Расте популарност интернет продаје и ризици од преваре

Популарност интернет продаје у БиХ све више расте. Упркос томе, електронска трговина и даље законски није уређена. Истраживали смо колико су купци заштићени од превара и могу ли, у случају преваре ако су плаћали картицама, повратити свој новац.

Босна и Херцеговина 26.10.2024 | 21:15
Расте популарност интернет продаје и ризици од преваре

Продаја преко интернета све више осваја БиХ па се онлине продаје односно купује све. Лакше је, а често и много јефтиније. Међутим, то јефтиније може много да вас кошта. Плаћате картицом, па хакери могу да вам са ње украду податке и новац.

“За плаћање не интернету не би требало користити картице које се користе за вођење жиро рачуна на којима лијежу њихове плате или нека друга примања већ постоје картице гдје ви можете да пребаците одређени износ који вам треба у том тренутку и извршите плаћање. Плаћанња треба вршити само са такве картице”, каже проф. др Срђан дамјановић са Факултета пословне економије у Бијељини.

Онлине куповина, и поред свих предности, може да вам пресједне онда кад добијете поручену робу, жале се купци удружењима за заштиту потрошача.

“Прво и основно на шта нам се жале је да производ није онакав какав су они платили и купили, јер тај производ сасвим другачије изгледа на слици, а дугачије кад се добије. Друго, однос брзе поште и нас као потрошача и веза између нас и трговаца преко брзе поште уопште није регулисан законом и нико није одговоран за оно што брза пошта уради или не уради”, објашњава Снежана Шешлија из добојског Удружење за заштиту потрошача “Топер”.

У БиХ има преко 1200 регистрованих локалних компанија који послују у складу са законом и које су сигурне као и велике свјетске платформе. Грађани су угрожени само на црном тржишту од физичких лица која, често сумњиву робу без гаранције и рачуна, продају путем друштвених мрежа и захтијевају плаћање директно на рачун, наводи Орхан Газибеговић, предсједник еЦоммерце асоцијалције у БиХ.

Кад ви продавцу директно уплатите средства, он нема разлога да вама пошаље робу. Новац му је легао, ви немате могућност било какв жалбе, нити да вам новац буде враћен. Користити легитимне wеб странице и системе за плаћање који постоје у земљи, који су модерни и савремени. Могућности за обештећење су апсолутно неограничене. Добићете свој новац назад, то је сигурно”, истиче Газибеговић.

Електронска трговина у БиХ и даље је законски неуређена. Чека се кровни закон чији је циљ да сви актери послују транспарентно и у законским оквирима, а тиме заштити и потрошач.

“Тај закон не треба да шаље рестриктивну поруку нити да дјелује репресивно и с циљем кажњавања предузетника.  Циљ број 1 тог закона треба да буде да се заштите трговци, а број 2 да се подрже остали предузетници који желе да уђу у онлине сегмент”, наглашава Газибеговић.

“Таквим законом се штити и држава, а онда би и Српска и ФБиХ могле да се наслоне на кровни. главни закон и да пропишу одређене мјере за заштиту потрошача на локалном нивоу”, додаје Шешлија.

МУП Републике Српске упозорио је на појаву лажне апликације под именом “Тему”, компаније која је скоро дошла на тржиште БиХ. Лажна апликација скоро је идентична као права, а преваранти је користе за прикупљање податка о платним картицама и другим личним подацима корисника. Може се стати у крај тим преварантима, каже Газибеговић.

“Ви ћете у том случају поднијети захтјев вашој банци или банци која је издала картицу, пријавићете превару и имате могућност за поврат новца ако се докаже да ви нисте учестовали у том процесу преваре”, објашњава Газибеговић.

Трговина преко интернета је неминовна будућност продаје и куповине. Пословање у складу са законом за трговце, а повјерење у онлине трансакције које су најсигирнији и најстранспарентнији начин плаћања који штити обје стране, гаранција су успјешне трговине у 21. вијеку, поручују стручњаци.

(БН) Фото: БН

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

комсија

27.10.2024 00:58

Залосно и залосно све уцимо и купујемо хартију да би имали потврду да ниста не знамо. Па ста је регулисано у БиХ и ко мора и када? Код ЕБАYа нико неце ни на једну адресу у БИХа да ста саље или плаца. Ста цемо сад без Игора?

ОДГОВОРИТЕ
Name

мислим

27.10.2024 04:27

дрзава је највеци преварант.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мафија на сцени

27.10.2024 08:10

Све што се продаје преко друштвеније мрежа је превара подвала . Куповина мачка у врећи . Нништа није како пише кад добијеш у руке видиш да си бацио новац. Мафија је преузела свијет и ако позовеш за рекламацију само те блокира пар дана фирма непостоји под тим именом нити је то фирма . Закона нема жали се богу

ОДГОВОРИТЕ