30 жена дошло на посао, речено им да су добиле отказ
Чак 30 жена у Хрватској данас је остало без посла након што је текстилно предузеће Леонарда у Дарувару престало са радом. Да ствар буде гора, жене које су тамо све до петка уредно радиле и које су и данас дошле на посао, рекле су да им је речено да неће бити плаћене за одрађени септембар, пише МојПортал.хр.
Регион 30.09.2024 | 16:52Како је објаснила једна од радница, Љиљана Фрањић, која је последњих 17 година провела у поменутој фабрици, гори завршетак радног вијека у Леонарди није могла да замисли.
"Дијана Пустајић, наша директорка, посјетила нас је 23. септембра и обавијестила нас да се Бенетон у Осијеку затвара и да више неће бити посла јер су поруџбине и испоруке заустављене. Рекла је да је била принуђена да затвори компанију. Замолила нас је да останемо да радимо до краја мјесеца како бисмо завршили посао до краја. Тада је обећала да ћемо уредно примити плату за септембар", каже Љиљана за МојПортал.хр. и додаје да су све жене пристале да раде до краја мјесеца јер им је новац потребан.
Међутим, ситуација се нагло промијенила. Директорка се, кажу радници, јутрос појавила у Леонарди у Дарувару и поручила запосленима да плате за септембар - неће добити! Објашњење је - блокиран рачун.
"То је оно што нас је највише погодило. Живимо од тога! Одрадили смо свој посао како треба до краја, а она нас је у очи лагала. Цијеле прошле недјеље је знала да нам неће исплатити плату. Ми смо знале да смо изгубиле посао, али смо остали поштени до краја и нисмо је оставили на цједилу. Одрадили смо посао и чекали ту плату, али нас је данас обавијестила да је неће исплатити", разочарана је Љиљана, која тврди да је директорка за блокаду рачуна знала још 25. септембра. Иначе, Љиљана је у јануару остала удовица.
"Имам право на породичну пензију, али је веома мала и износи 200 евра. Почетком септембра упитала сам своју директорку да ли могу да радим са скраћеним радним временом, односно 4 сата, како бих остварила право на коришћење породичне пензије.
Објаснила сам јој да ће ми то отворити могућност да потражим још један хонорарни посао. Рекла ми је да сам добар радник и да останем пуно радно вријеме. И сад сам остала без ичега. Срамота је што нам је то направила. Свака од нас 30 има своју причу и своје проблеме", Љиљана је огорчена, како каже, лагањем директорке.
Након свега огласила се и директорка Дијана Пустајић.
"Пословни партнер компаније је пре 10 дана обавијестио компанију о смањењу обима пословања пословног партнера и да не може да обезбједи нове поруџбине, због чега је компанија дугорочно остала без сигурних прихода. Због тога је управа донела одлуку да престане са радом и отпусти свих 30 радница, како би се избегло даље гомилање трошкова.
У односу на заостала потраживања радника за зараде за септембар, због блокаде жиро рачуна предузећа, није изјвесно када ће и у ком износу бити исплаћене зараде. Уколико зараде не буду исплаћене након доспјећа, предузеће ће своја права на исплату у име радника остварити преко Агенције за осигурање радничких потраживања", навела је у одговору Дијана Пустајић.
(МојПортал.хр)
Коментари / 8
Оставите коментарЗнате ли тај осјећај...
30.09.2024 16:57Срце ме боли за тим људима. Није важно што су "они тамо".
ОДГОВОРИТЕмислим
30.09.2024 17:08Треба нам тјели смо капитализам имамо га.
ОДГОВОРИТЕИстина
30.09.2024 17:44Балкан,што јужније то тужније. Вјероватно селе у Србију,то је направила већина Текстилац из Хрватске.Можемо погађати зашто???
ОДГОВОРИТЕЈаков
30.09.2024 19:48Југославијо, врати се, све ти је опроштено
ОДГОВОРИТЕБорис
01.10.2024 16:50Не Југа, вец социјализам.
Паја Патак
01.10.2024 00:05Јефтина радна снага овде зато и дођу као нпр ПАСС у Бијељини радиш к'о роб
ОДГОВОРИТЕјаа____аа
01.10.2024 11:37Исто као и у Прњавору прије пар дана,власт ћути а народ на улице из дугогодишње фабрике обуће док градоначелник полаже камен темељац за будућу мљекару,фукаре и тамо и овде а радници нек помоћ траже на улицама,ништа бољи од ЕУ ни нисмо,иста говна све.
ОДГОВОРИТЕКики
01.10.2024 16:29Истина Значи опет кривите Србију, жао ми је радница али ово је страшно
ОДГОВОРИТЕ