33 године од злочина у Подрињу и Бирчу: Дан жалости у Српској
У Братунцу ће данас бити обиљежене 33 године од страдања српског народа у средњем Подрињу и Бирчу, гдје је у Одбрамбено-отаџбинском рату убијено 3.267 Срба.
Република Српска 05.07.2025 | 08:23
Помен страдалим Србима служиће Његова светост патријарх српски Порфирије, а овом историјском догађају од републичког значаја присуствоваће највиши званичници Републике Српске и Србије.
Програм обиљежавања почеће дочеком патријарха Порфирија у порти Храма Успења Пресвете Богородице у Братунцу, гдје ће у 9.00 часова бити служена Света архијерејска литургија.
У 11.30 часова кренуће литија од Храма до гробља у Братунцу, гдје ће у 12.00 часова бити служен парастос Србима страдалим у средњем Подрињу и Бирчу у Одбрамбено-отаџбинском рату.
Након тога ће званичници положити цвијеће и вијенце код Централног спомен-крста на братуначком гробљу, а потом ће се обратити присутнима.
Назив овогодишњег програма обиљежавања сјећања на страдале Србе у средњем Подрињу и Бирчу је "33 године - злочин без казне".
Помен се даје свим српским жртвама из средњег Подриња и Бирча у Одбрамбено-отаџбинском рату, а организује се поводом 33 године од великог страдања Срба на Петровдан 1992. године у селима око Сребренице и Братунца, када је убијено 69 и заробљено 22 војника и цивила, од којих нико није преживио, а десеторо се још воде као нестали.
Муслиманске јединице из Сребренице су током Одбрамбено-отаџбинског рата најчешће нападале српска села на највеће православне празнике, а на Петровдан 1992. године напале су села Залазје, Биљачу, Сасе и Загоне убијајући све што су стигли, пљачакајући и палећи српску имовину.
Тако су наставили реализацију плана етничког чишћења започетог у априлу исте године, према којем су уништавали све што је српско, да би трагове постојања Срба на овим просторима потпуно затрли, јер су, осим убијања и прогона цивилног становништва и уништавања имовине, уништавали и српска гробља и богомоље.
Муслиманске формације су током цијеле 1992. године нападале српска села и убијале и уништавале све што је српско.
Да би заштитила српско становништво у Средњем Подрињу од уништења, Војска Републике Српске у прољеће 1993. године покреће контраофанзиву, али до ослобађања Сребренице тада није дошло због интервенције међународне заједнице која је ову, тада муслиманску, енклаву прогласила заштићеном демилитаризованом зоном УН.
Муслиманска команда припремала је акције и користећи заштиту међународних војних снага - Унпрофора, организовала нападе на српске положаје, посебно 1995. године када су јаке снаге из заштићене зоне кренуле у напад на команду Главног штаба ВРС у Црној Ријеци код Хан Пијеска.
Тај напад је разбијен и убрзо је услиједило ослобађање Сребренице која улази у уставно-правни састав Републике Српске у јулу 1995. године.
ДАН ЖАЛОСТИ У СРПСКОЈ
У Републици Српској је Дан жалости поводом обиљежавања 33 године од муслиманског злочина над Србима у средњем Подрињу и Бирчу, гдје је страдало 3.267 Срба током Одбрамбено-отаџбинског рата.
Одлуку о проглашењу Дана жалости донијела је Влада Републике Српске.
На свим институцијама Републике Српске заставе ће данас бити спуштене на пола копља, све културне манифестације ће бити отказане, а спортски догађаји прилагођени Дану жалости.
(Срна) Фото: БН
Коментари / 2
Оставите коментарЛудило
05.07.2025 09:05Нисмо ми јос сазрили да идемо напријед јер нас ови лудаци увијек врацају у назад и ту ти исти лудаци прицају бајке и на крају ни сам не знас ста је истина
ОДГОВОРИТЕнебитно
05.07.2025 09:26Како вас није срамота лагати? До када? Извјестај комисије владе РС је доступан и сви могу процитати број страдалих и цивила (мислим да је 370) и војника. Само у гранатирању игралиста 93 у Сребреници, убијено је преко 90 цивила. Срам вас било.
ОДГОВОРИТЕ