Како нормално и достојанствено би требало старити?

Након појављивања Георга Цлоонеyа и Брада Питта у Венецији нико не говори о њиховом филму, већ о њиховом физичком изгледу у шездесетим годинама.

Занимљивости 09.09.2024 | 11:21
Како нормално и достојанствено би требало старити?

Холивудски цоолери су и нас подстакли да о шездесетим које су нове тридесете разговарали смо са Аднаном Зећом, естетским хирургом, Лејлом Шебић, докторицом кинезиолошкох наука и Енисом Месић, психологињом.

Шта нас чини млађим: унутрашњи мир и задовољство, генетика или естетска хирургија?

Колико је тјеловјежба важна за продужење младости? Одлучују ли се и мушкарци за анти агинг медицину?

Колико је контрапродуктивно запуштати изглед у средњим годинама или пак претјеривати са естетским операцијама? Само су нека од питања у теми "Новог дана".

Балканцима је изглед јако битан

“Живимо у времену гдје је појавност постала јако важна. Култ љепоте је одувијек јако битан, трчање за светим гралом, односно за гралом вјечне младости, то ништа није ново.

Сад је нека нова прича, да је изглед као приоритет постао поприлично битан, не улаже се толико у друге вриједности, не ставља се фокус на њих, унутрашње, филозофске… Ми смо у времену појавности, кратких форми и слика.

И негдје нам социјалне мреже које постају асоцијалне, говоре да стално треба да будемо на одређеним стандардима. Не мислим да Балкан заостаје за тиме, ми спадамо у јужњачке народе којима је појавност јако битна, рецимо за разлику од скандинавских”, наводи Месић.

Она додаје да је брига о себи нешто што је постало битно људима на Балкану.

Шебић је мишљења да тренинг се мијења са годинама, те да морамо узети у обзир чињеницу да већ након 40. године, сваки један проценат мишићне масе губимо.

“То нам свима неминомно слиједи, ако се адекватно не хранимо и не тренирамо квалитетно. Мишићна маса има бројне бенефите, да убрзава метаболичке процесе, више гликогена, мишићна маса чува и ваше кости…“, каже она.

Кад се прелази у патологију?

С тренингом треба бити умјерен, додаје, јер истраживања показују да спортисти и људи који имају високо интензивне тренинге, много брже старе, односно старе њихови органи. Најбоље пролазе они који умјерено тренирају.

Месић се посебно осврнула на здраве животне стилове.

“Врло је битно дружити се са људима, врло је битно радити на свом унутрашњем и на тај начин ми зрачимо. Нећемо само лијепо изгледати кад се нашминкамо и изгледамо, али наравно да ће нам помоћи добар изглед.

Кад добро изгледате код анорексије, може бити проблематично кад дјевојке крену мршати, онда их друге крену хвалити, и више их подрже, онда то оде у патологију. Битно је држати баланс и извлачити максимум из себе“, наводи она, и додаје:

“Овај терор љепоте и младости, мислим да је посљедица друштвених мрежа”.

Естетског хирурга смо питали да ли анти-агинг третмани преузимају примат.

“Ми у сваком случају прво се осврнемо на пацијента и упутимо га да он уради све да дође до тог изгледа, да ли је то тјеловјежба или нешто друго. Уколико се не може то исправити идемо у смјеру естетске хирургије.

Људи имају мало времена за опоравак након операције, па се иде у смјеру анти-агинг третмана, јер узимају мало времена. Након 2-3 дана ви сте спремни за своје обавезе”, истиче Зећо.

(Н1) Фото: ЕПА-ЕФЕ/ФАБИО ФРУСТАЦИ

Коментари / 0

Оставите коментар