Легализација у РС: Продужава се рок

Омогућавање јединицама локалне самоуправе у РС да, доношењем новог закона о легализацији бесправно изграђених објеката наставе процес озакоњивања истих, неопходно је што прије, истакла је Сребренка Голић, министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС.

Република Српска 16.07.2018 | 10:41
Легализација у РС: Продужава се рок
"Доношење закона о легализацији бесправно изграђених објеката по хитном поступку неопходно је с обзиром на то да је рок за подношење захтјева за легализацију истекао 31. децембра 2016. године, а на терену је и даље велики број бесправних градитеља, који нису поднијели захтјев и нису ушли у процедуру рјешавања статуса нелегалних објеката", казала је Голићева.

Додала је да рјешавање статуса бесправних објеката који су изграђени за стамбено збрињавање појединих социјалних категорија представља један од приоритета и један од разлога зашто је, како истиче, овај закон потребно донијети по хитном поступку.

"Посебне погодности за ове категорије грађана, као субвенције локалних заједница, биће омогућене посебним одлукама јединица локалне самоуправе, које ће моћи донијети након ступања на снагу овог закона", појаснила је Голићева.

Нагласила је да је, у циљу спречавања даљег наношења штете јавним приходима, неопходно приступити доношењу овог закона по хитном поступку.

Навела је да је, цијенећи сложеност проблема, обрађивач закона сматрао да само пуко продужење рока за подношење захтјева за легализацију неће довести од рјешења наведеног проблема, те да је неопходно детаљније приступити рјешавању проблема кроз посебан пропис.

У Градској управи Бањалука истакли су да ће подношење нових захтјева за легализацију бити омогућено по ступању на снагу новог закона.

"Процјењује се да у Бањалуци има између 10.000 и 20.000 бесправно саграђених објеката, те да ће грађани који још нису легализовали своје објекте моћи то урадити по ступању на снагу овог закона", наводе у Управи.

У Градској управи Бијељина наводе да ће грађани одмах након ступања на снагу новог закона о легализацији бесправно изграђених објеката моћи поднијети захтјеве за легализацију истих.

"Не зна се тачан број бесправно саграђених објеката у Бијељини, али се процјењује да их је преко 10.000", истичу у Управи.

Извор: НН

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

дно

16.07.2018 09:06

Онај који гради са градјевинском је будала

ОДГОВОРИТЕ
Name

БЛ

16.07.2018 10:06

Млади одлазе вани,стари људи умиру код мене у улици пола куца напустено и празно а улица се налази 1км од центра БЛ.нема ко а покоси траву,зивице ,куце пропадају итд будала је свако ко било ста гради у овој земљи а камо да плаца неку градјавинску јер овде нема будуцности.По мени би они дрзава требали да плацају л стимулису људе да граде и остају овде а не ово сто раде

Name

БорацВРС

16.07.2018 10:34

Потпуно си у праву. Они тразе нацине да додатну измузу напацени народ,не треба насједати на ово.Умјесто да помазу народу они одмазу.Ово треба ријесити тако сто це реци да су сви објекти изградјени до 1.јула 1018 легални без било какве нахнаде а у убудуце цијене градјавинске дозволе неце бити астрономске него симболицне неколико км па неце бити проблем да сви који хоце несто граде добију дозволу,тако раде праве дрзаве које воде бригу о свом народу

Name

децко

16.07.2018 10:23

Играмо се разлаза, какво градјење. сто је саградјено, саградјено је. срби полако постају њемци и аустријанци, следеца генерација брисе траг овој, а овдје гаите свјетла стедите струју на улицној расвјети, јер свеједно нема ко да хода по мраку, а и они сто имају знају да их мрак мозе појести, па и не иду нигдје.

ОДГОВОРИТЕ
Name

гаврило

16.07.2018 12:31

Ма није овдје намјера да се помогне обичном народу већ да се легализују зграде које су направили тајкуни за тржиште а купци станова не могу да се укњиже па сад притишћу инвеститоре-тајкуне.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Комшо

16.07.2018 15:31

Касно сте се сјетили господо !Младост одлази,а старци остају.Народ нема за хљеба,а камоли за папире.

Name

Нострадамус

17.07.2018 04:58

Ја сам саградио али нисам јос заврсио и нецу даље ни градити. У дрзави гдје немас никаква права висе нецу тамо ни да долазим. Када казем ста ми тамо смета они казу ма то је ситница. Али то и јесте проблем када немозес да ријесис ситницу како онда мозете ријесити веци проблем.