Нестабилност на тржишту: Уље поново поскупљује

Цијене уља на полицама у маркетима су у порасту, а додатни скок може се очекивати и у наредним мјесецима због лоших приноса уљарица, али и због раста цијене на свјетском тржишту.

Република Српска 14.11.2024 | 19:29
Нестабилност на тржишту: Уље поново поскупљује

Наиме, како је за "Независне новине" рекла Наташа Пуцар, директорица Корпоративних комуникација "Студен Холдинга", у чијем саставу је и брчанско јестиво уље бимал је берзанска роба.

"Босна и Херцеговина нема развијену пољопривредну производњу која може да задовољи потребе домаћег тржишта и зависи од свјетског тржишта. Свјетско тржиште је непредвидиво и ситуација која влада на њему одражава се и на полице у домаћим продајним објектима", казала је Пуцарева.

Истиче да је снабдијевање тржишта тренутно стабилно, те, како каже, у марту 2022. године када је почео сукоб у Украјини цијена јестивог уља вртоглаво је расла, а, осим цијене, најтеже је било одржати континуирано снабдијевање тржишта.

"Наша производња је у овом тренутку такође стабилна и задовољава потребе тржишта, али цијена на свјетском тржишту је у порасту и очекујемо да ће се то у одређеној мјери одразити и на домаће тржиште", појаснила је Пуцарева.

Нада Нешковић Раилић, директорица "Агројапре" Доњи Агићи код Новог Града, која у својој понуди, између осталог, има и јестива хладноцијеђена уља, казала је да годишње произведу од 2.000 до 3.000 литара сунцокретовог уља.

"Ми радимо хладноцијеђено бундевино и хладноцијеђено сунцокретово уље, тако да је цијена сировине драстично порасла", казала је Нешковић Раилићева и истакла да се додатни скок очекује и у наредним мјесецима.

Додала је да се веће цијене очекују управо зато што се ове уљарице највише увозе, те да је то берзанска роба, и да је берза та која диктира цијену.

Драган Шепа, секретар Удружења пољопривреде и прехрамбене индустрије при Привредној комори Српске, рекао је да је компанија "Бимал" из Брчког лидер у производњи јестивог уља на домаћем тржишту.

"Уљарица у Српској имамо засијаних на око 10.000 хектара, а премија ресорног министарства износи 400 марака по хектару. Наши пољопривредници који производе уљарице, поготово у Семберији и Брчко дистрикту, су кооперанти Привредног друштва 'Бимал', које откупљује за даљу прераду и производњу", рекао је Шепа.

Стојан Маринковић, предсједник Удружења пољопривредних произвођача Републике Српске, у разговору за "Независне новине" истиче да овогодишњи род уљарица није био толико лош да би дошло до раста цијене уља.

"Ми смо везани и за увоз уља, али и за увоз сунцокрета, тако да с обзиром на цијену сунцокрета на берзи која није претрпјела неке значајне осцилације, нема оправдања за поскупљење уља. Али, као што смо навикли, сваки наговјештај неке енергетске нестабилности проузрокује раст цијена, па тако и уља", казао је Маринковић.

Како је рекла Муриса Марић, извршна директорица Удружења за заштиту потрошача ДОН Приједор, константно су присутна тиха поскупљења.

"Ми немамо ниједан артикл који два мјесеца узастопно исто кошта, стално је присутно неко поскупљење", казала је Марићева.

(Независне) 

Коментари / 12

Оставите коментар
Name

Сељак

14.11.2024 19:34

Поцињу пости багро .

ОДГОВОРИТЕ
Name

Оли

14.11.2024 20:24

Просли избори сад стењи народе🤮

Name

Амбасадор

14.11.2024 20:14

Ето вам Доде,ебо вас он.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Зорка министарка

14.11.2024 21:05

Уље није поскупило, уље је само нивелисано на цијену према тржишту. Нема поскупљења, ми смо стабилни, ускоро и повећање БДП-а, и још нека изненађења. (Шефе, докле ћу ја лагати ове буд... ову рају, има ли краја...).

ОДГОВОРИТЕ
Name

мислим

15.11.2024 09:41

Све док је будала а потрајаце.

Name

Истина

15.11.2024 07:10

Код нас стално све поскупљује,цак и кад на свјетском трзисту несто појефтини код нас то поскупи.Ајкуле су све гладније а народ је као дрогиран у насем Блентитету,и не буни се.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хаха

15.11.2024 07:22

Значи зејтин је најава за нестабилност

ОДГОВОРИТЕ
Name

Директ

15.11.2024 11:28

Најгоре је прошло, пошто је уље је знало бити и 4-5 КМ за литар у шпицу кризе, док сад период који слиједи је период горе-доле, пред потпуну нормализацију тржишта.

Name

Лола

15.11.2024 16:45

Одмах поскупљује и бурек°

Name

Тале

15.11.2024 08:01

Е стварно смо овце за шишање!!Па докле ћете нам продавати шупљу причу??Јел то фора од великог Баје највећег лажова на свијету!! Ове године све су житарице родиле на нашим просторима као никад,откупна цијена се није мијењала 10 година!!Силоси пуни,а онда кад не могу измислити дизање цијене,прича им је да јесте родило ал није квалитет па мора из Мађарске и Украјине увоз па зато иде поскупљење! Ако су приноси лоши онда кажу слабо родило морамо поскупити и стално шупље приче!!Испирање мозгова народу,а тајкунски лобији милијардери као и велики лажов Миле коњина!

ОДГОВОРИТЕ
Name

борац

15.11.2024 09:39

Награда онима сто посте.

ОДГОВОРИТЕ
Name

мислим

15.11.2024 09:40

Због они сто посте испаста и нармалан свијет.

ОДГОВОРИТЕ