Казне због фотки матураната у РС
Ових дана, у јеку матурских и других прослава, када је битан сваки детаљ, па и то како изгледате на фотографији, инспектори су бацили око на људе који се баве фотографисањем матураната, дакако, уз новчану надокнаду.
Босна и Херцеговина 01.06.2018 | 09:00
И раније је ово питање било покренуто испред Удружења фотографа БиХ, који желе да свако ко фотографише има регистровану дјелатност и да плаћа порез држави.
Ових дана, појачане су контроле на окупљањима матураната у Бањалуци, а из Инспектората РС нам кажу како ће о конкретним подацима о исходу контрола имати у наредном периоду.
Један младић који је фотографисао своју сестру на матури казао нам је да су му пришли инспектори тражећи информацију у вези са фотографисањем. Тек када им је објаснио о чему се ради, пустили су га, уз напомену да казне иду и до 3000 КМ.
Слична ситуација је и са снимањем свадби и осталих свечаности.
Фотографи из Бањалуке са којима смо разговарали кажу како им није јасно због чега се фотографи изузимају од осталих дјелатности.
"Питам шта је са конобарима на свадбама, шта је са музиком, па то се не може одвајати од нас фотографа. Зашто смо сад одједном ми проблем? Ти млади људи иду у корак са временом и набављају добру опрему, често је њихова опрема вреднија од свега што се налази у радњама које имају регистровану дјелатност. Они брзо уче и брзо се прилагођавају времену. И боље раде свој посао. А то је клијентима, ваљда, најбитније", рекао нам је један од њих.
Из Инспектората РС кажу за БУКУ да је у циљу сузбијања обављања нерегистроване дјелатности пружања услуга фотографисања, републичка тржишна инспекција на основу информација и реклама објављених на интернет страницама и огласима о пружању наведених услуга, у протеклим данима вршила појачан надзор лица која нуде ове услуге.
"До сада је контактирано 15-ак лица која су позвана да се изјасне на наводе из њихових понуда и упозната са законским обавезама и начином легализације свог рада. С обзиром да циљ инспекције није кажњавање, већ регистрација и легализација субјеката, односно увођење њиховог пословања у законске оквире, истима је остављен рок да изврше регистрацију", рекла је за БУКУ Душанка Макивић, портпаролка Инспектората РС.
Он каже да нерегистровано обављање дјелатности представља нелојалну конкуренцију субјектима који легално раде и измирују обавезе према радницима и држави, те ће инспекција предузимати мјере у циљу сузбијања сиве економије.
"Апелујемо на физичка лица која пружају овакве врсте услуга да не чекају долазак инспектора, већ да самостално покрену процедуру легализације свог рада", поручују у Инспекторату РС.
На другу страну, наши саговорници кажу да би евентуално рјешење могло бити увођење паушала, јер није могуће да баш сви имају регистровану дјелатност.
(Бука магазин)
Коментари / 44
Оставите коментарПа
01.06.2018 07:27Код нас све иде на црно па што не би и "усликавање" па ја
ОДГОВОРИТЕО ккк
01.06.2018 08:02Ово све лудило постаје..ста та инспекција ради па сто спацају ко медвједи ста се десаца са кафанама где имамо 5 конобара а у кафани пријављен газда и један конобар а остали на дневници ...ста се и са осталим радницима десава...а ухватили су сад надарене људе сигурно им криво сто они немају апарате квалитетне и умјеце за сликање..каква инспекција то је роботи снсд
XXЛ
01.06.2018 14:13НИДЈЕ ВЕЗЕ....БОЉЕ БИ БИЛО ДА СЕ ПОЛИЦИЈА УСРЕСРЕДИ НА ВАЗНЕ А НЕ СПОРЕДНЕ СТВАРИ У ДРУСТВУ.
Ре XXЛ
02.06.2018 12:50Полиција нема никакве везе са овим контролама. Овде је ријец о трзисној или којој вец инспекцији. И треба све да контролису. Засто би фризер морао да плати пирез а фотограф не, Или козметицар, механицар или неко треци? А овај фотограф лазе у својој изјави новинарима. Мој кум је фотограф и свој професионални фотоапарат је платио 4700 км. Ви који мислите да он говори истину запитајте се колико људи из васег окрузења има фотоапрат који коста преко 1000 км а да нису фотографи. Ја не познајем таквог. Код мене куци сви електрицни апарати не вриједе толико. Фотографисање је бизнис и треба да плацају пирез као и сви други послови. Не видим разлог да они буду изузетак. Услуге фотографисања наплате јако добро, нису хуманитарна организација.
Реално
01.06.2018 07:27Наравно да требају се регистровати,када сељак може плаћати порез зашто не они.
ОДГОВОРИТЕРЕ
01.06.2018 07:56Ма нашто сељак плаћа порез, не лупетај.
рере
01.06.2018 08:10Порез на непокретности, не лупетај. Земљиште, кућа итд....
ре реално
01.06.2018 08:12Ако неко ниста не плаћа држави онда је то сељак - пољопривредник-сточар-воћар! Знас ли иједнога који плаца доприносе за сезонске раднике? Да измирује порезе , да плаћа закуп земљиста,....
Ре Реално
01.06.2018 09:16Наравно да це сељак да плати порез. Сви плацају порез, наравно осим неких. Као сто су Интеграл, Каја и остали бизМисмени које Баја контролисе. Инспекција нема времена да оде до њих. Лаксе је прогањати људе по улици за пар марака него убрати милионе пореза код наведених.
Кики
01.06.2018 09:28Порез на куцу и земљу плацају и у граду а не само на селу..
Ре реално
01.06.2018 14:36Сељак када издаш фискални за јаје, сир, млеко, прасе, теле, жито, воће, поврће, ракију итд. онда се јави овако пссстт.
Дире Страитс
02.06.2018 05:38Е, ово је права слика власти и стања у држави. И има она која је увијек актуелна:"великом лопову се скида капа , а малом глава". Све је речено. На крају крајева, свако има мобилни телефон са фотоапаратом, а инспектори би кажњавали неког' због фотографисања?! Ко је кажњен са пропаст банака и да не набрајам више?
Ера
03.06.2018 19:13Контролисете сељака да ли је пријавио и платио порез а газде и поједине бизнисмен сто раднике дрзе на црно годинама и сто пола радника пријављују на пола рад
Зидови се не једу
04.06.2018 04:20Ма није сељаку проблем да се региструје, плати порез, изда фискални рачун и све то, него ће бити проблем у том случају градским готованима да плате јаје 1 КМ, кило малина 20 КМ, кило парадајза 6 КМ...
Јоја
01.06.2018 07:53ОдузимЈте апарате.
ОДГОВОРИТЕКики
01.06.2018 09:36Е мој бозе циме се ова инспекција бави ..људи покрадосе милионе а они хватају неког за 10 марака. Па они ни своје плате не могу да зараде са својим радом..њих треба казњават мјесецно у висини њихових примања ако толико не зараде..хватајте тајкуне ако смијете.тамо мозете наплатит и зарадит.
XXЛ
01.06.2018 14:14ЈОЈ ДА.МИ ЈЕ ПОБЈЕЦИ САМО ПОЛА МЕТРА ОД СЕЉАКА УРБАНИХ.
Ре XXЛ
04.06.2018 04:22Па хајде, бјежи... Ах да, не може се сам од себе побјећи..
XXX
01.06.2018 07:56Јао инспектора ...државна предузећа не плаћају порезе и доприносе...великим приватнициму у двориште не смију ући....а гањају дјецу што зараде за џепарац ,ако и зараде ...гаде ми се ...
ОДГОВОРИТЕПаметно
01.06.2018 08:23Днас свако постаје фотограф. ово је најпаметније сто су могли да ураде, зна се ко мозе фотографисат. Отимај апарате и писи казне
ОДГОВОРИТЕРе паметно
01.06.2018 09:21Бас си паметан, да отимају приватну имовину, мозе ли се отети аутомобил кад возац уради недозвољену радњу у саобрацају ? Много је апарата вредније од крсона сто сиротиња вози. Види се да си из црвенр секте само отимати од народа.
Миско
01.06.2018 15:18Ради се о клинцима који зараде неку марку да могу путовати или себи купити одјецу. Није то организован посао у коме неко зарадјује милионе. Јадна је Република Српска у којој инспектори не смију ни уци у неке фирме вец прогањају дјецу по улицама. Нема ту будуцности вец само пропасти.
За Мишко
04.06.2018 05:57Браво за коментар.
Попара
01.06.2018 08:36Ма ја а када је осми март ти исти инспектори и њихиви близњи продају цвијеце каранфиле рузе по улицама и ником ниста а лхуди који имају цвхецаре могу само да гледају фуј који кретенлук.
ОДГОВОРИТЕЕеее
03.06.2018 19:17Тако је Миско
Иван
01.06.2018 09:00Зафалило пара у каси, плаћаћемо ми и ваздух који удишемо у РС.
ОДГОВОРИТЕЗоран
01.06.2018 09:18Постоји ли икакав догадјај а да инспекција неузме мито. Они су зло за привреду наравно само за мале људе, код оних великих несмију ни привирити, фукаре
ОДГОВОРИТЕНонсенс
01.06.2018 09:43У овако правно уређеној земљи нашли се неки фотографи шверцати. Неће моћи. БиХ рајска земља за прање новца, али не за фотографе. Мора да су се Цвијановицевој замјерили, јер никако да испаде пристојно на фоткама.
ОДГОВОРИТЕМасло
01.06.2018 09:46А ста је са молерима,ригипс мајсторима,ови сто одрзавају двориста и воцњаке за паре, зенама сто цувају дјецу,ноцним цуварима трзних центара градилиста љетних баста и тд. и јос многима,све је то рад на црно
ОДГОВОРИТЕРе Нонсен
01.06.2018 09:56Јок него Лукач. Он им је то смјестио, лоше изгледа у задње вријеме. Никако да му на фоткама очи изгледају нормално.
ОДГОВОРИТЕКриза
01.06.2018 12:37Нема пара па могли би наплачивати и плочник. ДАААААЈ ДДДААААЈ САМО ДААСЈ ЈЕБРМ ВАС ПОХЛЕПНЕ.ТРЕБА ВАС У РУДНИК КРЕКА БАНОВИЋИ.СВИ БИ ХЉЕБА БЕЗ МОТИКЕ.
ОДГОВОРИТЕСокоцанин
01.06.2018 13:14Треба регистровати дјелатност,ОК. Али генерално је проблем сто се на народ удара свим средствима а примјера ради у Бирцу гдје се краде стотинама милиона и милијардама тамо нико ниста не подузима. народ се бори да презиви. Реално мало која куца је у могуцности да обезбједи потросацку корпу.
ОДГОВОРИТЕСликајме
01.06.2018 15:03Улични фотографи зарађују по 1500-2000 мјесецно,фотографисајуци свадбе,славе,родјендан и сл. Као рецимо Индир Из Новог Града који зарађује и висе. Док фотографске радње једва преживљавају.
ОДГОВОРИТЕФото
01.06.2018 16:10Епсон Фото Штампачи Акцијске цијене Л805 СуреЛаб Д700 065 545 428
Горан
01.06.2018 15:13Кретени из општине, шта то радите од саобраћаја?
ОДГОВОРИТЕЈован
01.06.2018 15:49Не да ова држава никоме да живи и готово. Млади људи покушавају барем од нечег да извуку мало бољу дневницу а они ни то не дају. СРАМОТА. Инспектори када би сада кренули од фирме до фирме, од продавнице до продавнице нахватали би десетине радника на црно за 10 минута, само што су говна корумпирана па се праве да не виде а сада се окомили на ове момке. Тако нам и треба кад вјерујемо у демократију, изборе, мирне протесте са звиждаљкама у устима и нећемо да мрднемо дупетом да скинемо багру са власти.
ОДГОВОРИТЕторта
01.06.2018 16:00ТОРТЕ НА СВАДБИ? :Д цега се све неце сјетити :Д
ОДГОВОРИТЕЕпсон Фото Штампачи
01.06.2018 16:05Епсон Фото Штампачи Акцијске цијене Л805 СуреЛаб Д700 065 545 428
ОДГОВОРИТЕУпит
03.06.2018 21:37Јесу ли стампаци Епсон и јесу ли акцијске цијене?
диловање дроге
01.06.2018 19:23А кад це трзисна инспекција поцети наплацивати казне за диловање дроге? казњавају људе сто фотографису своју брацу и сестре, а не казњавају дилере дроге који убијају народ...
ОДГОВОРИТЕИнспектор
02.06.2018 08:10Није ми висе јасно лицемјерно понасање инспектората РС. Увек се ухвате неких занимања која треба да буду регистрована али тек након сто се ресе регистрације неких који остварују веце приходе попут аутомеханицара, изводјаца заврсних радова итд... али сви они имају некога кога "покривају" за ситну имовинску корист... зна се каква је вецина инспектора.. цаст оним постеним али не могу да додју до изразаја од корумпираних
ОДГОВОРИТЕПоштар
02.06.2018 12:02Не знају више шта ће од себе па скрећу пажњу јавности на сваки јадни нацин. Тјерају музицаре по улици јадници јадни. Само да имају простора за силу.
ОДГОВОРИТЕТомапус
03.06.2018 01:12Мозда су дилери Водите се логиком Није први пут Обавезно их сликајте Јавно објавити слике Да знамо ко су Упозорење Немој им бити сведок Прошли је ,,,,, ? ??? !!!!!
ОДГОВОРИТЕЛУДИЛО
04.06.2018 06:44ОВО САМО КОД НАС ИМА. ХВАТАЈУ ФОТОГРАФЕ НА ЦРНО, А ГЛЕДАМ ВОЗАЦИ АУТОБУСА СТО ВОЗЕ ЕКСУРЗИЈЕ ,ВЕЦИНОМ.ПЕНЗИОНЕРИ И ВОЗАЦИ НА ЦРНО И НИКО НИСТА.
ОДГОВОРИТЕ