Влада се за крај године задужила још 80 милиона КМ

 – Влада Републике Српске задужила се данас за 80 милиона марака посредством Бањалучке берзе, кроз 72. емисију обвезница.

Република Српска 23.12.2024 | 13:06
Влада се за крај године задужила још 80 милиона КМ

Данас није било тешко пронаћи инвеститоре с обзиром на веома атрактивну камату за улагање од шест одсто.

Ово задужење ће буџет и грађане Српске коштати укупно 24 милиона марака.

„Обвезнице ће бити емитоване тако да се главница исплаћује једнократно по доспијећу, односно по истеку рока од пет година, а камата ће се обрачунавати на главницу и исплаћивати годишње“, стоји у проспекту емисије.

Прецизније, пет година ће се плаћати камата од 4,8 милиона КМ, а у задњим данима 2029. године, када је рок доспијећа, уз камату ће бити плаћено и 80 милиона КМ главнице.

Подсјећамо, одлуку о емисији обвезница је донијела Влада Републике Српске на сједници 12. децембра.

Влада неће превише мијењати курс ни у наредној години када је задуживање у питању.

План је да се дугорочно да се задужи са нових 862 милиона КМ, а предвиђено је и краткорочно задуживање путем трезорских записа. Такође, Влада у идућој години планира дати државне гаранције за задужења до износа од 800 милиона КМ.

(Цапитал) Фото: 

 

Коментари / 11

Оставите коментар
Name

Н

23.12.2024 13:11

Све ће то народ вратити. Ништа, народ не излази на улице, не буни се... Очито му одговара

ОДГОВОРИТЕ
Name

Митар

23.12.2024 15:34

Цркли висе задузујуци се.

Name

МИЛИ КМ

23.12.2024 15:35

ЗА ТО СЕ НЕСЕКИРА ГЛАВНИ ЛОПИНА И ЛАЗОВЦИНА ДУДУК неце ОН врацати КМове НЕГО НАРОД

Name

Као

23.12.2024 15:43

Све смо ово заслузили кога смо бирали, као помамљени.

Name

Јарић Живадин

23.12.2024 15:47

Народ и воли пропаст, никакво добро не воли

Name

Борац

23.12.2024 13:30

Сада це се опет балван хвалити како су се успели задузити.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ГРУЈО

23.12.2024 13:35

Опет подршка. Је.. га мали Цуко јест овај диспечер похлепан за парама. Уз помоћ оне ускоусне Зоре,бар није жваљава ко бијела чизмице,задужује се ко сав сретан уз велику камату. Па неће га он враћати има право. На крају мора намирити ставке буџета грбавог Доде,те зачепити остале рупе. Можда ће и дио ових пара приспелих сиротињи јер иде Божић ваља рају мало умирити. Само тако настави нејаки Рашо народ је јака кобила,иако се храни на јаслама јавних кухиња.Рекоше да вам Елек на јахорини чува мјеста за прославу Нове године. Само те ко брата молим непењи се на скије,јер зачас оде нога. Па онда већ имамо једног грбавог и килавог таман нам треба још један са сломљеном ногом. А можда би за ову напаћену марву то ломљење ноге и добро дошло.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Алан Форд

23.12.2024 17:28

Гдје си видио бизона на скијама?

Name

Доктор Др

23.12.2024 15:21

Па нека, шта има везе, ми волимо кад се Додо наш задужи. Све ће то народ позлатити, тако вели старо књижевно дјело Лазе Лазаревића ... Наш народ је навикао бити овца. Требали су се задужити 800 милиона, опет мало 😂

ОДГОВОРИТЕ
Name

Насе узданице

23.12.2024 17:16

Ма мало је то само???Пих па ја сам мислио бар 800 да треба да узмете само 80 ???.А ста би са медицинарима и просветом има ли наде да се која маркица повеца рекосте по 100км па ни то нема а празници иду немојте нас разоцарати ми вам вјерујемо.Ако треба и своје виле и фирме све ставите под камату дигните сто веци кредит народ це вратити ма не брините само дајте да прославимо нг и Бозиц како треба није бег циција милион горе доле ста је то за вас.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Диаспора

23.12.2024 17:56

1.јанура се опет задржите....да добро запоцнете нову годину.

ОДГОВОРИТЕ