Тешка судбина српске глумице Мире Бањац

Славна глумица Мира Бањац (92) ретко скида осмех са лица, а мало ко зна да је живот није мазио. Увек је корачала уздигнуте главе, чак и када се чинило да решења за лошу ситуацију нема, те да тешка времена неће брзо престати.

Забава 27.02.2022 | 17:09
Тешка судбина српске глумице Мире Бањац

Мира припада првој генерацији глумаца која је завршила Позоришну школу у Новом Саду 1950. године. За време Другог светског рата била је годину дана у Првој пролетерској бригади.

Још у детињству одрастала је у току страшног рата и ужаса.

- Ја, у ствари, уопште и нисам била дете. Била сам, ето, неко биће. Одрасла сам у току страшног рата и ужаса. Друго, живела сам код бабе. Мој отац је био Американац. Довели су га овде кад је имао двадесет и неку годину. Није ни знао српски, оженили су га мојом мајком која је била лепа девојка - рекла је у једном интервјуу Мира Бањац, а онда наставила да су њени родитељи живели свега четири године заједно.

- Онда је мајка отишла у Београд, где се запослила. Примаче се рат, затворише се границе између Србије и Хрватске, она оста у Београду, ја у Ердевику, где сам и рођена, код бабе и тетке по оцу, која је такође дошла из Америке и слабо говорила српски. Те две жене су се страховито свађале, а ја сам живела у томе и у чежњи за мајком. Због њих две, баке и тетке, никада нисам научила енглески - испричала је Мира Бањац.

Mira Banjac <фигцаптион><спан цласс="имгСоурце">фото: Александар Јовановић

Када је дипломирала, одмах се удала, и то за своју прву велику љубав, Андреју Јовановића. Упознали су се на студијама глуме у Новом Саду. Мира је већ у 24. постала мајка, родила је сина Бранислава Брану.

- Све се брзо дешавало. А онда сам се од мужа развела кад је Брани било пет година. Док је био мали, имала сам срећу да ми је мајка пружала велику подршку, а и с бившим мужем била сам у добрим односима све до његове смрти. У животу добијамо само оно што дајемо - рекла је раније Мира за "Стори".

Мира Бањац је у једном кризном моменту размишљала да себи одузме живот. Није имала пара, а дуговала је доста новца.

<а хреф="курир://имаге-виеwер/хттпс://www.курир.рс/дата/имагес/2020/05/14/18/2223081_мира-дамир-дервисагиц_фф.јпг"><имг срц="хттпс://www.курир.рс/дата/имагес/2020/05/14/18/2223081_мира-дамир-дервисагиц_фф-с.јпг?вер=1645945675" алт="Мира Бањац" /> <фигцаптион><спан цласс="имгСоурце">фото: Дамир Дервишагић

- Јаукала сам београдским улицама, била сам на ивици да се убијем. Морала сам да позајмљујем новац. Прво сам наишла на зеленаше, који су узимали по три пута више и то је био рашомон. Једног дана сам отишла у хотел "Метропол", наручила кафу, села да напишем писмо и хтела да се бацим доле - рекла је Мира Бањац.

Један позив све је променио, а након тога је поручила да више никада ни динар не би позајмила.

<а хреф="курир://имаге-виеwер/хттпс://www.курир.рс/дата/имагес/2018/03/09/23/1429413_бањац-дамир-дервисагиц_фф.јпг"><имг срц="хттпс://www.курир.рс/дата/имагес/2018/03/09/23/1429413_бањац-дамир-дервисагиц_фф-с.јпг?вер=1645945695" алт="Мира Бањац" /> <фигцаптион><спан цласс="имгСоурце">фото: Дамир Дервишагић

- У једном тренутку позвао ме је Стипе Делић. Каже хоће да радим велику главну улогу. Била је то чувена Марија, из логора, због које су ме шишали до главе. Уговор је био милионски. Потпишем и вратим све дугове. То је био мој мрак, али и процишцење. Пола динара више у животу нисам позајмила! Да умирем не бих - рекла је Мира Бањац у једном интервјуу.

Мира је и у десетој деценији живота и те како активна, па ћемо је већ идућег месеца гледати у филму "Било једном у Србији".

(Курир.рс/ Блиц)

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Легенда.

27.02.2022 19:10

Једна од ријетких који су још жуви а дјеловали у бившој СФРЈ. Реликт из љепших времена. Живјела је И радила у сретна И мирна времена... Све је тако брзо прошло. Кратко је трајало... Ех, животе. Остају сјећања а Мира Бањац их је пуна.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре Легенда

28.02.2022 20:46

Хвала ти цовјеце за ове ријеци.