона", истакао је Павловић.
Исход потписивања уговора јесу значајни износи затезних камата које, према мишљењу економисте Миленка Станића, Електропривреда Републике Српске не може исплатити из властитих средстава. На крају ће, каже, све платити грађани.
„Знамо и да у буџету је проблем, високи дефицити, што значи да ћемо морати посегнути за новим задужењима да би покрили камате, које су настале као резултат лошег управљања и руковођења овим предузећем у ранијем временском периоду.
Зна се да је ТЕ „Угљевик“ најзначајнији домаћи капацитет за производњу електричне енергије. Једна трећина извоза обавезна је велики терет за нашу електропривреду и у честим ситуацијама, ми ћемо бити принуђени да увозимо електричну енергију“, каже Станић.
„Електрогосподарство Словеније“ се понаша као сувласник Угљевика, што, како каже Павловић, није спорно. Међутим, сматра да би слувласник требало да зна колико струја по киловат часу кошта у производњи и да је плаћа по реалној производној цијени.
„Добро је да је та ситуација ријешена са Електропривредом Словеније, али оно што је питање, не знам како и зашто се дошло до те калкулације од 56 евра по мегават часу, кад према искуствима и информацијама које ја имам из термоелектрана да се ради о цијени од цца 100 евра", истакао је Павловић.
Због неиспуњавања обавеза из међудржавног споразума потписаног у вријеме бивше Југославије, РиТЕ Угљевик ће до краја радног вијека бити у обавези да „Електрогосподарству Словеније“ испоручује трећину струје по цијени нижој од производне, уз отплату камата и обештећења.
Питање ко је крив за неповољан уговор потписан из нужде, којим се хвале власт и Електропривреда РС, остаје да виси у ваздуху.
(БН)

Коментари / 19
Оставите коментарЈаран
15.04.2026 15:49Маму ли вам лоповску. Па све сте покрали.
ОДГОВОРИТЕдудук
15.04.2026 16:04Све Додик опљачко м..ку му лоповску.
Угљевик
15.04.2026 16:29И онда неко каже није требала вратит од Цомсара назад под окриље државе. Сад барем има опет довољно угља да термоелектрана може несметано радит и створени су предуслови за градњу новог блока термоелектране кад постојеца стане због старости. Наравјо да цијена нека мора се платит и онда ове свезналице крену писат изјављиват глупости. Ста би тек било да то није урадјено.
Јохн Рамбо
15.04.2026 15:51Народе шта је ово? Шта се ово догадја? Јесмо ли ми више нормални ? Кад смо таки свака част насој лудости……….
ОДГОВОРИТЕхахахахаааа
15.04.2026 15:52Баш сте способни... и вама дати државу, кокошињац нисте у стању да водите
ОДГОВОРИТЕБањалука
15.04.2026 15:53Све ће то народ позлатити, али свог џепа, сваки дуг државе прелама се преко народа. Али ми ћутимо, тако нам и треба.
ОДГОВОРИТЕРе
15.04.2026 17:10Хоће ли ико икада одговарати за неповољне уговоре и губитак стотина милиона? Украдеш кокош и одговараш, а за милионе ником ништа.
БЛ
15.04.2026 15:59Шта тај Ђокић треба урадити да одговара или да буде смијењен да све нас уништи или недај боже побије па доста га више, да ми је отац покојни зашто смо ми трулили и рањавани,за такве који су вјечно министри а тако неспособни.
ОДГОВОРИТЕреа
15.04.2026 16:03Све су се лопови ови одавда са оним тамо договорили закулисно како да нас опљачкају и униште, гурну електрану у приватизацију оваквим економским уништавањем.
ОДГОВОРИТЕСамо
15.04.2026 16:10Није речено ко је одговоран за наводни дуг, прије ће бити да је ситуација иста као и са Виадуктом и измишљеним Сердаровом. Дакле измишљају и штимају се дугови и арбитраже, да би се извлачио новац из буџета и то раде усте особе, или пак особа, а ти народе паси траву. Давно сте проваљени пљачкаши и криминалци и нису, као што мислите, баш сви мутави.
ОДГОВОРИТЕНије него
15.04.2026 16:15И треба овом глупом народу. Невјероватно је колико је овај народ глуп.
ОДГОВОРИТЕМаксо
15.04.2026 16:26Лопови,лопови,лопови ,сви у затвор.Доживотна робија. Од Милорада па надаље
ОДГОВОРИТЕЗзз
15.04.2026 16:28Тако нам је све кад подржавамо ове лопове на власти. То је требало давних година скинути са власти па неби сад били у оваквој ситуацији
ОДГОВОРИТЕОброк
15.04.2026 16:31За шта ови примају плате???? Шта уопште раде они 30 година????
ОДГОВОРИТЕРокић
15.04.2026 16:44Врати Коко што си Позобала
ОДГОВОРИТЕПеро
15.04.2026 16:55Гдје Дико и Драгиса продју ту трава не расте.
ОДГОВОРИТЕПетар
15.04.2026 17:06Нека поскупи струја ,плацацемо. Док је Додика биће и Републике. Живео Додик.
ОДГОВОРИТЕРе
15.04.2026 17:13Каква је то емисија 60 минута у Америци, чији су толики камиони ,зашто депортација наших људи који су били возачи, шта се то дешава, мене узнемирило ,јели то истина, знали неко нешто.
ОДГОВОРИТЕЗак
15.04.2026 17:16То су успјеси владе континуитета! Продајеш своје јефтино ,па увозиш исту робу дупло скупље. Миницу , ти си др .правних наука ? Да си нормалан одмах би дао оставку зато сто лажеш. Термоелектрану Угљевик је градио Енергинвест и до рата је била у власништву Енергоинвеста. Као и рафинерија нафте Брод, рафинерија уља Модрића, Тат, РАОП,….
ОДГОВОРИТЕ