'Ријека која нестаје', Сутјеска на удару енергетских интереса
Три мале хидроелектране чија градња траје више од годину дана на ријеци Сутјесци, на граници истоименог Националног парка, замутила је њене изворе и пресјекла ток. Инвеститор малих хидроелектрана је "Хидроенергy д.о.о. Лакташи", фирма која припада аустријској компанији "ГЛА Холдинг".
Република Српска 25.04.2025 | 10:00
Становници села Изгори код Гацка, које се налази у близини ових хидроелектрана, кажу за Радио Слободна Европа (РСЕ) како свједоче уништавању водног добра и инфраструктуре.
"Раскопани су путеви, једини мост који повезује двије обале се урушава, они су га оштетили ископавањем шљунка. Ту је велика опасност и за аута која пролазе преко њега, јер алтернативног пута немамо. Велика је опасност од његовог потпуног урушавања. Ту у селу је и извор ријеке Сутјеске, та вода никада није била замућена, а сада је и то све уништено", каже за РСЕ становник села Изгори, Милош Елез.
Он додаје и да су се у селу појавила клизишта.
"Све су раскопали, ту нам је сеоско гробље, раскопали су пут испод гробља и оно ће нам се почети урушавати. Све је то с једне и друге стране обале, а у страни су куће, с обзиром на то да су куће поткопане, питање је времена када ће се и оне срушити и остала имовина", каже Елез за РСЕ.
Инвеститор малих хидроелектрана је "Хидроенергy д.о.о. Лакташи", фирма која припада аустријској компанији "ГЛА Холдинг".
Из ове компаније није одговорено на упит РСЕ о радовима на изградњи ових хидроелектрана.
Концесију за њихову изградњу дала је Влада Републике Српске, односно министарство енергетике и рударства РС.
Како је раније наведено на званичној wеб страници аустријске компаније, хидроелектране се састоје од три одвојене мале хидроелектране на ријеци Сутјесци и њеној притоци Јабушници.
Национални парк заштићено је подручје Републике Српске од 2013. године и у његовом саставу се налази и Спомен комплекс Тјентиште, који је 2009. године проглашен културним добром од изузетног значаја.
Национални парк укључује строго заштићени резерват, прашуму Перућицу, као и дијелове планина Маглић и Волујак.
Поништена еколошка дозвола
Окружни суд Бања Лука почетком априла поништио је обновљену еколошку дозволу за једну од три мале хидроелектране "Сутјеска 2Б" која се налази уз границу Националног парка Сутјеска.
Тужбу је поднио Центар за животну средину због низа неправилности у процесу обнове еколошке дозволе, за чије издавање је надлежно Министарство просторног уређења, грађевинарства и екологије Републике Српске.
Према посљедњем извјештају о раду Комисије за концесије Републике Српске из 2023. године наведено је да концесионар, односно инвеститор "Хидроенергy д.о.о. Лакташи", посједује грађевинску и еколошку дозволу, те да су у току одређене измјене у већ постојећем уговору.
О којим измјенама је ријеч, није наведено у извјештају о раду Комисије за концесије РС.
'Неће бити обустављени радови'
Из Републичког инспектората у одговору за РСЕ су навели да ова институција "нема законску основу да забрани или обустави извођење радова", јер инвеститор, како су рекли, има грађевинску дозволу.
"Уколико објекат који се гради посједује грађевинску дозволу издату од надлежног органа, и уколико се радови изводе у складу са истом, урбанистичко-грађевински инспектор нема законског основа да забрани или обустави извођење радова на грађењу. У конкретном случају инвеститор посједује грађевинске дозволе", кажу за РСЕ у Инспекторату.
Напомињу да су удружења грађана и активисти за заштиту животне средине износили примједбе због дозволе за грађење постројења МХЕ на ријеци Сутјесци и њеној притоци Јабушници, али, између осталог, и због близине националног парка.
"Овај орган нема сазнања да се инвеститор проширио на обухват Националног парка Сутјеска", додају из Инспектората.
Кажу и да урбанистичко -грађевински инспектор нема овлаштење да преиспитује законитост издате грађевинске дозволе.
Надлежност грађевинског инспектора односи се на периодичне контроле приликом грађења гдје се контролише да ли се радови изводе у складу са издатом грађевинском дозволом и техничком документацијом.
У БиХ је до сада изграђено 119 малих хидроелектрана, од чега је 69 у Федерацији БиХ, а 50 у Републици Српској.
Према подацима организација које се баве заштитом околине у припреми је изградња додатне 354.
(РСЕ)
Коментари / 11
Оставите коментарЈа
25.04.2025 10:56Страшно шта нам раде..остајемо и без зрака и без воде..јест ћемо таблете и плакати јел за дјецу неће овдје бити живота
ОДГОВОРИТЕФоцак
25.04.2025 11:10Све унисти и треба ,продавали сте глас за 100 марака.Све треба унистити
ОДГОВОРИТЕРе
25.04.2025 12:21Тачно. Миле распродавај , уништавај све редом. Дери кожу са леђа свима. Ми боље не заслужујемо.
гигг
25.04.2025 13:03Тајо је Фочак ко се прода та биједне паре треба да испашта до краја живота, штета што ће природа бити девастирана и то каква природа која је десетинама хиљада година стварана али лакташког сатрапа ништа не може преживјети.
Те
25.04.2025 11:12Концесије су дали они са купљеним дипломама који су се доцепали власти,ста они знају о природи и зивотној средини,ено нека виде свој потпис на руднику угља у Буковој коси код Приједора
ОДГОВОРИТЕре
25.04.2025 13:14Тачно , уништили природу, а тај угаљ у великим камионима, натоварен преко дозвољених граница иде у Србију и уништава друмове и онако уништене инфраструктуре РС...при томе никоо не контролише колика је маса тих камиона и какву штету наносе инфраструктури...рећи ће неко опет против да се извози у србију, не него се требају и морају поштовати норме и ограничења ...чега код нас нажалост нема нити ће када бити док је ова власт.
Просторни
25.04.2025 11:14Ријека на крају постане водоток без воде...примјер Угра...
ОДГОВОРИТЕАрсић
25.04.2025 11:54Иза свега стоје Лакташи тачније Бакинци а то што је у саставу неке аустријске фирме није битно јер су повезани са истим ликом а само да се мало камуфлирају.Погодите ко је у питању и слиједи награда 1 кг чистог злата из Русије.
ОДГОВОРИТЕХХ
25.04.2025 12:22Код нас нестала кијека. Била Прача сада само корито. Нема капи воде. Било риба разне врсте ,сада само расте шибље. Униште додиковци све што је српско са проданим душама и нестручним општинама. Брука.
ОДГОВОРИТЕхефтач
25.04.2025 12:37Народ је највећи олош, који чека да неко други за њих ради, а они ће продавати гласове за изборе.
ОДГОВОРИТЕЛакташи
25.04.2025 14:35Ће нам дохакат свима
ОДГОВОРИТЕ