Срби на Новом Зеланду пливали за Часни крст са великим закашњењем

Срби на Новом Зеланду, због временске разлике, увијек први на свијету пливају за Часни крст, што обично буде ударна вијест у штампи. Нажалост, ове године то уопште нису могли учинит јер је новозеландска влада због дуготрајних поплава и великих загађења воде забранила пливање на многим плажама, укључујући и ону на којој Срби традиционално пливају.

Свијет 01.02.2026 | 13:51
Срби на Новом Зеланду пливали за Часни крст са великим закашњењем

Но, Срби не би били Срби кад би потпуно дигли руке од тог свог обичаја. Данас 1. фебруара, одлучили су да након недељне светосавске молитве ипак обаве пливање за Часни крст. На оближњој плажи у Цоyле парку у Поинт Цхевалиеру, близу њихове цркве Светог краља Милутина Српског, скупило се тридесетак вјерника.

Авај, тек тад су открили да се море много повукло због велике осјеке, што је због блата и плитке воде пливање учинило скоро немогућим. Чак и стотињак метара од обале вода је била до кољена, а муљ је чинио кретање веома тешким.

Ипак, тврдоглави Срби нису одустали. Одлучено је да се плива с тим да се да предност дјеци, а да одрасли само симболично учествују. И, тако и би. Након церемоније освећења воде, протојереј Сава Антић је повео пливаче у море, с дјецом у првом реду.

Побиједио је четрнаестогодишњи дјечак Марко Голубовић рођен на Новом Зеланду. Његов отац Павле Голубовић, електричар по занимању, избјеглица из Подлугова код Иљаша који овдје живи већ 31 годину, био је пресрећан, као и мајка из Ниша коју је Павле овдје оженио. На приложеној слици су са побједником његов отац Павле и млађи брат Филип (12).

Марко је од оца Саве Антића добио фину икону, а Ратко Цицовић, угледни Србин са Пала, члан Црквеног одбора задужен за спорт и културу, дао му је захвалницу и лично од себе прекрасан сребрни ланчић са специјално за ову прилику израђеном медаљом.

У складу с нашом традицијом Марко је добио је Часни крст да га чува код себе, па да га онда догодине опет донесе на ново пливање. На слици са побједником је и аутор овог чланка Небојша Јовељић, бивши Зеничанин, магистар металургије, са својом омиљеном мајицом коју краси лик његовог великог јунака Гаврила Принципа.

(БН)

Коментари / 15

Оставите коментар
Name

Одговор

01.02.2026 14:08

Браво Срби!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мишо

01.02.2026 15:03

Поздрав за мог друга Ратка од Миша из Подграба.

Name

Дебилизам

01.02.2026 14:26

Цоyле Парк у леду у сред љета.

ОДГОВОРИТЕ
Name

@Дебилизам

01.02.2026 17:31

Сто је лед у сред лета ником ниста, него сто су и пингвини досли на плазу, са све поларним медведима, страва!

Name

Ово

01.02.2026 14:27

Је иначе у јевађељу по Јовану 7:13

ОДГОВОРИТЕ
Name

борац

01.02.2026 14:35

Ми срби каснимо у свему.

ОДГОВОРИТЕ
Name

зоx

01.02.2026 15:51

Срби на Новом Зеланду..Ма дај. Људи отишл за парама и кешом.Сад као глуме нешто.Што нис осто у Србији србине. Лако је србоват на Новом Зеланду ни бриге ни памет.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ветеран

02.02.2026 22:40

Шта сад тешко је србовати у Србији е свака ти част на изјави знам да нас има глупи али ово је превазишло све и свакога

Name

Сузана

01.02.2026 16:20

Како ме нервира када дијаспора србује, а онда доведу овамо дјецу и она туц-муц српски.

ОДГОВОРИТЕ
Name

То су ти

01.02.2026 16:29

Мигранти, нису се интегрирали. Такве Трумп хоће да протјера а ми његове присталице, као и путинове, јер обојица шире мржњу против миграната.

Name

Поштована господјо Сузана!

01.02.2026 18:59

Уз дужно поштовање,набијемо ми вас ( намјерно малим словом ) из дијаспоре на ону ствар!🖕🏻

Name

Арм

01.02.2026 20:50

РЕ ЗОX,Јеси ли ти прочитао какву си глупост написао" лако је србовати на Новом Зеланду,али је у Србији србовати тешко",извалио си то и остао жив.1

Name

Ветеран

02.02.2026 22:38

Заболе тебе за нечију дјецу гуско тупава

Name

🫢

02.02.2026 10:08

И шта сад? Јел се десило неко чудо.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мујо

03.02.2026 09:49

Ма људи на крај света, на Тасманију, беже јуначки срби. Кућу и инање од страха оставише. Пихххх

ОДГОВОРИТЕ