Ивица Тодорић се противи изручењу

Власник Агрокора Ивица Тодорић изјавио је данас пред Вестиминстерским судом у Лондону да ће се успротивити екстрадицији из Велике Британије у Хрватску, пренио је Ројтерс.

Регион 07.11.2017 | 17:26
Ивица Тодорић се противи изручењу
Хрватска полиција потврдила је раније данас да је примила обавјештење да је власник Агрокора, Ивица Тодорић, ухапшен у Лондону.

"Хрватска полиција примила је обавјештење да је Ивица Тодорић (1951) у 9.04 сати по локалном времену позван у Цхаринг Црош Полице Статион у Лондону гдје је и ухапшен на основу Европског налога за хапшење који је по налогу Жупанијског државног тужилаштва Загреб расписала хрватска полиција", саопштио је МУП Хрватске.

Према британском закону, рочисте на којем ће се одлучивати о изручењу Тодорића Хрватској мора бити одржано у року од 21 дан од хапшења.

Том приликом се провјерава да ли постоје било какве законом прописне препреке за изручење.

Тако се, између осталог, утврђује постоји ли тзв. двострука кажњивост, односно јесу ли кривична дјела што су стављена на терет Тодорићу кажњива и у Великој Британији, има ли довољно доказа који поткријепљују оптужбе, који је мотив покретања поступка, да ли је евентуално наступила застара, колико је стара тражена особа и посебно чињеница да ће осумњичена особа у земљи која га тражи бити процесуирана само за оно за шта је поднијет европски налог за хапшење.

Савим је извјесно, преноси портал нет.хр, очекивати да ће Тодорић и његов адвокатски тим проблематизовати управо мотив покретања истраге, тим прије што је у међувремену и сам поднио кривичну пријаву против министарке Мартине Далић, посебног повјереника Анте Рамљак и шефа фонда Книгхтхеад Цапитал, оптужујући из за криминал у својој фирми.

Британски суд на првом рочишту за предају разматра и опцију према којој би ли било сврсисходније да се тражена особа, у овом случају Тодорић, процесуира у Великој Британији.

Након тог саслушања судија оцењује да ли предаја представљала кршење људских права осумњиченог, те уколико након свега утврди да је захтјев за предају основан, одређује предају.

Уколико Тодорић буде незадовољан овом одлуком или ако незадовољна буде хрватска страна, ако предаја не буде одобрена, постоји могућност улагања жалбе вишем суду.

У питању је тзв. Хигх цоурт, којем се захтјев за подношење жалбе може поднијети у року од седам дана од прве судске одлуке.

Уколико захтев за жалбу буде усвојен, тај исти суд ће о самој жалби и расправљати.

У случају да прихвати Тодорићеву жалбу Високи суд пустиће га на слободу, док ће у случају прихваћања жалбе хрватске стране тражена особа такође бити пуштена на слободу, а случај ће бити враћен нижем суду на поновно одлучивање.

У Великој Британији постоји и могућност подношења жалбе Врховном суду.

Одобрење за подношење те жалбе може дати Високи суд или сам Врховни суд, али у тој жалби могу бити наведени само разлози који могу бити од утјецаја за цјелокупну јавност.

Такво правило примјењује од прихваћања жалби и хрватски Уставни суд.

Уколико оцени да има елемената за одлучивање суд ће покренути поступак одлучивања о жаби.

Када одлука о предаји тражене особе буде коначна, само изручење мора бити реализовано у року од 10 дана.

Врло сличну процедуру за одлучивање о предаји на основу европског налога за хапшење има и Хрватска, будући да је она усуглашена на нивоу свих земаља ЕУ.

Тодорић се предао полицији након што је Хрватска за њим расписала европски налог за хапшење.

Налог је издат јер је Жупанијски суд у Загребу Тодорићу раније одредио истражни притвор како током истраге о малверзацијама у Агрокору тешки око милијарду куна не би утицао на свједоке.

Иако је, међутим, Жупанијско државно тужилаштво у Загребу донијело рјешење о отварању истраге она још формално није започела, јер су сви окривљени, њих укупно 15, укључујући и Ивицу Тодорића, уложили жалбе.

Извор: Тањуг

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Карадоз

07.11.2017 16:40

Затсо се ови "невини" увијек противе изруцењу? Па то је само до Загреба у лијепу његову...

ОДГОВОРИТЕ