Зашто авиони брже стижу на исток?

Можда сте на дужим повратним летовима примијетили да је лет у смјеру истока нешто краћи него лет на истој релацији у смјеру запада.

Занимљивости 25.09.2023 | 07:29
Зашто авиони брже стижу на исток?

На дужину лета утиче више фактора, али да, путовање на исток стварно ће трајати мање него оно у супротном смјеру. Лет из Европе у Сјеверну Америку трајаће добрих сат времена више него лет назад у Европу.

Први одговор који се намеће јест да је разлог Земљина ротација. То је заправо тачан одговор, али ротација није директно одговорна за овај феномен.

Земља се непрестано окреће око своје осе према истоку, али с њом се окреће и атмосфера, па једнако као што ми када скочимо не доскочимо стотинама метара даље, тако ни авионима сама ротација Земље не помаже баш да скрате вријеме путовања.

Али ротација Земље ипак је крива за дуже или краће вријеме лета на истој релацији. Наиме у ротирајућем систему какав је и Земљин, на све честице кад се гибају под неким углом у односу на ротацијску осу дјелује Кориолисова сила.

Она дјелује на сва гибања и у атмосфери и у океанима. Окомита је на брзину гибања и на ротацијску осу. На сјеверној хемисфери дјелује надесно, на јужној хемисфери налијево, највећа је на половима, а на екватору је једнака нули.

Ни ово још није потпун одговор на питање зашто авиони стижу брже на исток, али приближавамо се.

Иста сила тјера и вјетрове на исток на сјеверној хемисфери и на запад на јужној хемисфери. Наиме, кад се неко тијело ротира, дијелови који су ближе његовој оси крећу се спорије од оних који су даље. Како се удаљава од екватора, ваздух ће се кретати брже од тла изнад којег се налази је има брзину ротације тла на екватору, то резултира вјетровима који се увијек  крећу од запада према истоку у средњим географским ширинама.

Е, сада само дошли до правог одговора.

Због Кориолисове силе, сунчевог загријавања и мало механике притиска, настају млазне струје које се крећу од запада према истоку, али с таласастим узорком.

Млазна струја представља узак појас јаких вјетрова у граничном подручју од горње тропосфере до стратосфере, може варирати у снази, висини и смјеру и обично ће бити најјача ближе половима.

Млазна струја има важну улогу у опћој циркулацији атмосфере, а изузетно је важна у ваздушној навигацији и сигурности лета.

Млазне струје, с обзиром на то да дословно могу погурати авион, имају велики утицај на руте и распоред летова. Понекад ће авион летјети дужом рутом како би покупио вјетар у леђа или избјегао лет у тежим и захтјевнијим околностима.

Зато се летови према истоку обично планирају у доба када ће имати најјачи вјетар у леђа. Осим времена, на овај се начин штеди и гориво.

Млазна струја утиче и на летове на кратким релацијама, али утицај је онда тако мали да га нећете ни примијетити - побиједиће га уобичајена кашњења на аеродромима.

(Пункуфер.хр) Фото: Гаëтан Wерп он Унспласх

Коментари / 0

Оставите коментар