Рубио: Сумњамо у тврдње да је ирански уранијум премјештен прије напада

– Амерички државни секретар Марко Рубио изјавио је данас да Вашингтон сумња у тврдње Техерана да су иранске залихе уранијума биле премештене из нуклеарних постројења пре америчких напада.

Свијет 22.06.2025 | 20:56
Рубио: Сумњамо у тврдње да је ирански уранијум премјештен прије напада

Рубио је рекао да САД верују да је значајна количина иранских залиха уранијума обогаћеног до нивоа од 60 посто била лоцирана у постројењу у Исфахану уочи америчких напада.

Он је у интервјуу за НБЦ казао да то “нико неће сигурно знати данима”, али је додао да сумња да су иранске залихе уранијума биле премештене пре америчких напада.

“Сумњам да су их преместили јер они сада тренутно унутар Ирана не могу ништа да премештају. Оног тренутка када неки камион крене негде, одмах га виде Израелци, нациљају га и униште”, указао је Рубио.

Он је додао да стога америчке процене говоре да се велики део уранијума обогаћеног до 60 посто налазио на великој дубини у постројењу у Исфахану.

Казао је да би Иран сада требало да извади те залихе уранијума из земље и преда их, као и да Техеран треба да пристане да има “нула капацитета за обогаћивање” .

Рубио је додао да би Иран, уместо тога, требало да развија цивилни нуклеарни програм какве имају на десетине земаља широм света, у којима реактори производе струју и које увозе обогаћени материјал.

“Да је Иран заиста желео цивилни, мирнодопски нуклеарни програм, начин за то је увек био доступан. Проблем је у томе што све оно што траже нема никакве везе са мирнодопским програмом”, истакао је он.

Ирански медији пренели су данас, позивајући се на неименовани извор, да је већина уранијума који је био ускладиштен у нуклеарном постројењу за обогаћивање Фордо премештена је на другу локацију пре ноћашњег америчког напада.

Америчке ваздухопловне снаге бомбардовале су ноћас три иранска нуклеарна постројења међу којима је и Фордо - подземно постројење укопано у планину.

Америчка свемирска агенција НАСА саопштила је да је јутрос у два наврата детектовала извор топлоте у постројењу Фордо, пренео је раније ЦНН.

Председник САД Доналд Трамп  оценио је да су напади на иранска нулкеарна постројења били  „изузетно успешни“ и да су та постројења уништена.

(Тањуг) Фото: АП

Коментари / 6

Оставите коментар
Name

Иран

22.06.2025 21:21

Ста хоце Иран да доказе? Да је знао да ће Америка написати нуклеарна постројења и да су то све премјестили прије напада? Па и ако јесу треба да цуте и да кажу да је све уништено!! Да је погинуло много људи и стручњака за нуклеарно гориво!! Овако ће само изазвати Амере да опет ударе!! Мени мало глупо да овако Иран реагује.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Маца

22.06.2025 21:28

Ко другоме јаму копа сам у њу пада..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре;Иран

22.06.2025 22:21

"Господине"С А М О ЈЕДНО ПИТАЊЕ ЗА ВАС"ЗАШТО БИ "НЕКО" БИО БОЉИ ОД НАС?? ПИТАЊЕ ПОСТАВЉАЈУ СТАНОВНИЦИ ИРАНА(НАРАВНО МОГУ И ДРУГИ) ДИЉЕМ СВИЈЕТА! СМРТ ФАШИСТИМА!

Name

Ре ас

22.06.2025 21:32

ЗАБОРАВИО си да је Иран под санкцијама годинама и да су они навикли на то.А не мозе се бомбардовати за несто сто не допустас нек9ме преко своје територије.... Браво Иран.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ОТВОРИЛИ СТЕ

22.06.2025 21:38

Врата Европе Путини,а КИНЕЗИМА ПАДАТЕ У РОПСТВО ,"УСРАНА ДЕМОКРАЦИЈА"!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Кмкок

22.06.2025 22:06

Да, најбоље да ти покажу гдје су их пребацили...

ОДГОВОРИТЕ