Режим уводи потпуну контролу интернета у Републици Српској

 – Под изговором да се ради о сајбер безбједности и заштити дјеце на интернету, Влада Републике Српске почела је имплементацију инфраструктуре за дигитални надзор над институцијама, грађанима и медијима, комбинујући руске безбједносне моделе, кинески хардвер и софтвер, те израелске методе обуке у овој области, ексклузивно сазнаје портал ЦАПИТАЛ.

Република Српска 13.05.2025 | 13:47
Режим уводи потпуну контролу интернета у Републици Српској

Према нашим изворима и информацијама које смо прикупили, Агенција за информационо комуникационе технологије РС недавно је представила одабраним службеницима и руководиоцима Владе РС прве кораке ка имплементације кинеског софтвера за који ће се потрошити 57 милиона КМ из џепова грађана.

У питању је тајни уговор Владе РС са кинеском компанијом ЕЛИНЦ повезаном са војном индустријом чији ће софтвер на десет година пружити безбједност свим институцијама у Српској. Ова фирма уговор је добила без јавног позива, иза затворених врата, о чему је ЦАПИТАЛ први ексклузивно писао.

НА ОВО КОНФЕРЕНЦИЈИ НЕМА НОВИНАРА
На интерном састанку само за одабране службенике Владе РС названог „Прва мезорегијске ИКТ конференције“ који је одржан 11. априла у Административном центру у Бањалуци откривени су детаљи плана власти Српске да успостави контролу сајбер простора. На тајној конференцији, сакривеној од медија и јавности, на којој је више пута напоменуто учесницима да ту нема новинарима, овај пројекат је представљен као рјешење за безбједност институција и грађана, са посебним фокусом на дјецу, али и медије који пласирају „лоше вијести“.

Према реченом, што је потврђено ЦАПИТАЛ-у из више извора, планирано је да се до 2027. године успостави 15 чворишта у Српској са дата центром на Електротехничком факултету у Источном Сарајеву и главним центром за подршку у Крагујевцу у Србији, а који ће увезати све институције у Српској, комбинујући компоненете и софтвер наручен од Кинеза, потпомогнут руским системима „хватања“ сајбер пријетњи.

За овај посао се оспособљава кадар који похађа „Сајбер академију“ у сарадњи са Израелцима (о обукама израелске фирме  “Елта Цyстемс” медији су раније писали).

Унапређење хронично лоше сајбер безбједности институцијама у Српској је „горуће питање“ упркос огромном новцу потрошеног на програме од привилегованих ИТ фирми које се налазе на црној листи САД. Но, најаве које су се чуле на овој конференцији не подсјећају толико на унапређење безбједности, колико на успостављање државне контроле интернета по узору на ауторитарне режиме у државама попут Кине, Израела и Русије, чије су компаније укључене у овај пројекат.

Говорници на овој конференцији су испричали да је прва фаза овог пројекта почела у већ у октобру прошле године дизајном опреме која би кроз два мјесеца требала да стигне карго летом на аеродром у Бањалуци.

Истакли су да постоји „велика дисперзија институција и њихове ИКТ структуре, као и недостатак људских и техничких капацитета у тим институцијама“.

ШУПЉА ИНФРАСТРУКТУРА

Ово значи да информациони системи у које су наше власти спрашиле стотине милиона марака једноставно не раде, да су институције међусобно неповезане, те да се суочавају са хроничним недостатком обученог кадра и техничких ресурса.

„Велики је број институција у Српској а много недостатака и различите инфраструктуре. То ће ићи спорије“, речено је на семинару.

Сматрају да ће нагомилане проблеме превазићи купујући кинески систем по наруџби.

„Све ове радове и набавке обухватиће будући правни оквир“, најављено је на семинару, што упућује на то да ће папирологија бити накнадно „попеглана“.

Наводе да је ријеч о децентрализованој структури која ће имати национални дата центар на републичком нивоу на који ће се копчати 15 чворишта са високим степеном безбједносне опреме инсталиране у оквиру своје структуре.

На ове центре се копчају институције које не могу да обезбједе “ин хоусе”, односно, самостални степен заштите, а биће укључене и оне које су раније масно плаћале заштиту.

Центар овог екосистема имаће неколико намјена, заштиту јавне управе и дјеце и омладине од штетних садржаја.

„Узећемо један логички руски систем који користи Роскомнадзор (Руска федерална служба за надзор комуникација, информационих технологија и масовних медија), као и кинески. Ту је велики степен забрана, јер се подразумијева да су то дјеца. Свако мора да доказује да није дијете. Док се сви ми бавимо филтрирањем, они не дају ништа, него ти докажи да си одрастао и да можеш приступити садржају“, речено је на семинару.

НУЛТА ТОЛЕРАНЦИЈА НА ЛОШЕ ВИЈЕСТИ

Говорници су објаснили и да свака од детектоване 43 врсте пријетњи које се односе на дјецу има своје специфичности и да јој се другачије приступа. Један од говорника се дотакао и медија и њиховог извјештавања и како то утиче на дјецу.

„На примјер, када смо причали о медијским мјерама и разговарали са медијима, рекли смо им да су лоше вијести штетне за дјецу. Не лажне вијест, пустите то, него лоше вијести. Оне на нас утичу лоше, а камоли на дијете. Зато ће ићи нулта толеранција Роскомнадзора. Нулта! Ми смо рекли нашим медијима: “Ми кад бисмо вас анализирали, нико од вас не би прошао!” Ево, узмите сада било које вијести и прочитајте, буди бог с нама, није човјеку добро. Замислите тек дјеци. Узећемо њихову нулту толеранцију на све кроз наш систем“, рекао је један од говорника присутнима.

Ипак, оградио се говорећи да не могу захтијевати нулту толеранцију од провајдера интернета, компаније м:тел, зато што су комерцијална фирма која због европских стандарда не може да дозволи тако нешто.

Речено је и да је постојала намјера да јавност буде упозната са да овим пројектом, али да је стигла наредба „одозго“ да се све држи у тајности, да га неко не би угрозио.

Након анализе институција и њихове безбједности, речено је на семинару, представници ИКТ-а су послали „лудачки упит“ Кинезима са захтјевима и потребама, те да су од њих добили најкомплетнији и најпоузанији одговор. Кинези ће тако, да парафразирамо, за 57 милиона марака грађана Републике Српске, направити систем по наруџби који ће бити и државни и комерцијалан. Планирано је да пружи заштиту институцијама бесплатно, док ће се други моћи прикључити купујући заштитне пакете, што представља комерцијалну компоненту.

КОМЕРЦИЈАЛНА КОМПОНЕНТА СИСТЕМА И "ХВАТАЊЕ" ПРИЈЕТЊИ

Према реченом, систем омогућава велики дијапазон различитих заштита, а кроз међународну сарадњу са партнерима свакодневно ће добијати уочене пријетње.

„Руси и Кинези посједују системе за “хватање” пријетњи дјеци и омладини, ми те ресурсе до сада нисмо имали, али добићемо их“, речено је на семинару.

Такође, говорници у рекли да је нови систем тренутно хостован у Влади РС, а убрзо би требао бити завршен „правни дио“ који ће омогућити технички приступ електро-факултетима и научно истраживачкој заједници.

У помало конфузном дијелу, говорници су на крају рекли и да је ово мега инвестиција која се ради са Србијом и која нас води на свјетско тржиште.

„То је заједнички план нас и Владе Србије, односно Канцеларије за ИТ у Влади Србије. Ово је мега пројекат и мега инвестиција која мора да буде паметна. Влада Србије је у дата центар у Крагујевцу уложила 500, 600 или чак 700 милиона евра. Нашли смо рјешење уникатно у свијету и радили га са неким ко је најбољи у томе, са Цхина Елецтрониц Цорпоратион (ЦЕЦ) који штити Кину. Видјели смо колика је њихова моћ и колико брзо раде. Ми имамо западњачки стил у инжењерингу, они су другачији, као ванземаљци, све раде брзо и ефикасно. Отишли су сто корака испред Европе“, рекли су на овом семинару.

Иначе, кинеска компанија ЕЛИНЦ у власништву је Цхина Елецтрониц Цорпоратион која се већ три године налази на америчкој “црној листи”, о чему је ЦАПИТАЛ такође писао.

За детаље овог пројекта питали смо ИКТ РС. Иако су рекли да ће се потрудити да одговоре доставе данас до 12х, то се није догодило, па ћемо информације од њих објавити када их добијемо.

Директорица Транспаренцy Интернатионала БиХ Ивана Корајлић каже да је информација да ће власти допустити страним владама надзор над нашим грађанима забрињавајућа.

“Питање је како ће се то користити, ко ће има приступ подацима и да ли ће их злоупотријебити. Ако се ради о компанијама које су блиске владама тих држава, а вјероватно јесу, поставља се питање да ли ће и зашто наше власти допустити страним владама да надзиру наше грађане на интернету“, каже Корајлић.

Осврћући се на етички проблем у реализацији уговора, Корајлић каже да је уреду да се уведе регулатива као и одговорност креатора садржаја који се пласирају дјеци.

“Проблем је ако под кринком заштите од малигног софтвера, вируса и сајбер напада, кренемо у правцу ограничавања приступа садржајима и сајтовима за које неко “горе” буде сматрао да су штетни. Једна ствар је сајбер сигурност, а сасвим друга је ограничавање приступа информацијама којем они теже годинама” каже Корајлић.

(Истраживачки тим ЦАПИТАЛ-а) Фото: Илустрација 

Коментари / 20

Оставите коментар
Name

Зоки

13.05.2025 14:06

Ко.остане жив И да ẓ̌иви у РСој,живјеће као у Сј.Кореји.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Фараон

13.05.2025 15:22

Сјеверна Кореја ће бити мала маца за нас. Боже шта уради бакиначки злотвор који је потпуно изгубио компас

Name

Ш

13.05.2025 15:27

Сви Информациони програми пропали а уложене на-100 милиона КМ, само овај шпијунски за народ ће савладати и имплементирати. Диктатори као и од којих су набавили.

Name

Борац

13.05.2025 15:36

Само јос увезите звуцни топ.

Name

008

13.05.2025 17:13

Није то само у РС, већ у читавом свијету. Али док има оваца биће и вуне!!!! СВИ ДЕЛАЈУ ЗАЈЕДНО ДОК НАРОД СПАВА!!!!!

Name

Ким yонг

13.05.2025 14:10

Сјеверна кореја

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хуле

13.05.2025 14:10

И да то уведу,неце знати користити те софтвере ко увјек до сада.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Диктатуре

13.05.2025 14:19

Ово је страшно. Желе потпуну диктаторску контролу.

ОДГОВОРИТЕ
Name

пола8

13.05.2025 14:25

Како они мисле извозити податке градана БиХ без одобрења Уреда за заститу података? И то пази у Србију (цитај Кину)! Овиме могу надгледати своје слузбенике је це софтwаре ститити институције, с приватним провајдерима и роутингом они немају везе. Ал ето дјеца су данас свима изговор и британцима и америма, па сто неби били и њима :-)

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ггг

13.05.2025 14:42

Да ли су ови на семинару упознати да ивдје за годину две це бити половина дјеце уцреоублици сроској.заврсава се сколска година,сви средњосколци одлазе одавде на рад или даље сколовање,млади који инају малу дјецу ,или тек планирају,хидају ид салтера до салтера и ваде документа да иду одавде,мозда оензионере сврстају у дјецу,битно је да сви бјелосвјетски јебиветру узму посљедњу марку од овог народа,а о томе одлуцују они који незнају сабрати три броја,а рјецник говири да нису нивидјели врата високе сколе.немају они појма ста је технологија.све кркан до кркана.није звака за лудака !!!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

008

13.05.2025 17:15

А шта ти мислиш да ће у ЊЕМЕЧКОЈ БИТИ ДРУГАЧИЈЕ?????

Name

Страсно има ли

13.05.2025 14:52

Краја лоповлуку покривеног партијама на власти! Мизе ли Европско правосудје Еуропол помоци напокон дрзави и народу а корумпиране прљаве политицаре на робије и врацање покраденог капитала! Пљацка стољеца!

ОДГОВОРИТЕ
Name

бродјанин

13.05.2025 15:31

и онда хапсе га санкционису ово оно....па нисмо ми бас сви мутави и глупи...он је њихов прозвод и то хапсење је само глума за глупи и ограницрни народ

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ицх

13.05.2025 15:42

Шта се жалите,и онако вапите за Путинистаном и кунете се у ботоксираног патуљка

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зика

13.05.2025 15:57

Тако је то Тито није ваљао

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мико

13.05.2025 16:02

Подршка за овај систем, читам и гледам ко све коментарише људи који немају појма шта је сајбер криминал.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Слободан

13.05.2025 16:09

Овим се веже жељезна кугла за ногу сваког становника српске. Сад што то не смета "слободарском" српском народу то је јако чудно.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Смислов

13.05.2025 16:25

Само када видиш са којим земљама смо у одличним односима и ми и Србија, јасно је да ће наше власти животима бранити останак на њој. Превише је добро бити на власти да би мафија то тек тако препустила неком. Изборни закони, изборни услови, слобода медија, поштени избори.... Како да не. Мало сутра. Институције које треба да се боре против високе корупције и организованог криминала, прислушкују обичне људе и на терет им пакују измишљена КД, наводно против уставног поретка, а нико као власт не ради баш против тог поретка. Тако се ућуткују људи који критикују лопове на власти, а лопови на власти никада јачи. Ми нећемо уређен систем, нећемо уређено друштво, нама одговара недисциплина, да бацимо смеће на тло, да возимо пијани, да мувамо и да се "сналазимо", да дајемо мито и да га примамо. Биће нам све горе и горе, а послије ће бити касно.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мирослав

13.05.2025 16:33

Интернет је под надзором, од кад је успостављен, надзор спроводе Амери, Руси, Британци, и сви остали и све слузбе. Ето ви сад прозивате да то раде у Српској, о цему прицате?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јокиц

13.05.2025 16:54

Аман то народ мора све знати, неке ствари и нису за јавност.

ОДГОВОРИТЕ