Политичка криза и инфлација ударили на домаћу привреду
Према подацима Завода за статистику Републике Српске индустријска производња у Републици Српској ове године, у односу на предходну, у паду је за 16%. Зашто се то дешава и да ли је то посљедица политичке кризе која посљедњих мјесеци потреса БиХ?
Република Српска 03.04.2025 | 19:40
Политичке тензије у БиХ нису ништа ново. Али, пита ли се неко, како то утиче на ионако лошу привреду која биљежи значајан пад и када се ратује у Украјини и када се звецка оружјем на Блиском Истоку.
,,Нажалост видимо појаву дугих цијеви на нашим улицама и сви који се сјећају трагичних ратних сукоба у БиХ постају додатно опрезни'', каже предсједник Подручне привредне коморе Источно Сарајево Љубиша Танић.
Танић, који је успјешан привредник у сектору грађевинарства, истиче да су инвеститори у станоградњу у последње вријеме у великим проблемина.
,,У разговоту са њима жалили су ми се да не памте када их је неко у последња три-четири мјесеца контактирао да би купио стан у Источном Сарајеву'', тврди Танић.
У оваквој политичкој ситуацији тешко је замислити да би неко инвестирао у домаћу привреду. Поготово страни инвеститтори којих је и онако било мало, не рачунајући свјетске мешетаре, типа Рашида Сердарова, који су у БиХ долазили као наводни инвеститори а одлазили као милионери.
,,Основни услов за долазак страних инвеститора је здрава политичка ситуација без турбуленција'', појашњава економсита Миленко Станић и додаје:
,,Инвеститори желе квалитететан правни оквир, без честих измјена закона и прописа.Захтјевају и да порески систем не буде подложан значајнијим измјенама. Мора им се обезбједити предвидљивост свега како би могли планирати инвестиције, приходе, трошкове и остварену добит. Све то, у оваковој политичкој ситуације, нема у БиХ''.
И економистра Славиша Раковић сматра да, са становишта инвеститора, влада вријеме велике неизвјесности.
,,Ово што се дешава у БиХ добија неке нове конотације и пријети ескалацијом што Шкоди и обесхрабријеинвеститоре али шкоди и укупној потрошњи у БиХ'', тврди Раковић.
Да је опрез код инвеститора присутан тврди и предсједник Подручне привредне коморе Источно Сарајево Љубиша Танић и додаје да је неопходно да се ова политичка криза што прије оконча.
,,Ако овакво стање потраје инвеститори, и страни и домаћи, који су планирали улагати у проширење производње, набавку новох технологија, озтварање нових радних мјеста и слично, свој новац уложиће негдје ван БиХ. Негдје гдје је ситуација стабилина'', упозорава Танић.
Вријеме је и да сви ми промијенимо наш начину размишљања и да схватимо да се живи од привреде а не од администрације.До год је радно мјерсто у општини, граду, Влади и слично пожељније и боље плаћено од посла у привреди у реалном сектору, нема нам напредка.
,,Радници који раде у привреди данас су оно што су били борци у рату'', каже Љубиша Танић и поручује да ако нисмо економски самоодрживи не можемо причати о некој, евентуалној, самосталности.
,,Еко нема приврде, реакног сектора, будућност нам је упитна'' сматра Танић и додаје да млади не желе више да слушају о рату и да због политичких тензија и пријетњи ратом све више људи одлази из БиХ.
,,Имамо проблем да задржимо радну снагу, прије свега младе и образоване људе. Ми смо већ у проблему јер одлазак наших људуи не можемо надокнадити увозом радне снаге. Нама већином долазе радници из Азије.
То није ни наш, европски мменталитет, то није наш квалитет школовања, није наш квалитет обављања посла'', закључује предсједник Подручне привредне коморе Источно Сарајево Љубиша Танић.
(БН) Фото: БН
Коментари / 0
Оставите коментар