Клизиште угрожава 80 кућа у сарајевском насељу Широкача
Код становника насеља Широкача у Сарајеву, свака киша буди страх од губитка живота и домова, јер клизиште на Требевићу које се покренуло прије 10 мјесеци још увијек није санирано. Апелују на надлежне институције које су до сада биле нијеме на њихове молбе, да што прије крену са конкретним радовима.
Босна и Херцеговина 02.07.2025 | 19:36
Ни скоро 10 мјесеци од појаве клизишта на самој ентитетској граници између Републике Српске и Федерације БиХ на Требевићу, локалитету Цурине њиве надлежни нису предузели никакве конкретне мјере како би се завршила санација.
Позивали смо Сарајевску општину Стари Град, Владу Федерације и надлежно министарство у Влади Федерације, али одговоре зашто се ништа не ради и ко је одговоран нисмо добили.
Добили смо само пребацивање одговорности са једне институције на другу, док становници насеља Широкача сваки дан живе у страху, јер са сваком кишом пријети опасност да им се 400 хиљада кубика земље одрони на домове.
„Како да не будем у страху, ноћас нисам ока склопила, погледајте ми очи. Ако се сруши ово гдје ћу? Читав живот сам у ово улагала и то од једне плате и борила се, шта онда сад?“ пита становник насеља Широкача Ћамила Пачарис.
Становник насеља Широкача Неџиб Ђоно каже да сваки нормалан човјек у оваквим условима страхује.
„Искрено не знам шта бих рекао, нема којој интитуцији се нисмо обратили, а зашто се ништа не чини на том подручју ником није јасно, али да је лоше стање, лоше је“, рекао је Ђоно.
Потпорни зидови и преко 80 кућа у три улице насеља Широкача удаљени су највише 100 метара од клизишта . Свакодневно су видљива нова оштећења и пријети им урушавање. Мјештани тврде да су им у опасности и куће и животи. Алтернативни смјештај који им се нуди , тврде, није рјешење.
„Ово је све испуцало и ја не знам како се то може поправити. Ако онај потпорни зид изнад куће пукне, нека онда узму пушку и убију ме ја не знам шта онда да радим. У кући имам 6 чланова Ако ништа не раде, нека нам онда бар дају неки смјештај, али ја да доле идем у станове, али да ме ту држе мјесец или три па да ме онда опет врате, што ћу онда ићи, не желим ићи. Нека дају за стално онда мојој дјеци смјештај, а о мени нека не воде рачуна, халалићу им“, каже Ћамила Пачарис становник Широкаче.
„Није у питању само моја кућа, то су куће од читаог комшилука. Из дана у дан чујеш неке нове пријаве од другог комшије, код овога је отишло, код онога је попуцало код овога клизи, а ми покушавамо колико можемо од властитих средстава да то санирамо. Код мог брата, то је ужасно и ту се више не може живјети, па ко ће то онда финансирати. Кажу смјестили су народ, ма шта сте смјетсили народ? Ја од свог раја отишао у 22-25 квадрата, то ниеј моје, моје је горе“, Истакао је Неџиб Ђоно становник насеља Широкача
Савјет мјесене заједнице Широкача је у више наврата апеловао на све нивое власти да што прије предузму конкретне кораке и приступе хитној планској санацији клизишта како би добили трајно рјешење. Никада нису добили одговор.
„Ми смо упозоравали власт да ово што прије треба рјешавати, и они су предузели неке хитне мјере, које су се требале дестити у децембру, адесисел су се у мају мјесецу. Што се тиче Источног Старог града они су урадили своје, урађен је приступни пут са требевићке цесте до локалитета Цурине њиве игралиште, и дренжа воде, али та дренажа није урађена добро јер видимо да се вода и даље појављује“, нагласио је предсједник Савјета МЗ Широкача Амир Ђоно и додао да је на задњем збору мјештана пруствовао пермијер Кантона Сарајево Нихад Ук и објаснио им шта су наредни кораци на санацији.
„Рекао је да се чека тај фамозни пројекат који је требао бити завршен у мају а дошао је тек сад прије 10 дана у Кантон, али се још ништа детаљније није кренуло у радове. То ће фионанасирати Влада Кантона Сарајево у сарадњи са општином Стари Град Сарајево“, каже Ђоно.
„Све те велике институције неку ружну игру играју са становницима са подручја мјесне заједнице Широкача, односно Бостарић. То је катастрофа гдје нико ништа не предузима“, закључује становник насеља Широкача Неџиб Ђоно.
Становници Широкаче упозоравају надлежне институције оба ентитета да што прије крену у санацију клизишта, у противном најављују велике протесте у центру Сарајеву. Апелују и на федералне власти да им обезбједе средства за санацију штета на кућама, јер су их, како тврде, још 2018. године упозоравали да ће доћи до овог проблема, због неконтролисане градње на Требевићу. питају да ли треба да се деси нека нова јабланица, да ли треба да се изгубе животи како би се нешто почело радити.
(БН)
Коментари / 1
Оставите коментарXy
02.07.2025 22:28На нашу срећу у РС, ми имамо оног лика-сада у цивилној заштити, који ће нас спасавати од природнији непогода.
ОДГОВОРИТЕ