"Ко се мача лати, од мача ће и страдати"
Поједини новији догађаји унутар политичког простора Републике Српске све више попримају карактер радикалног отклона владајуће структуре ка репресивним и тоталитарним моделима политичке борбе.
Република Српска 26.10.2015 | 22:38
Ова забрињавајућа тенденција кулминирала је у 2015.години, премда је била јасно видљива и раније. Иако би било за очекивати да се након релативног успјеха на општим изборима 2014. власт релаксира и попусти стегу, очигледно је да катастрофално стање у замљи, губитак власти на државном нивоу, те објективна опасност од социјалног бунта, присиљава Режим на класичну грешку, безброј пута поновљену у историји – прибјегавање репресивним методама.
Већ је усвајање Закона о јавном реду и миру, упркос снажном противљењу јавности, опозиције, невладиног сектора, те релевантних међународних организација попут ОЕСЦ и Хуман Ригхтс Wатцх, јасно назначило заокрет законодавног тијела у Републици Српској ка репресивним и драконским мјерама у сферама које се односе на различите групе противника владајућег Режима.
На истом фону је и приједлог измјене Кривичног закона Републике Српске који је предложио Милан Благојевић, судија Окружног суда у Бањалуци. Као и Нацрт Закона о сузбијању корупције, организованог и најтежих облика привредног криминала Републике Српске како је у својој анализи разоткрио Транспаренцy Интернатионал. Отворену прокламацију овог заокрета ка репресији представља говор Предсједника Српске на Мраковици 05.јула 2015.године, у коме је позвао на политички обрачун с опозицијом у Српској.
Тај скандалозан директан позив на линч политичких неистомишљеника, и вјероватно кривично дјело, јесте политички гест у најбољим манирима латиноамеричких диктатура, један сраман позив да се с људима „обрачунава" због политичког мишљења!!
XИ посебна сједница НС Републике Српске
Очигледно је из претходних примјера да Режим креира политичку климу и законску основу за прогон политичких противника. У овом контексту XИ посебна сједница НС Републике Српске представља историјски догађај с несагледивим посљедицама којим је пређена црвена линија допустивог политичког понашања. На тој сједници усвојени су, силом парламентарне већине, закључци којима се радикално мијења природа политичког система у Срспкој.
Наиме, критични закључци 5. 6. и 7. гласе:
Народна скупштина Републике Српске обавезује изабрана и именована лица са територије Републике Српске у институцијама БиХ да прије усвајања одлука и законских рјешења обавезно затраже мишљење надлежних одбора Народне скупштине Републике Српске о питањима која су од интереса за Републику Српску.
Народна скупштина Републике Српске обавезује Владу Републике Српске да је најмање једном годишње информише о реализацији ових закључака.Народна скупштина Републике Српске обавезује Владу Републике Српске да у случају када процијени да је дошло до штетног дјеловања институција БиХ по уставну позицију и интересе Републике Српске затражи став Народне скупштине Републике Српске у року који може бити и краћи него што је наведено у ставу (1) ове тачке.
Народна скупштина Републике Српске обавезује Владу Републике Српске да у року не дужем од 90 дана, достави Приједлог измјена и допуна Кривичног закона Републике Српске, којим би била утврђена одговорност за неовлаштени пренос надлежности са Републике Српске на ниво БиХ, односно узурпирање надлежности Републике Српске од стране институција БиХ.
Ако промислимо о Закључку 5, на први поглед нема шта да се приговори: ради се о апелу за координисаним деловањем представника Српске на свим нивоима власти. Да је среће, ово би се сматрало најприроднијом и најнормалнијом комуникацијом наших представника на државном и ентитетском нивоу. Нажалост то у овом мандату није случај. Као што је познато, разлог због кога је ова комуникација блокирана је једностран, насилнички акт којим је Предсједник Републике Српске одлучио да разбије Платформу о зејдничком дјеловању наших представника у Сарајеву. Посљедице те ирационалне одлуке сада долазе на наплату.
Но прави и драматичан проблем у Закључку 5. је на који начин она може бити претворена у одредбу кривичног закона? Наиме, имајући у виду доминацију Владе над НС Републике Српске (која практички акламацијом прихвата све захтјеве владе), у стварности су могућа два "шта-ако" сценарија: (и) Представници Републике Српске у Сарајеву, одбију да се консултују?; (ии) Представници Републике Српске у Сарајеву консултују Владу Републике Српске , али се не сложе с њеним мишљењем?
Да бисмо ствар заоштрили и сасвим чисто приказали, искључићемо Савјет министара и ситуацију анализирати искључиво на примјеру Представничког дома ПСБХ, - дакле људи који имају директан демократски легитимитет. Одмах је јасна драматична посљедица која настаје евентуалним претварањем овог закључка у законску одредбу КЗ.
Очигледно, ради се о увођењу неке врсте диктатуре. Наиме, ако диктатуру, у складу с модерном традицијом политичке мисли, дефинишмо као захтјев да законодавно тијело [изабрани посланици] доноси законе не према легитимитету који су му дали грађани/гласачи, већ према диктату извршне власти, онда је јасно да сценарио (ии) потпада под ову ситуацију. Ауторитарна логика Режима тиме се показује огољена и у чистом виду: захтјев да изабрани представници промовишу политику Владе, а не гласача који иза њих стоје.
Влада, која није бирана гласовима бирача већ је именована, ставља се изнад људи који имају директан демократски легитимитет верификован гласовима грађана. Она на тај начин жели матрицу из Републике Српске пренијети и на ниво државе, тако што би остварила доминацију и над ПСБХ.
Посланицима који су изабрани као представници народа пријети се кривичним прогоном уколико не гласају према диктату владе подржане скупштинском већином. Уколико би то било испоштовано сви они људи који су гласали за опозицију, [логика ствари је: управо зато што промовише политике различите од Владиних] заправо не би имали своје представнике у представничким тијелима. Ово је у својој суштини исти захтјев за корупцијом политичког система као и афера „Папци": као што су „папци" преварили гласаче који су им дали подршку на основу антирежимских програма, тако се сада захтјева да се та врста преваре институционализује.
3. Уставност
Уколико Закључак 7. буде испоштован, и НС Републике Српске донесе закон који рефлектује суштину Захтјева 5. то би био противуставан закон по више основа. XИ посебна сједница НС Републике Српске заправо представља директан напад који је Режим извршио на Устав земље и де фацто пријетњу суспендовања уставног поретка Републике Српске . Један Режим који више очигледно није у стању да се одржи на власти унутар постојећег система правила, жели сада да укине правила игре.
У контексту Устава БХ који као устав државе има супремацију [Устав БХ, ИИИ3.(б)] у односу на ентитетски Устав Републике Српске , директно се крши члан ИВ(ј), који гласи: „Делегати и чланови не могу бити позивани на кривичну или грађанску одговорност у погледу било којег чина извршеног у оквиру дужности у Парламентарној скупштини.
"Али Закључци су и у контексту Устава јасно противуставни. Прије свега потпуно су у супротности духу преамбуле Устава Републике Српске, у којој се декларише посвећеност вриједностима као што су „демократске институције" и, нарочито „плуралистичко друштво".
Наиме, Закључци претендују да редукују „плуралистичност" искључиво на приватну сферу, практички и формално забрањујући плуралистичност у „јавној" сфери: допуштено је само оно што Влада прогласи таквим. У формалноправном смислу директно се крши цијели низ чланова Устава Републике Српске, навешћемо само неке: Члан 5.; Члан 10.; Члан 25.; Члан 32.
[Закључком 5. се заправо, између осталог, директно напада Члан 32. Устава РС, јер се завршни дио реченице „осим ако тиме није учињено кривично дјело", проширује изван оквира сагласног с претходним одредбама Устава]; Члан 49.; и више других.
Уставна основа потенцијалног закона може се тражити само у Члану 31., у дијелу који гласи: „забрањено је политичко организовање и ђеловање усмјерено на угрожавање демократије, нарушавање интегритета Републике, кршење Уставом зајамчених слобода и права...".
Међутим, то је само спољашња, „граматичка" сличност, с обзиром да, имајући у виду претходно речено, управо приједлог из Закључака угрожава демократију, и то на фундаменталном нивоу, те укида нека од базичних права зајамчених Уставом. Члан 45. [подржан Чланом 67.] је такође мјесто на коме се може покушати тражити уставна основа: алинеја 2 гласи „Свако је дужан да савјесно и одговорно врши повјерену му јавну функцију.
"Међутим, овђе је кључно питање Ко може бити арбитар за процјену „савјесног и одговорног". У складу с темељним принципом уставне демократије – само и искључиво грађани који су гласовима дали ингеренције неком да обавља неку јавну функцију. Ако сматрају да изабрани представници не раде како треба, или да су на други начин изиграли повјерење, они неће гласати за њих на поновљеним изборима или ће активирати механизме опозива.
То је елементарни смисао представничке демократије који је објаснио још Аристотел, и који је мјеродаван до данас. Влада није суверена у том смислу. Када претендује да присиљава изабране представнике, народне посланике, да доносе законе по њеној вољи, Влада заправо преузима законодавну функцију, и како смо већ рекли, укида систем пођеле власти. Ово је елементарна логика која објашњава зашто „папци" не могу одговарати законски: они су одговорни само њиховим гласачима – ако ти гласачи сматрају да су изиграни они им више неће дати мандат.
То је наравно посљедица природе система и његових инхерентних мањкавости, које је Черчил описао чувеним ријечима: „Демократија је најлошији од политичких облика, осим свих осталих."
Ипак, то је до сада једини модел политичке заједнице који чува суверенитет народа и ограничава владу на извршну власт. Нажалост, актуелна Влада Републике Српске претендује да изађе изван ових оквира. Ако то и уради она, према чувеној дефиницији Џона Лока из „Друге расправе о влади", постаје „тиранин подложан тиранициду".
3. Закључак: Ванредно стање?
Имајућу у виду претходно речено, јасно је да су Закључци и антицивилизацијски акт и антиуставни. Уставни суд Републике Српске имаће историјску одговорност у одлучивању о уставности предложених измјена кривичног закона, ако до њих дође. Најважније је у овој драматичној одлуци разумјети да ово није борба између опозиције и власти, већ између Режима и Устава. Овдје се ради о покушај Предсједника Републике да путем већине у НС Републике Српске суспендује уставни поредак Републике.
Политички посматрано, очигледно је да је Режим одлучио да спали све мостове иза себе и заигра опасну игру "све или ништа". То се јасно види из покушаја „произвођења" легитимитета за овакве Закључке: они се оправдавају још већим скандалом – наиме, оптужбом/таргетирањем политичких противника за издају.
Премда овако нешто не заслужује нити да се коментарише ми можемо рећи сљедеће: чак и да су оптужбе владајућег Режима истините ово није начин како се проблем рјешава. Чак и да је Савез за промјене, рачунајући и аутора овог текста, скупина издајника, ово није начин на који се може борити за заштиту поретка. Ми не можемо бранити политички поредак Републике Српске тако што ћемо га суспендовати. Оно што Режим ради је потпуна апсурдност: брани [наводно] систем тако што га укида.
Нажалост, ово је логична и очекивана посљедица хипертрофије Режима. Како смо то безброј пута могли виђети у историји, између осталог и у новијој историји српског народа, захтјев за једноумљем закономјерно расте како расте раскорак између Режима и стварности.
Најновија антицивилизацијска инструментализација НСРС, захтјев за беспоговорним подређивањем законодавног тијела вољи једног човјека, представља мрљу на историјату НСРС, од које ће нам требати деценије да се оперемо. Афером „Папак", НСРС је пала ниско да ниже не може, али спремност свих(!) посланика у владајућој коалицији да подрже антидемократску, антиуставну и, прије свега, антицивилизацијску одлуку је трагично свједочанство дубине пада који као политичка заједница живимо.
Треба запамтити имена посланика који су били спремни да подигну руку за овако нешто. Прије или касније доћи ће вријеме када ће те људе требати подсјетити на Члан 48. алинеја 3, Устава Републике Српске који гласи: "Ко се огријешио о људска права и основне слободе зајамчене овим Уставом, лично је одговоран за то и не може се правдати ничијим наређењем."
Александар Савановић
Извор: Фронтал.РС
Коментари / 21
Оставите коментардзони
26.10.2015 22:22Одлицна експертиза.
ОДГОВОРИТЕпијар
27.10.2015 08:49Питање је дана кад цете цути да Додикови напустају: .хттп://слободанвасковиц.блогспот.де/
Исправно је
27.10.2015 09:25Каже се "КО МАЧЕМ СИЈЕЧЕ, ОД МАЧА ГИНЕ"
Милојко
27.10.2015 09:28Режим је достигао своју врхунску тачку. У РС су све уништили па хоће да прогласе диктатуру како се о њиховим недјелима не би могло говорити.
Икона
26.10.2015 22:56Милорад Додик срља из грешке у грешку. Тако је то кад се након 10 година бахаћења, почне губити тло под ногама. Режим је збиља забринут због изјава лидера и посланика опозиционог блока тј СЗП на нивоу државе да ће учинити све да се криминал лидера режима објелодани а актери процесуирају. Режим узвраћа недемократским методама тоталитарних режима то јест измишљања непријатеља државе - у овом случају ентитета - односно режим се почиње понашати по приниципу "кадија те тужи кадија ти суди!". Медјутим, негирање воље бирача је удар не само на демократски уставни поредак овог ентитета него и уставни поредак заједничке државе БиХ. Све и један посланик у НС РС који је гласао за овакве закључке, одговараће кад се промијени ентитетска власт, а можда ће одговарати и сада док је још ова ентитетска власт у игри јер је то како рекох, удар на уставни поредак заједничке државе БиХ. Зато органи на нивоу државе, на овако нешто могу односно морају реаговати. Дакле Милорад је лидерима СЗП дао шлагворт да га прогоне органима заједничке државе и у овом случају.
ОДГОВОРИТЕЛуне
26.10.2015 23:05Свака цаст професоре! Многи до сада нису ни разумјели ста и какво зло доносе ови закљуци,а поготово евентуални закон односно колико смо због једног цовјека скренули са пута и кренули унистењу Устава и Републике Српске!
ОДГОВОРИТЕДОСТА
27.10.2015 05:32Па све има свој почетак и крај!!
ОДГОВОРИТЕБосњак_Приједор
27.10.2015 06:34Само кобасица два :-)
могло се другачије
27.10.2015 06:50То му је задњи адут народ га добро познаје и његове махинације које само раде за њега и његову хоботницу, док је народ код њега давно одбачен сам себи је створио такву атмосферу од првог дана кренуо је бахато што се показало погубно за овај БиХ ентитет, па је и даље наставио да срља у свој крај и пропаст овог заосталог племена.
ОДГОВОРИТЕГоран
27.10.2015 07:13Јесте кад би било по васем... вас 5 нељебовица сједи по цијели дан за компјутером и писе глупости, јер за ниста друго нису ни способни.
ОДГОВОРИТЕп
27.10.2015 07:24Стручно и фино објашњено! Дављеник се и за сламку хвата!
ОДГОВОРИТЕКолега
27.10.2015 07:39Нисам ја неки ,,Додиковац,,зна се моја опција,ал сматрам да је Додик скоро па ,,сит,,скоро се је ,,најео,,народни пара за ови 10 година,сад узима помало ал сигурно ,а замислите кад дођу ови из Савеза за промјене,овако гладни пара из Српске,па тек смо онда опет на***али,опет нам нема бољег живота бар 10 година ,док њих подмиримо,па онда опет неки ,,гладни,, ће доћи за 10 година,све се то у круг врти,не знаш шта ко хоће и жели кад дође на власт.
ОДГОВОРИТЕАлави
27.10.2015 08:43Заборавио си да алавост нема граница. Ни мјере, а самим тим ни образа, морала како год.
јасно
27.10.2015 08:47Додик пантљицару има...сви се они ротирају, мало овај мало онај, направили су кланове. Додик не схвата, да када прогласимо независност, да це он бити прва зртва, јер неце висе бити пријетњи опстанку Срба из Сарајева и Медјународне заједнице, па цемо се на миру обрацунати са криминалцима.
Стевица
27.10.2015 08:54Такав лопов као Милорад Додик се не радја. Нема он замјену за лоповлук.То је класицна ботовска прица НАКРО СЕ ПА НЕЦЕ ВИСЕ!? НАКРО СЕ И СВЕ ВИСЕ КРАДЕ!
Миксило
27.10.2015 08:58Стара фора смисљена од стране Николе Спирица. Ја јос нисам видио лопова који казе: бас сам се накрао, сад висе нецу.
Превод
27.10.2015 07:45За оне којима је мрско читати одличну али подугу анализу, ево мали сажетак: Баја каже "може вас бирати ко хоће, али морате мени полагати рачуне".
ОДГОВОРИТЕДобар Србин пише ћирилицом
27.10.2015 08:00Оваквим анализама треба дати медијски простор јер нас оне упућују на исправне ставове и умањују погрешне одлуке.Надам се да ће нам од користи највише бити паметни, образовани и поштени људи, Они су нај јаче оружје за борбу против криминала и лоповлука.Треба им отворити јавни тв сервис. Треба јавној критици изложити све оне народне посланике који не поштују Устав Републике Српске јер самим тим непоштују ни своје гласаче а комоли оне друге.
ОДГОВОРИТЕвесна
27.10.2015 08:36Људи, потребни су краци текстови, ко јос има времена дузе текстове у дневним новостима цитати, инаце није лосе, али није за овај портал
ОДГОВОРИТЕМикаило
27.10.2015 08:37Опозиција мора јасно и гласно реци да це се после промене власти обавити лустрација у свим сегментима друства: јавни сервис, правосудје, полиција и све друге институције. Па онда ко воли нек изволи. Овај Благојевиц мора да зна да никад висе неце моци обављати дјелатности из правне струке било које врсте јер је ту струку дубоко понизио.
ОДГОВОРИТЕПЕТАР
27.10.2015 09:21ТРЕБАЛО БИ НА ОВОМ СЛОБОДНОМ ПОРТАЛУ, ПОПИСАТИ ИМЕНА И ПРЕЗИМЕНА ПОСЛАНИКА, КОЈИ СУ "САВЈЕСНО" ГЛАСАЛИ ЗА НАВЕДЕНЕ АНТИЦИВИЛИЗАЦИЈСКЕ ЗАКЉУЧКЕ. НА ТАЈ НАЧИН БИ ЗАУВЈЕК ОСТАЛИ УПАМЋЕНИ КАО "НЕЗАВИСНИ И СЛОБОДНИ МИСЛИОЦИ"!!!
ОДГОВОРИТЕ