ЕЛ: Швед "разбио" Дончића, Реал "уништио" Химки!

Кошаркаши Реал Мадрида убедљиво су савладали Химски 95:78, на гостовању у Подмосковљу у 17. колу Евролиге.  Реалово уништавање Химкија и Кампацова асистенција „а ла Тео“! Химки још и добро прошао, на крају је успео да избегне катастрофу.  Реалова шетња Подмосковљем! "Краљевићи" доминирали од почетка до краја утакмице против Химкија и забележили шесту узастопну победу у Евролиги.  Један, али вредан! Мицићев хитац с црте за победу Жалгириса! Милосављевић и Недовић солидни.  Жалгирис заборавио Звезду, Недовић умало дабл-дабл! Кошаркаши Жалгириса победили су Уникаху 79:77 у 17. колу Евролиге и заборавили пораз од Звезде у прошлом колу.

Кошарка 12.01.2018 | 21:00
"Краљевски клуб" доминирао је пред око 6.300 гледалаца у Митишћи арени од првог минута, повео 9:3, па стигао до 26:15 у финишу првог периода, а меч преломио већ у другом када је серијом 24:6 дошао до недостижних +23 (51:28).

У другом полувремену Шпанци су само одржавали предност која је достигла максималних +25 (84:59) средином последњег квартала.

Осим што домаћи навијачи нису видели достојан отпор Химкија Реалу, нису имали прилику ни да уживају у правом обрачуну двојице можда и најбољих играча на Старом континенту у овом тренутку.

Алексеј Швед је наставио у свом НБА шутерском ритму и са 23 поена (9/22) уз четири асистенције (пет изгубљених) засенио Реаловог вундеркинда Луку Дончића, који је био резервисан, па је меч завршио са 10 поена (2/8), по четири асистенције и скока, те две украдене лопте.

Реал је предводио Руди Фернандес са 16 поена, погодивши пет од шест покушаја за три поена, док су по 11 додали Фабијан Козер и Валтер Таварес, који је имао и осам скокова. Десет поена убацио је и Џејси Керол.

С друге стране, Шведа је колико толико пратио само Тајер Ханикат са 17 поена уз пет скокова, десет је додао Малком Томас уз девет ухваћених лопти, док српски плејмејкер Стефан Марковић није успео да постигне кош за 14 минута на паркету, забележивши само једну асистенцију.

Током протеклог викенда, после шокантног пораза од Калева, светлост дана угледао је вишеминутни снимак из свлачионице Химкија у којој Генерални менаџер клуба Павел Астрахов говори о томе да ће сви играчи, цео стручни штаб, као и сви запослени у клубу, почев од чистачица, рачуновођа и домара, добити казну и скраћење плате за чак 50 одсто због лоших резултата.

После евролигашке утакмице у Митишћију са Реалом ове вечери, изгледа да је драконска казна уродла плодом. Наравно, иронични смо, пошто је Химки једва избегао тоталну бламажу против Краљевског клуба - 95:78 (26:17, 25:14, 16:18, 28:29).

Практично од првог судијског подбацивање видело се да су Химкијеви играчи ван утакмице и да им се спрема нови пораз. А, да су Реалови кошаркаши били мало више у елементу, могли су својим колегама да потпишу „смртну казну“. Наравно, не буквално.

Реал је био посебно инспирисан у Митишћију, а то се јасно видело већ од уводних минута. Већ до средине друге четвртине Реал је серијом 16:0 учинио да се једноцифрена предност повећа на огромних 21 поена вишка (43:22), да би до финиша првог полувремена Краљевски клуб имао и дотад максималних 23 поена предности (51:28). Што је довољно говорило у каквој се ситуацији налази Химки.

Изабраници Пабла Ласа имали су чак и простора да изведу и неколико спектакуларних потеза, као што је ова асистенција Факунда Кампаца већ на почетку утакмице, у стилу Милоша Теодосића.

Екипа Реала продужила је свој изузетно успешан период у елитном континенталном такмичењу.

Изабраници Пабла Ласа почели су сезону са четири узастопне победе, па доживели шест пораза у наредних седам кола, а сада се налазе у серији од шест победа, укључујући тријумфе у гостима над Бамбергом, Фенербахчеом и сада Химкијем - 78:95 (17:26, 14:25, 18:16, 29:28)!

Реал је поправио скор на 11-6 и дошао на деобу четвртог места са Фенербахчеом, док се Химки (9-8) заједно са Макабијем налази на рубу горње половине табеле.

Победник меча у Московској области одлучен је средином друге четвртине, када су Мадриђани серијом од 16:0 "побегли" на 21 поен предности (22:43). Химки је у 26. минуту успео да се приближи на "минус 14" (42:56), на шта су гости одговорили новом серијом, овог пута од 8:0.

Стефан Марковић био је такорећи неприметан. Играо је 13 минута, није се уписао у листу стрелаца (шут из игре 0/3), а забележио је по један скок, асистенцију и украдену лопту.

ХИМКИ: Швед 23 (4ас, тројке 4/10, слободна бацања 1/5), Ханикат 17 (5ск, 3укр), Томас 10 (9ск), Гил 9 (5ск)...

РЕАЛ: Фернандез 16 (тројке 5/6), Козер 11 (5ск, 4ас), Тавареш 11 (8ск), Дончић 10 (4ск, 4ас), Керол 10, Кампацо 8 (7ас), Рејес 7 (7ск), Тејлор 6...

Један, али вредан! Мицићев хитац с црте за победу Жалгириса! Милосављевић и Недовић солидни.

Пораз од Црвене звезде је архивиран, Жалгирис наставља да ређа победе у Евролиги. Само недељу дана после неуспеха у Београду, Жалгирис је у драматичној завршници срушио Уникаху резултатом 79:77, а последњи поен на утакмици постигао је Василије Мицић.

Српски плејмејкер је на 13 секунди пре последњег звука сирене изнудио фаул Немање Недовића, а он је са линије пенала био половичног учинка. Тачније, прво слободно бацање је убацио, друго промашио, па је Уникаха имала реалну шансу да одведе утакмицу у продужетак, па чак и победи!

Међутим, Реј Мекалум није био сигуран у два наврата! После првог промашаја успео је да ухвати одбитак и проба поново да врати лопту у кош и донесе додатних пет минута игре, али безуспешно.

Интересантно, Мицић је на крају имао свега три поена, уз чак девет асистенција, док су најефикаснији били Кевин Пангос са 16 и Паулијус Јанкунас са 14 поена. Код Уникахе највише је убацио Адам Вачински са 14 поена, док је Џејмс Огустин скупио 12 поена и девет скокова. Немања Недовић је на крају имао 11 поена и девет завршних додавања, док јеДраган Милосављевић уписао осам поена и четири скока.

Жалгирис заборавио Звезду, Недовић умало дабл-дабл! Кошаркаши Жалгириса победили су Уникаху 79:77 у 17. колу Евролиге и заборавили пораз од Звезде у прошлом колу.

Уникаха је поражена од Жалгириса у тесној завршници у којој је Реј Мекалум преузео одговорност и није донео победу тиму Немање Недовића и Драгана Милосављевића.

Недовић није правио шоу противнику као на неким претходним мечевима, али је био двоцифрен са 11 поена, девет скокова и само једном асистенцијом.

Милосављевић је убацио осам поена. Најбољи је у Уникахи био Адам Вачински са 14 поена, а Џејмс Огастин је додао 12. Код победника се истакао Кевин Пангос са 16, Паулиус Јанкунас са 14 и Едгарас Улановас са 11. Васа Мицић је имао три поена и девет асистенција.

Уникаха је десета са седам победа и десет пораза, а Жалгирис је шести са 11 победа и шест пораза.

Да подсетимо, Реал је победио Химки 95:78 и "без" Луке Дончића. Словенац јесте играо, није био тако доминантан као што уме, али су његових 10 поена, четири скока и исто толико асистенција били довољни. Најбољи је Реалу био Руди Фернадес са 16 поена за 15 минута, а код поражених је стандардно најбољи био Алексеј Швед са 23 поена (9/22 из игре).

Стефан Марковић се није уписивао у стрелце у мечу у ком је Реал рано успоставио контролу. Химки је водио једино на почетку са 3:2 и већ након тога се Реал више није освртао.

Звезда није успела да направи хет-трик и победи Анадолу Ефес, а Зоран Драгић је био кобан по тим Душана Алимпијевића са 24 поена. Црвено-бели су се током меча углавном лоше бранили, Ефес је уз то погађао и неке битне шутеве па се Звезда у Београд враћа после десетог евролигашког пораза у сезони.

Армани - ЦСКА 81:107

Табела: ЦСКА 13-4, Олимпијакос 12-4, Панатинаикос 12-5, Реал 11-6, Фенербахче 11-6, Жалгирис 11-6, Макаби 9-8, Химки 9-8, Басконија 7-9, Уникаха 7-10, Звезда 7-10, Барселона 6-11, Бамберг 6-11, Валенсија 5-12, Ефес 5-12, Армани 4-13.

Извор: Б92/моззартспорт/мондо.рс