Министарство енергетике ради за потребе појединаца?!

Центар за животну средину и Удружење грађана “Долина Пливе” из Језера, успјешно су оспорили рјешење Министарства енергетике и рударства Републике Српске којим се инвеститору “СНК Метали” д.о.о. Бијељина одобрава продужење истражног рока за извођење детаљних геолошких истраживања олова, цинка, бакра, барита и пратећих метала на истражном простору „Језеро”, општина Језеро.

Република Српска 08.05.2025 | 15:32
Министарство енергетике ради за потребе појединаца?!

У пресуди Окружног суда у Бањој Луци указано је да је Министарство, између осталог, продужило истражни рок за наведени пројекат на основу паушалних тврдњи о степену реализације геолошких истраживања, јер законски услов од најмање 75% реализованих истраживања није ничим доказан.

Суд је утврдио да су у поништеном рјешењу изостали и други битни подаци, као што су назив пројекта, координате, највећа количина минералне сировине која се може изузети с циљем испитивања, услови и ограничења којих се треба придржавати, висина накнаде, рок за подношење извјештаја о спроведеном истраживању, те обавеза довођења земљишта у првобитно стање.

Поред овога, у вези са истим пројектом, овај суд је истовремено донио и позитивну пресуду у корист Тихомира Дакића, предсједника Центра за животну средину који је тужбу поднио у својству физичког лица, у предмету везаном за слободан приступ информацијама.

Позитивна одлука суда је услиједила након дуготрајног спорења око доставе пројектне документације, те се очекује објава тражених информација које би додатно расвијетлиле овај пројекат.

“Суд је још једном пресудио у корист грађана, тј у корист интересовања јавности и права сваког грађанина и грађанке да добије податке који су од јавног значаја. Ово је још једна потврда да би све институције морале да поштују Закон о слободни приступа информацијама. Овакво срамно поступање Министарства у овом и низу других случајева, те сакривање иза настанка наводне штете по Министарство, је кукавичко и једноставно тјера на размишљање и поставља питање да ли институције које сви грађани плаћају не раде у интересу истих тих грађана?

Па за кога онда то Министарство ради? За потребе појединаца? Очекујем од Министарства да ће испоштовати још једну од пресуда суда која је у корист грађана”, изјавио је Тихомир Дакић.

Мирела Хајдер, чланица Удружења грађана “Долина Пливе” из Језера истиче да су поднијели тужбе и појединачно и као удружење грађана у вези с овим случајем.  

„Надамо се да ће се у кратком временском року коначно испоштовати жеља становника Језера и да ће се одустати од истраживања, као и од потенцијалне експлоатације било каквих ризичних сировина на водом богатом подручју! Плива је од велике важности за опстанак и развој туризма, не само у нашој општини, него и у регији. Тражимо и захтјевамо од  општинских представника, које је бирао управо народ Језера, да испоштују одлуку свих грађана и да стану у заштиту животне средине, јер то нам је једини циљ: заштитити природу, као и опстанак и унапријеђење наше општине.

Сретни смо у вези са судском пресудом, јер нам улијева наду да ће читав слив ријеке Пливе, па тако и сама општина Језеро, бити заштићени. Сада имамо судску пресуду која нам даје за право да сачувамо животну средину и наставимо живјети у свом на свом. Борба за спас Пливе и Језера, вриједна је још већих напора и борбе. То је борба за нас и нашу дјецу те здрав живот. Охрабрени смо и настављамо битку!”, истакла је Мирела Хајдер.

Напоменула је да заштиту очекују и од локалне власти која се, како је рекла, у том правцу већ више пута правилно постављала, али је виши ниво власти није поштивао, чак је и законе мијењао због тога.

Наиме, у измјенама и допунама Закона о геолошким истраживањима Републике Српске закона спорно је, између осталог, недостајање података о максимално дозвољеним количинама  руде која се може узети током истраживања, а које су у претходном закону биле ограничене, због чега је, између осталих спорних одредби, Центар за животну средину поднио Уставном суду Републике Српске иницијативу за оцјену уставности, која није прихваћена.

Како се у новом законском рјешењу, чију уставност при том Уставни суд Републике Српске није цијенио, предвиђа изузимање количина које граниче са експлоатацијом, пропорционалност између тих количина и заштите права на здраву животну средину је од суштинске важности како у овој ствари, тако и уопште код примјене новог закона“, упозорио је Реџиб Скоморац, правни савјетник у Центру за животну средину.

(БН) Фото: Центар за животну околину

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Тајкун

08.05.2025 16:08

Него шта. Неће ваљда радит за биједну фукару. То су 🐑🐑🐑🐑🐑 њима ништа не треба.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Приједорцанка

08.05.2025 16:35

Браво за грађане Језера! Добро су пручили геолоску законску регулативу. Измјене и допуне закона су донесене брзински и под пресијом ко зна кога и тотално је накарадан. Не дајте ни мини електране на Пливи -љепотици!

ОДГОВОРИТЕ