ЕП: Голеада БиХ против Лихтенштајна - 5:0!

Фудбалери Данске са 6:0 победили су Гибралтар у гостима, док је селекција Босне и Херцеговине са 5:0 решила дуел против Лихтенштајна.  Мучење "змајева" до финиша, а онда "петарда"! Босна и Херцеговина декласирала је Лихтенштајн на зеничком "Билином пољу" 5:0 (1:0), али тек послије 80. минута сусрета петог кола квалификација за ЕУРО 2020. Херој побједе био је Амер Гојак, двоструки стријелац!

Фудбал 05.09.2019 | 23:14
Селекција Босне и Херцеговине забиљежила је другу побједу у квалификацијама за ЕУРО 2020.

"Змајеви" су у позоришној атмосфери "Билиног поља", због одласка "БХ Фанатикоса", који су у знак солидарности са једним навијачем напустили трибине прије почетка, тек у самом финишу нокаутирали најјаки Лихтенштајн - 5:0 (1:0).

Иако је Амер Гојак у 11. минуту отворио меч онако како су сви у Зеници прижељкивали, ипак су навијачи стријепили до 80. минута када је ударцем из очаја Харис Дуљевић погодио за 2:0.

А онда је "очепило"...

Најприје је Гојак из корнера омогућио капитену Едину Џеки да постигне свој 57. погодак у дресу БиХ, да би три минута касније Един Вишћа поспремио "одбијанац" за 4:0, а круг је у самом финишу затворио поменути Гојак и комплетирао "петарду" - 5:0!

Са овом побједом, тим Роберта Просинечког је скочио на треће мјесто на табели групе Ј са пет бодова заостатка за Финском, која је успјела вечерас да савлада Грке (1:0) поготком Тиму Пукија из пенала.

Наредни сусрет бх. тим игра у недјељу, 8. септембра у 15 сати у Јеревану.

"Змајеви" су у четвртак увече, кад се све сабере, изузетно заслужено освојили бодове и стигли на крају до убједљивог тријумфа, али су и плесали по живцима својих навијача због јалове и споре игре, па су се на стадиону у Зеници у неколико наврата чуле салве звиждука публике.

Било како било, побједа је уписана, али мораће изабраници Роберта Просинечког много боље у Јерменији уколико желе да остану у трци за пласман на Европско првенство 2020. године.

А ако ипак не успију да освоје једно од прва два мјеста у групи Ј и директно изборе наступ на ЕУРО 2020, с обзиром да је Италија поприлично одмакла и готово извјесно освојила прву позицију, "змајевима" остаје шанса да кроз бараж изборе историјски наступ на континенталној смотри.

БиХ: Шехић- Тодоровић, Шуњић (25. Михојевић), Зукановић, Колашинац- Крунић, Пјанић (83. Лончар), Гојак- Вишћа, Џеко, Милошевић (56. Дуљевић).

ЛИХТЕНШТАЈН: Б. Бухел- Рехштајнер, Малин, Кауфман, Гопел- М. Бухел- Мејер (65. Волфингер), Хаслер, Визер (85. Брандл), Салановић- Губсер (74. Селе).

/Пуки пен 52/

Табела: Италија 15, Финска 12, БиХ 7, Јерменија 6, Грчка 4, Лихтенштајн 0 бодова.

Преостали сусрети репрезентације БиХ:

8. септембра: Јерменија - БиХ
12. октобра:БиХ - Финска
15. октобра: Грчка - БиХ
15. новембра: БиХ - Италија
18. новембра: Лихтенштајн - БиХ

На ЕУРО 2020 пласираће се двије најбоље репрезентације из 10 група, док ће посљедња четири представника бити позната након плеј-офа Лиге нација.

ЕУРО 2020 ће бити одржано у Лондону, Минхену, Риму, Бакуу, Санкт Петерсбургу, Букурешту, Амстердаму, Даблину, Билбау, Будимпешти, Глазгову и Копенхагену.

Данци су били велики фаворити у делу са Гибралтаром и како резултат говори, то бреме су изнели и заслужено славили убедјливим резултатом.

До предности су дошли преко Роберта Скова, који је на асистенцију Кристијана Ериксена већ у 6. минуту затресао мрежу, да Ериксен са беле тачке у 34. минуту, па онда и у 50. довео Данце до 3:0.

Дилејни и Гиткјер су успели још три пута да се упишу у стрелце и да Данској донесу велику победу од 6:0. У групи Д је одигран још један дуел, а сусреле су се репрезентације Ирске и Швајцарске.

Њихова утакмица је завршена без победника, резултатом 1:1. Пошто у првих 45 минута није било голова, деловало је да ће се тако меч и завршити, па је Фабијан Шар довео Швајцарце у вођство у 73. минуту, а изједначење и коначан резултат поставља Дејвид МекГолдрик у 85. минуту утакмице.

Босна и Херцеговина је успела да постигне 5 голова у убедљивој победи над Лихтенштајном у Зеници и да упише седам бодова у групи Ј. Амер Гојак је већ у 11. минуту постигао погодак и довео Босну до вођства и то је све што је виђено у првом полувремену.

У настсавку је виђена права фудбалска представа пошто је Босна и Херцеговина постигла чак четири поготка у овом делу сусрета. На 2:0 повисио је Харис Дуљевић у 80. минуту, а у наредних 9 минута постигнута су још три поготка.

Един Џеко, Един Вишћа и Амер Гојак су у том кратком раздобљу затресли мрежу Лихтенштајна и својој селекцији донели важна три бода.

Фудбалери Финске су ношени Тимом Пукијем савладали Грчку минималним резултатом. Пуки игра сјајно у дресу Норича у Премијер лиги, а сјајне партије пренео је и на националну селекцију пошто је својим поготком донео тријумф Финској.