Хрватска: Почела изборна тишина, сутра локални избори

У поноћ је завршена кампања за локалне изборе у Хрватској и почела је изборна ћутња, а сутра су на потезу бирачи који ће одлучити ко ће у идуће четири године водити њихове општине, градове и жупаније и заступати их у већима и скупштинама.

Регион 17.05.2025 | 08:23
Хрватска: Почела изборна тишина, сутра локални избори

Изборна ћутња траје током целог данашњег дана и сутра до 19 сати, то јест, до затварања 6.600 бирачких места колико ће их у недељу бити отворено, преноси Индеx.хр.

Државна изборна комисија позвала је све актере избора, али и грађане и медије да поштују ћутњу, тим пре што су за њено кршење прописане високе новчане казне.

Крећу се од 398 евра за физичко лице до 66.361 еура за правно лице, рецимо политичку странку која прекрши ћутњу. 
Одговорно правно лице и кандидати могу бити кажњени од 1.327 до 3.981 евра.

У 576 хрватских локалних јединица, 428 општина, 127 градова и 20 жупанија, као и Загребу који има статус града и жупаније, у недељу, 18. маја, биће одржани локални избори.

За општинска и градска већа, жупанијске скупштине и загребачку Градску скупштину, начелнике, градоначелнике и жупане, као и њихове заменике кандидовала су се 31.082 кандидата, што је 7.770 мање него пре четири године.

И овај пут, број кандидата је већи од броја кандидаткиња, кандидата је око 57 посто, а кандидаткиња 42 посто. Кандидати просечно имају готово 48 година, кандидаткиње 45, што је у просеку 47 година. Двоје најмлађих тек је однедавно пунолетно, а најстарији кандидат има 96 година.

Припадници националних мањина на предстојећим локалним изборима бираће из својих редова, између осталих, десет заменика жупана, 18 заменика градоначелника и 39 заменика општинских начелника.

Заменике жупана, припадници српске мањине бираће у седам жупанија - Карловачкој, Личко-сењској, Осјечко-барањској, Вуковарско-сремској, Шибенско-книнској, Сисачко-мословачкој и Бјеловарско-билогорској.

Право на заменика жупана у Бјеловарско-билогорској има и чешка мањина, док италијанска има у Истарској, а ромска у Међимурској жупанији.

Највише заменика начелника из својих редова, 18, бираће припадници српске мањине, а  у осам  заменике градоначелника.

У 12 општина у којима нека национална мањина чини већини, припадници хрватског народа из својих редова бирају заменике начелника, међу осталим, у Двору, Гвозду, Крњаку, Доњем Лапцу, Ердуту, Цивљану и Кистању.

Најутицајнија српска странка је СДС С која има и три загарантована посланичка места у Хрватском парламенту.

У седам градова и 112 општина недељни избори у Хрватско су извесни, јер се у њима кандидовао само по један кандидат, а познати су и састави 35 општинских већа за које је, такође, истакнута само по једна листа.

Што се осталих градова и општина тиче, аналитичари процењују да ће ови локални избори бити неизвесни. Највише пажње привлачи изборна трка за градоначелника Загреба у којој, према анкетама, води актуелни градоначелник Томислав Томашевић, с тим да ће се о победнику, највероватније одлучивати у другом изборном кругу, за две недеље, односно 1. јуна.

Предизборне анкете, уочи изборне тишине која почиње у поноћ, предвиђају тесне борбе широм Хрватске и показују да владајућа Хрватска демократска заједница (ХДЗ) не води у највећим градовима, уз изузетак Осијека.

Актуелни градоначелник Загреба Томислав Томашевић, који је заједнички кандидат странака Можемо и Социјалдемократске партије (СДП) има шест противкандидата, па анкете предвиђају одржавање другог изборног круга, јер нико неће освојити више од 50 одсто гласова изашлих на биралишта у главном граду.

Што се тиче избора за Скупштину града Загреба, већину од 47 одборника би требало да задржи коалиција Можемо и СДП која води с 37,7 одсто гласова. ХДЗ је на другом месту с око 15 одсто, а листа Селак Распудић трећа са око 12 одсто, показала је анкета Промоција плуса на хрватском РТЛ-у.

У већини већих градова анкете предвиђају други круг избора за градоначелника. У Сплиту, према истој анкети, води актуелни градоначелник Ивица Пуљак из Центра с нешто више од 30 одсто гласова, а на другом месту је ХДЗ-ов Томислав Шута с око 24 одсто гласова.

Неизвесно је у Ријеци где се први пут у више од 30 година доводи у питање победа Социјалдемократске партије и то због унутарстраначког сукоба уочи локалних избора.

Та странка је, наиме, кандидовала досадашњу заменицу градоначелника Сандру Крпан, али је неочекивано у изборну трку ушао актуелни градоначелник Марко Филиповић као независни кандидат за градоначелника. Иако му анкете не дају велике шансе за улазак у други круг, Филиповић ће узети део гласова СДП, што, сматрају аналитичари, отвара прилику другим кандидатима, највише Иви Ринчић из коалиције либералних странака, да се нађу у другом кругу.

Што се Осијека тиче, тамо је уверљиви фаворит актуелни градоначелник Иван Радић који би,према предизборним анкетама, могао да победи већ у првом кругу са 70 одсто гласова бирача. 

(Тањуг) Фото: Wикипедија

Коментари / 0

Оставите коментар