Шпанија и Швајцарска на ЕП-у, Црна Гора остала без теорије!

Фудбалери Шпаније и Швајцарске обезбедиле су пласман на Европско првенство 2016. године у Француској, победама у претпоследњем колу квалификација.

Фудбал 09.10.2015 | 23:15

Шпанци су са 4:0 савладали Луксембург и обезбедили прво место у групи Ц, док је Словачка поражена од Белорусије на свом терену и угрозила је пласман.

Словаци имају 19 бодова колико и Украјинци који тријумфовали у Македонији – 2:0.

Швајцарци седмицом демолирали Сан Марино, па ће поред максималних Енглеза који су добили Естонију са 2:0, путовати у Француску. У трећем мечу групе Е Словенија и Литваније ремизирале су 1:1.

Црна Гора два пута је на стадиону ’Под Горицом’ водила против Аустрије, али је поражена са 3:2 и изгубила је и теоретске шансе да се нађе на Европском првенству. Аустријанци су први, док ће о другом месту одлучивати Шведска и Русија које су оствариле победе у гостима над Лихтенштајном, односно Молдавијом

Група Ц:

Група Ц донела нам је сигуран тријумф Шпаније која ће се десети пут у историји наћи на Европском првенству, чиме је изједначила рекорд Русије и СССР. Испред је само Немачка са једним више наступом на ЕП.

Шпанци су у Логроњу декласирали Луксембург са 4:0, али су остали без Давида Силве и Алвара Морате. Према првим информацијама, Силва је повредио препонски мишић, док је нападач Јувентуса вероватно доживео прелом ноге.

’Фурију’ је у вођство довео Санти Касорла у 42. минуту, да би Пако Алкасер повисио на 2:0 у 67. Нападач Валенсије постигао је свој други погодак 13 минута касније, пре него што је Касорла потврдио убедљив тријумф у самом финишу. Код последња два гола директно је учествовао Нолито, који је одушевио шпанску јавност.

Словаци су наставили са посртањем после феноменалног старта квалификација, па су сада доживели пораз који их може коштати пласмана. Били су фаворити против Белорусије, али их је Драхун казнио у 34. минуту, сјајно скочивши после корнера. Домаћи играчи су последњих 25 минута играча више, међутим, ни то им није помогло.

Пораз Словачке искористила је Украјина која је са 2:0 тријумфовала у Скопљу. Селезњов Краветс су тресли мреже у Скопљу и довели свој тим на победу до Француске.

Група Е:

Швајцарцима су добили три пенала против Сан Марина, а редом су погађали Ланг, Инлер, Мехмеди, Ђуру, Касами, Емболо и Дердијок.

Енглеска је наставила максималан учинак погоцима најбржих играча – Тија Волкота и Стерлинга, док су у мечу без резултатског значаја ремизирали Словенија и Литванија.

Група Е:
Енглеска – Естонија 2:0
(Волкот 45, Стерлинг 85)
Словенија – Литванија 1:1
(Бирса 41п – Новиковас 86п)
Швајцарска – Сан Марино 7:0
(Ланг 17, Инлер 55п, Мехмеди 65, Ђуру 72п, Касами 75, Емболо 80п, Дердијок 89)

Група Г:

Мирко Вучинић донео је Црној Гори предност у 32. минуту, када се сјајно снашао и искористио центаршут Вукчевића. Аустријанци су кренули много офанзивније у другом полувремену и врло брзо изједначили преко Марка Јанка.

Фатош Бећирај довео је домаће у предност средином полувремена и подгрејао наде Црне Горе да ипак може да се нађе на ЕУРО. Међутим, уследио је кошмаран финиш који је најавио промашајем доскорашњи репрезентативац Србије Станиша Мандић.

Нападач Чукаричког промашио је 1 на 1 са голманом, да би казна стигла већ у следећем нападу. Марко Арнаутовић прошетао се кроз казнени простор Црногораца и погодио супротни угао Полексићевог гола.

У 86. минуту Вучинић је добио црвени картон због викања на помоћног судију, а комплетан преокрет је у другом минуту надокнаде донео Сабицер.

Шведска је са 2:0 добила Лихтенштајн у гостима и сада има 15 бодова, два мање од Русије којој су Игнашевић и Дзјуба донели тријумф у Молдавији. Играчи селектора Брновића могу да помогну Швеђанима – ако добију Русију у последњем колу, а Шведска такође оствари тријумф, Ибрахимовић и другови ће пут Француске