Србија има намјеру да преузме "Космос"
Република Србија има намјеру да преузме Ваздухопловни завод „Космос“ из Бањалуке. Ако се то оствари, Србија би након фирме „Зрак“ из Теслића, била већински власник двије од укупно 4 фирме из намјенске индустрије Републике Српске.
Република Српска 15.08.2021 | 19:44
Некадашњи лидер у ремонту радарских и ракетних система, Ваздухопловни завод „Космос“ из Бањалуке, могао би ускоро да пређе у власништво Србије. Директор „Космоса“ Душан Вјештица у телефонском разговору потврдио нам је да постоји заинтересованост Владе Србије, али није желио да говори о детаљима.
Недавно, за радио „Слободна Европа“ рекао је да управа овог предузећа не води преговоре о могућем преузимању, већ искључиво Влада Српске.
„Све што се тиче власништва, не преговара се са „Космосом“. Ту је једна Влада, друга Влада. Модалитет, да ли ће то бити Yугоимпорт СДПР или директно држава Србија, то је сада већ нешто. Можда ни они не знају у овом тренутку, а не ја“, каже Вјештица.
Србија кроз преузимање „Космоса“ намјерава да додатно ојача своју војну индустрију, првенствено када је у питању извоз наоружања. Војни аналитичар Александар Радић сматра да је Србија у „Космосу“ видјела добру прилику за зараду.
„Ради се о новцу. Београд размишља прагматично. Када се рачуна да се нешто исплати, тога тренутка се то ради. Заправо ријеч је о настојању да се зараде паре. И „Космос“ је злата вриједан за такав посао“, истиче Радић.
Директор „Космоса“ каже да је током реструктуисања, предузеће дуговало више од 12 милиона марака, али да у посљедних 5 година послују позитивно, највише захваљујући пословима које су радили управо за намјенску индустрију Србије, а који су били вриједни 2 милиона евра и 1,1 милион евра. Такође, у току је још један посао са Србијом од 1,15 милиона евра.
„Сарадњу са Србијом видимо као трећи животни циклус Космоса. Не би ништа промијенили, осим што би само радили на другим средствима. Више не би била тамо нека Нева, или Печора или неки стари систем, него би то био модерни Панцир-С1 и Бук итд., појаснио је Душан Вјештица.
Евентуалним преузимањем бањалучког Ваздухопловног завода, Србија би у свом већинском власништу тада имала двије, од укупно четири фирме намјенске индустрије Републике Српске, јер је 2017. године постала већински власник и произвођача војне оптике „Зрак“ из Теслића.
Из Владе РС нису нам одговорили да ли Србија заиста преузима „Космос“ и зашто се намјенска индустрија Републике Српске олако препушта.
То је само доказ да Влада РС не може да одржи намјенску индустрију Републике Српске без помоћи Србије, каже за БН телевизију народни посланик у скупштини Српске Небојша Вукановић.
„Па изгледа да је једини спас за фирме из намјенске индустрије Републике Српске сарадња или приватизација од стране Србије, јер Србија има јаку намјенску индустрију. Но, поставља се логично питање – како је могуће да ниједна фирма која је у власништву Владе РС, а која се бави производњом муниције, наоружања, ремонта не може да послује позитивно и биљежи губитке?
Како је могуће кад их купи Србија или неки други партнер, да онда те фирме почну пословати позитивно? Намјенска индустрија проживљава оно што је проживила цијела Република Српска, од Фармланда, Банке Српске, Алумине, ЕРС-а. Све је опустошено“, рекао је посланик у Клубу СДС-а у НС Републике Српске Небојша Вукановић.
Када је у питању намјенска индустрија Републике Српске, и бијељински „Орао“ фирма је са којом Србија блиско сарађује. У фебруару ове године, двије Владе потписале су уговор од 3,7 милиона евра за ремонт авиона „Орао“ и Супер Галеб-Г4, који припадају Војсци Србије.
(БН)
Коментари / 27
Оставите коментаркал
15.08.2021 17:50Небески народ
ОДГОВОРИТЕре
15.08.2021 18:21Јесмо! Имас ли ста против?
Драган МД
15.08.2021 17:51Када све распродамо онда смо обични најамни радници. Честитке за владу.
ОДГОВОРИТЕБосанац
15.08.2021 20:42Сад смо сви земаљски народ,кад будемо небески бар се нецемо препуцавати .
Милутин
15.08.2021 17:51Зар се мора продати, не може овако пословати ??
ОДГОВОРИТЕРе
15.08.2021 18:02Сви це бити власници свега насег само це мо бити ми власници голог зивота. Ови из владе су вец власници дебели рацуна
милун
15.08.2021 18:37нема везе браћо. све је то наше заједничко. ово је све Србија. ми морамо издржати. морамо србовати. не дати им да гасе пожаре, док не пристану на све наше услове. само Србија Србина спашава. заједничка влада са Додиком на челу а министри ПДП И СДС. Србија, Србија, Србија
Yу
16.08.2021 02:18Мој Милуне далеко си ти од Србије.Колико ти је Србија драга а ти си јос у Босни.
Wест.
16.08.2021 18:58Лепо ти пише да нон стоп послују са губитком и да није било Србије одавно би ставили катанац
Ре
15.08.2021 18:01А у Феферацији 7 фабрика на свјетском нивоу.
ОДГОВОРИТЕОдговор за милуна
16.08.2021 05:38Ма ти си један обицни идиот из црвене секте
Јоцо
16.08.2021 10:08Остало иза Југе. То смо ми из Србије све градили. Наше фабрике Брроз у Босну пресељавао. А данас је питање ко је у тих 7 фабрика власник? Амери? Турци? Нијемци?
НР
15.08.2021 18:08Каква влада, такве и државне фирме и фабрике. Направи губитак, продај, и утали се. То је дугорочна стратегија вође и владе.
ОДГОВОРИТЕСарајлија
15.08.2021 18:08У све се он разумије, па и војну индустрију. Треба му хитно дати неко министарско мјесто, јер ово постаје неподношљиво смијешно!
ОДГОВОРИТЕЗока
15.08.2021 18:20Пљацка, неко це овим добро напунити дзепове
ОДГОВОРИТЕДЕ
15.08.2021 18:21Хоћел и Вулин и Вучић на Космос
ОДГОВОРИТЕБивши радник Космоса
15.08.2021 18:43Е каква је то фирма била. Сви су радили сто посто а плата је била изнад просека све док је била под командом ЈНА. После рата и доласком оваквих мешетара попут овог љигавца Вјештице све је отишло у ПМ
ОДГОВОРИТЕЦосмос
15.08.2021 18:48Па јели то није купио дио Космоса Ђокица и АС маркет ...
ОДГОВОРИТЕФк Крупа
15.08.2021 19:24А радници космоса који имају услове за пензију не могу да оду у исту јер такви као ти нису уплаћивали људима доприносе и стаж.. Срамота за такву фирму
Ево ти одговор
15.08.2021 20:08Цитат: Како је могуће кад их купи Србија или неки други партнер, да онда те фирме почну пословати позитивно? Мозда управо то и јесте проблем, Рс, Република Српска. Треба насој Зори нови ауто, и другима јос тако понесто. Три су предсједника, кад годсе негдје састану, њих три наспрам један. А и ти се редовно кунес у Рс. Мозда би сви требали окренути плоцу.
ОДГОВОРИТЕ3509
15.08.2021 20:23Прије две године група врхунских сручњака из бивше намјенске инустрије Чајавец Бања Лука направила је анализу могућности ревитализације намјенске индустрије у Рпублици Српској. Позитивну одјену те анализе дало јеМинистарство одбране Србије. Међутим Влада Републике Српске, односно Министарство за привреду по томе питању није ништа урадила. Они који су уништили намјенску индудтрију не могу је поново обновити, Познато је да су људи који су сад власт у Републици Српској уништили Чајавец Професионалну индустрију да би локацију претворили у трговачке и друге услужне објекте.
ОДГОВОРИТЕБијељина
16.08.2021 05:19Не петљај се у Инустрију Вукановицу , немас појма.
ОДГОВОРИТЕМиле коњ
16.08.2021 06:26Не знам сто ме ово не цуди...?!
ОДГОВОРИТЕXxx
16.08.2021 06:49То је само шминка. Ево у Теслићу од када је Србија преузела Зрак није урађено ништа, ни један радник није запослен, нит ради, а причало се да ће фирма процвјетат.
ОДГОВОРИТЕЖех
16.08.2021 07:19Све требало да преузме Србија.
ОДГОВОРИТЕЈоцо
16.08.2021 11:22И хоће.
Тамонеко
17.08.2021 14:23Па да се ви питате, тако би мозда и било. Хе хе хе.