Након средње Европе, олуја Борис хара Италијом (ВИДЕО)

Олуја Борис хара сјевероисточним и центрланим регијама Италије, неколико дана након што је изазвала масовне поплаве у средњој Европи.

Свијет 20.09.2024 | 11:02
Након средње Европе, олуја Борис хара Италијом (ВИДЕО)

Више од хиљаду становника у сјевероисточној регији Емилиа Ромагна је евакуисано, док су градови у централној регији Марцхе извијестили о озбиљним поплавама и поремећајима. Двије особе воде се као нестале.

У четвртак је предсједница Европске комисије Урсула вон дер Леyен најавила 10 милијарди евра средстава ЕУ за погођене земље.

Вон дер Леyен је то објавила након састанка с лидерима Пољске, Чешке, Словачке и Аустрије како би разговарали о помоћи за регију погођену поплавама.

Састанак је одржан у пољском граду Wроцлаwу, на југозападу Пољске, којем већ данима пријете високи водостаји ријека.

Говорећи на брифингу за новинаре након тога, Вон дер Леyен је рекла: “Ванредна времена захтијевају ванредне мјере”.

Њени су коментари услиједили у тренутку када је Италија постала посљедња земља која је претрпјела бијес олује Борис – система ниског притиска који је захватио Пољску, Чешку, Румунију и Аустрију, усмртивши најмање 23 особе.

 

Затворене школе, жељезнички саобраћај у прекиду

Школе диљем Емилиа Ромагне су затворене. Неке су цесте биле захваћене клизиштима, а жељезнички промет је у озбиљном прекиду.

Власти су упозориле становнике да не улазе у своје подруме и да се преселе на горње спратове својих домова.

 

У Равенни су затворене школе, библиотеке и паркови, а Универзитет у Бологни отказао је испите и лекције.

Најгоре је погођен град Фаенза, с разинама двију ријека које га пресијецају нагло су порасле током ноћи.

Становници које су цитирали локални медији рекли су да су морали напустити своје домове у гуменим чамцима усред ноћи. Високи водостаји ријека узроковали су и излијевање канализацијског система.

Но власти у оближњој Бологни су у четвртак ујутро саопштиле да су водостаји ријека у граду под контролом, иако је узбуна за временске услове постављена до петка за већину регије. За источну Емилију Ромагну издана су црвена упозорења за поплаве и одроне.

Фалцонара на јадранској обали од сриједе је пала 204 мм кише, што је знатно више од септембарског просјека од око 67 мм. Преко 300 мм кише забиљежено је у планинском подручју Апенина.

Киша ће престати до петка, а викенд се чини углавном сух, али као што се види у другим дијеловима средње Европе, ризик од поплава могао би се наставити.

За становнике Емилије-Ромагне, олуја Борис одјек је тешких – и смртоносних – поплава с којима се регија суочила прије нешто више од годину дана.

У мају 2023. 13 људи умрло је након шестомјесечне количине кише која је пала у дан и пол, што је довело до изливања више од 20 ријека.

Десетине хиљада људи морали су напустити своје домове, а поплаве су проузроковале штету у милијардама евра.

Иако се чини да је најгори дио олује Борис прошао у већем дијелу регије, ниво ријеке Дунав у Мађарској још увијек расту. Премијер Виктор Орбан рекао је у сриједу да се очекује да ће ниво  воде у Будимпешти досегнути врхунац у суботу послијеподне или навече, али да ће бити нижа од рекордних нивоа забиљежених 2013. године.

Недавни догађаји у централној Европи одговарају очекивањима екстремнијих падавина у свијету који се загријава, иако још није могуће тачно квантификовати колику су улогу одиграле климатске промјене.

Међутим, климатолози већ годинама упозоравају на појаву екстремних оборина попут ових које се догађају како се планет загријава.

(<стронг>Н1) Фото: РЕУТЕРС

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

ЖИКАЖ

20.09.2024 12:40

Код нас Олуја Додиг хара 24 године, па шта, издржаћемо и то, има олуја да падне.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Борац

20.09.2024 13:55

Ваљда је народ схватио у каку пропаст нас воде. Ија се надам даце олуја заврсити разарања ида це добити нови смјестај у Зеници.