Ко одобрава јавна средства којима располаже ИРБРС?!
„Инвестиционо-развојна банка по свему судећи наставља праксу додјеле средстава привилегованим корисницима и то на потпуно нетранспарентан начин", написала је предсједница Народног фронта Јелена Тривић у својој објави на друштвеним мрежама.
Република Српска 05.07.2023 | 17:24
У медијима се, како је навела, данас појавила информација да је у Инвестиционо-развојној банци Републике Српске (ИРБРС) поново успостављено одобравање зајмова, оних без финансијског посредника, само што се сада тај производ ИРБРС-а зове „позајмица“.
„За разлику од зајмова чије је одобравање било бар нормативно уређено и наведено у оквиру палете понуђених свих кредитних линија које су доступне њиховим потенцијалним корисницима, позајмице као могућност задужења нису наведене на званичном сајту ИРБРС“, каже Тривићева и додаје:
„Позајмице дакле нису јавно доступне свим потенцијалним корисницима, те о њима на званичном сајту ИРБРС нема ни ријечи.“
Она истиче да ако се погледа у План пословања ИРБРС, позајмице нису предвиђене као планирана активност, нити се позајмице налазе у Извјештају о пословању ИРБРС који се доставља Народној скупштини, те се, како каже, поставља питање ко и на основу чега одобрава јавна средства којима располаже ИРБРС.
„С обзиром на то да директор ИРБРС, као ни предсједник Владе Републике Српске нису медијима одговорили на питање да ли су и коме на потпуно нетранспарентан начин одобраване позајмице, овим путем позивам директора ИРБРС и предсједника Владе Републике Српске, да јавности доставе информацију која мора да садржи одговоре на питања коме све су до сада одобрене позајмице, на основу којих правила, износ позајмица, рок отплате и каматна стопа, те зашто се не одобравају на транспарентан начин (нема их на званичном порталу ИРБРС, у плану рада за текућу годину, као ни у Извјештају о раду који се доставља Народној скупштини Републике Српске)“, навела је она.
Она је закључила да ће Народни фронт у наредним данима иста питања поставити и путем посланичког питања, на шта ће и директор ИРБРС и предсједник Владе морати одговорити.
(БН) Фото: БН/Архива
Коментари / 18
Оставите коментарПодрска Јелени
05.07.2023 17:37Да истраје у напорима да јавност добије одговоре на оваква питања? Само ме занима да ли их је Тегелтија одобравао?
ОДГОВОРИТЕцовјек
05.07.2023 20:53Нико од вас нема муда да додика гони до суда.
Свједок
05.07.2023 21:07ПроИнтер је добио ПОЗАЈМИЦУ без гаранције и без мијеница,знаци не кредит који мора да врати,вец ПОЗАЈМИЦУ
нуачник
06.07.2023 06:36Докле ћемо ми плаћати оваква страначка блебетала који се поприлично намножило само нови долазе, и само блебећу 30 година. А за то врреме смо остали без комплетне привреде, без без природнх ресурса са кредитима колико ни Југославија није била дужна пре рата сада РС мора да враћа, због странака и странчарења, због три деценија странчког блебетања и нерада.
??
05.07.2023 17:49Они само дају својим снсдеовцима.Али џаба им све,почела је и њихова омладина да сели из РС,схватили сву накарадност система милорада додика и диде пеја унуке жељке.
ОДГОВОРИТЕПитање
05.07.2023 17:57Да није ИРБ куповао обвезнице РС,нико није поставио јавно питање која су правна и физичка лица купили РС.?
ОДГОВОРИТЕЦрни јадак
05.07.2023 17:58Тупоглавко,фатај се таве.
ОДГОВОРИТЕРе Јадак
05.07.2023 19:47Не прескакати терапију, не не! Хајд полако попити таблету...тааккооо...добар
Подрска
05.07.2023 19:49Јелена , озбиљан се економиста истрај у свом раду , ти си једино свјетло у РС
Ре
05.07.2023 19:54А ти књиге .
ре црни јадак
06.07.2023 06:34Та не зна ни јаје а око спремити за доручак, а камоли шта остало.
Да није миле
05.07.2023 18:49и његови опет негдје ту иза угла
ОДГОВОРИТЕБели
05.07.2023 19:12Надам се да цес доци на власт и да це ти бити приоритет средјивања стања и да РС. буде боља позељна зивот, а не да сједис у Бањалуци а интересујете јел Сарајво тамо гдје је некад било.
ОДГОВОРИТЕЗа бео
05.07.2023 21:25Јаране јест тамо је разгили сретно ти било.
//
05.07.2023 22:28Јелена , стручна и једна од најозбиљнијих на политичкој сцени. Само да дође на виши ниво.
ОДГОВОРИТЕСаггитариус
06.07.2023 05:35Ћињеница је, да је у овој " држави" све приватизовано, од појединих институција, па до појединих банака, и да је режим одавно од РС направијо своју приватну државу!
ОДГОВОРИТЕРеми
06.07.2023 07:01КРИВИЦКА, А ЈАХТА 1500000 Е. МОЗДА ВАС ОПЕТ УЈЕДИНИ.
ОДГОВОРИТЕПаук
06.07.2023 23:17Видим нема данашњег мог коментара, режијо скриваш проблеме под тепих.Али опет кажем, зар да вјерујем једној ,,госпоји,, која је слагала народ тако што је ,,мислила,, да је побједила.
ОДГОВОРИТЕ