Јесен у Премијер лиги БиХ оком статистике...

У 18. кола јесењег дијела Премијер лиге Босне и Херцеговине у фудбалу постигнуто је 260 голова (2,41 по утакмици, тј. гол на сваких 37,4 минута). Домаће екипе су постигле 159, а гостујуће 101 погодак.

Фудбал 12.12.2017 | 23:45
Протеклог викенда одиграно је посљедње, 18. коло јесењег дијела Премијер лиге Босне и Херцеговине за сезону 2017/18. у којима су највише побједа остварили лидер Жељезничар (41 бод) и другопласирани Зрињски (40), по 13.

Најчешће су ремизирали Крупа и Младост по седам пута, док највише највише пораза има претпосљедњи зенички Челик, чак 14, објављено је у анализи првог дијела шампионата на официјелној интернет страници Фудбалског савеза БиХ (ФС БиХ).

Сарајево најефикасније

Најефикаснији тим лиге је Сарајево са 41 постигнутим голом, док је посљедњепласирана екипа Витеза постигла најмање погодака (8). Жељезничар има најбољу одбрану лиге са свега 12 примљених погодака, а најчешће су лопту из своје мреже вадили играчи Челика - 45 пута.

Нападач Сарајева Мерсудин Ахметовић предводи листу стријелаца са 13 постигнутих голова. Лука Менало (Широки Бријег) и Горан Закарић (Жељезничар) су по осам пута лопту слали у противничке мреже, а по седам голова су постигли играчи Зрињског Немања Билбија и Милош Филиповић, као и Крсте Велкоски из Сарајева.

Широки Бријег је освојио највише бодова на домаћем терену, 24 (осам побједа и пораз, гол разлика 19:4). Два бода мање освојили су Зрињски и Жељезничар. Најлошији скор на свом терену имају ГОШК и Витез са седам бодова. ГОШК је кући остварио двије побједе, реми и шест пораза, а Витез побједу, те по четири ремија и пораза.

Витез у гостима није дао гол

Екипа Сарајева је највише показала у гостима гдје је освојила 20 бодова (шест побједа, два неријешена резултата, пораз, уз гол разлику 20:7). Жељезничар је у гостима освојио 19, а Зрињски 18 бодова. Витез и Челик изван свог града нису успјели да освоје нити бод. У девет утакмица остварили су исто толико пораза, Витез уз гол разлику 0:20, а Челик 3:29.

У 108 утакмица јесењег дијела првенства 57 побједа су оствариле домаће екипе (52,78 посто), док је 19 утакмица завршено неријешеним резултатом (17,59). Гости су остварили 32 побједе (29,63 посто). Постигнуто је 260 голова (2,41 по утакмици, тј. гол на сваких 37,4 минута). Домаће екипе су постигле 159, а гостујуће 101 погодак.

У првом полувремену утакмица постигнута су 123 гола (47,3 посто), а у другом 137 (52,7 посто). Голови су најчешће постизани између 61. и 70, те између 71. и 80. минута утакмице (по 34. гола, 13,1 посто).

Од 1. до 10. минуте постигнуто је 29 голова (11,2 посто), док су између 11. и 20., те 21. и 30. постигнута по 24 гола (9,2). Мреже су се 27 пута тресле у периоду између 31. и 40. минуте утакмица (10,4 посто), а 30 пута од 41. до 50. (11,5). Погодака 26 постигнуто је од 51. до 60. минуте (10 посто), те 32 између 81. и 90. (12,3).

Играчи добили 502 жута и 19 црвених картона

Играчима Премијер лиге БиХ ове јесени изречене су 502 јавне опомене (жути картони) - 4,65 по утакмици, један жути картон на сваких 19,4 минута. Показано је и 19 црвених картона - 0,18 по утакмици, по један на сваких 511,6 минута.

Највише побједа у низу остварила је екипа Жељезничара (4) - од 15. до 18. кола, док је Челик остварио највише пораза у низу (6) - од 13. до 18. кола.

Фудбалери Жељезничара успјели су да направе низ од осам утакмица без пораза (од 11. до 18. кола), док Крупа у посљедњих седам кола јесењег дијела првенства није осјетила горчину пораза. Највише утакмица без побједе нанизао је Витез (10), од 9. до 18. кола.