Заједно у борбу против криминала

Земље Западног Балкана усвојиле су посебну декларацију у којој су се обавезале да ће размјењивати све оперативне и обавјештајне податке у области безбједности. Такође, ускоро ће бити формиран заједнички управљачки одбор који ће пратити реализацију и имплементацију овог документа, потврдио је министар безбједности БиХ Драган Мектић, који учествује на Самиту о Западном Балкану, а који се, у оквиру Берлинског процеса, одржава у Лондону.

Босна и Херцеговина 11.07.2018 | 09:56
Заједно у борбу против криминала
"На основу усвојене декларације и заједничког управљачког одбора, који ће се састајати минимално два пута годишње, формираћемо заједничке истражне тимове који ће радити на откривању и спречавању организованог криминала и других безбједносних изазова.  Дакле, није довољно само усвојити декларацију и констатовати да имамо разне врсте безбједносних изазова, него се морамо одлучно супротставити криминалу", истакао је Мектић.

На Самиту у Лондону разговарао је са својим колегама из земаља Западног Балкана, али и ЕУ, о крупним безбједносним изазовима са којима се државе регије суочавају посебно у процесу европских интеграција. Фокус је био на борби против тероризма, организованог и сајбер криминала, те контроли малог и лаког наоружања, али и борби против корупције, те проблему трговине људима и миграцијама.

"Водио сам панел о проблему трговине људима и миграцијама на којем сам говорио о аспектима трговине људима ради модерног ропства, те радне експлоатације, сексуалне експлоатације, трговине дјецом и слично. То постаје проблем и посебан изазов за цјелокупну европску безбједност", казао је Мектић.

У свом излагању, посебан фокус је ставио на питање миграција и значајну улогу коју треба да има ЕУ у рјешавању и спрјечавању илегалних миграција.

"Неколико пута сам поновио да је ријеч о незаконитим, илегалним миграцијама, те да је ЕУ извориште тих миграција и да се оне завршавају у ЕУ, али и да смо ми на Западном Балкану једна врста посљедице неефикасне европске политике, као и да се Европа мора више фокусирати на рјешавање овог проблема.

Посебно сам нагласио да овом рутом 80 посто управља организовани криминал и трговина људима. Свима сам поставио питање да ли ћемо поклекнути и пасти пред организованим криминалом, који је ову руту направио само да би на основу кријумчарења људима зарађивао огромне суме новца. То је, малтене, постао бизнис уноснији од трговине дрогом", упозорио је министар безбједности БиХ.

Додао је да би спречавањем организованог криминала добрим дијелом биле спријечене и нелегалне миграције.

Будући да неколико дана борави на Самиту у Лондону, питали смо га да ли је било ријечи о наводном доласку британских обавјештајаца у БиХ.

"Није било ријеч о томе. Ми смо се бавили озбиљним безбједносним изазовима, посебно на Западном Балкану. Самит би био крајње неозбиљан да смо се бавили дезинформацијама, шпекулацијама, манипулацијама и инсинуацијама", поручио је министар Мектић у разговору за Вијести.

Наредни Самит биће одржан сљедеће године у Варшави.

(Вијести)

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

Ма немој

11.07.2018 12:15

Ко намјешта тендере? Ко са тајкунима и банкама исисава буџет?

ОДГОВОРИТЕ
Name

абоб

11.07.2018 16:55

Мој покојни дјед ķао не зна се па па нико ниста.

Name

Сируп

11.07.2018 20:44

Тендери јавне набавке милиони су узети,комондир границне полиције скидо гуме са слузбеног возила на приватно тј украо их и врацен на посао пописам се на правосудје ово је вредјање здравог разума а сиротињу само гули...

ОДГОВОРИТЕ