ГС УН усвојила резолуцију о прекиду ватре у Гази
Генерална скупштина Уједињених нација одобрила је великом вец́ином две резолуције, којима се захтева хитан прекид ватре у Појасу Газе и подржава Агенцију УН за палестинске избеглице (УНРWА) коју је Израел забранио.
Свијет 12.12.2024 | 08:31За резолуцију о прекиду ватре у Гази од 193 земље гласало је 158, а 13 их је било уздржано, док је за подршку УНРWА гласало 159 земаља уз 11 уздржаних.
Гласање је одржано након дводневне дебате, током које су представници чланица УН вец́ином позивали на окончање 14-месечног рата између Израела и милитантне групе Хамас и захтевали приступ целој територији Појаса Гази како би се спречила хуманитарна катастрофа, преноси АП.
Израел и Сједињене Америчке Државе гласали су против обе резолуције, а међу осталим противницима били су Аргентина, Папуа Нова Гвинеја, Парагвај и Тонга.
Немачка и Италија гласале су за прекид ватре у Гази, чиме су САД остале једина чланица Г7 која још се успротивила.
У Резолуцији се захтева "тренутни, безусловни и трајни прекид ватре који ц́е поштовати све стране" и понавља се "захтев за хитним и безусловним ослобађањем свих талаца".
На хуманитарном плану, резолуција одбацује "сваки покушај да се Палестинци изгладњују" и захтева хитан приступ цивилима ради пружања помоц́и која је неопходна за њихов опстанак.
Друга резолуција подржава мандат УНРWА, који је основала Генерална скупштина 1949. године.
Изражава се жаљење због закона које је израелски парламент усвојио 28. октобра и којима се забрањују активности те агенције на палестинским територијама, што ц́е ступити на снагу за 90 дана.
Резолуција позива израелску владу "да се придржава својих међународних обавеза, поштује привилегије и имунитет УНРWА" и испуни своју одговорност да омогуц́и несметану испоруку хуманитарне помоц́и у цијелом појасу Газе.
Док су резолуције Савета безбедности правно обавезујуц́е, резолуције Генералне скупштине нису, иако одражавају светско мишљење. У скупштини нема вета.
Палестинци и земље које их подржавају обратили су се Генералној скупштини након што су САД 20. новембра ставиле вето на резолуцију Савета безбедности којом се захтева хитан прекид ватре у Гази.
(Тајуг) Фото: Анадолија
Коментари / 6
Оставите коментарМакро
12.12.2024 11:08Сто тако не изгласате у Украјини.Прпа,а....
ОДГОВОРИТЕКлара
12.12.2024 12:16Америка је једина свјетска сила на свијету..Нико јој се не усудјује супроставити.Русија се пласи Америке..
ОДГОВОРИТЕНеђо.12.12.2024
12.12.2024 12:30Нема од тога ништа,УН је само на папиру,запад се позива само кад му треба тај закон.Све док је Америке,Британије и Нрмаца никада неће бити мира у свету.Престати рато неће јер комећу амери да продају наоружање ако мислу прекинути рат.Све штосе догађају ратови те три државе увек су закуваке ратни хаос.
ОДГОВОРИТЕСтопосто
12.12.2024 13:14Смијешни су. То је требало прије годину дана док је народ гинуо.
ОДГОВОРИТЕДецко
12.12.2024 13:29"Гадјање папирима"... Нема од те љубави ниста!
ОДГОВОРИТЕврцо
12.12.2024 14:15Денацификација израела рјешава проблем,ционизам је зло на планети
ОДГОВОРИТЕ