ПЛ: Челси на прагу титуле послије тријумфа над Јунајтедом!

Фудбалери Челсија направили су важан корак ка освајању титуле у Премијер лиги јер су у дербију 33. кола, пет рунди пре завршетка надметања, савладали Манчестер јунајтед са 1:0 и тако увећали предност у односу на другопласирани Арсенал на великих десет бодова.

Фудбал 19.04.2015 | 10:00

Једини погодак у овом дербију дело је овосезонског хероја "плаваца" Едена Азара, који је у 38. минуту правовремено утрчао са леве стране у казнени простор гостију, успут савршено послужен петом од стране Оскара и, сачекавши прави тренутак, послао лопту кроз ноге Давида де Хее.

Тим Луја ван Гала је давао све од себе да поравна резултат и додатно умакне четвртопласираном Ситију, који покушава да се домогне позиције број три, последње која директно води у Лигу шампиона, но та разлика сада је само четири бода, а "грађани" су притом одиграли меч мање.

Имао је Јунајтед 70% времена лопту у свом поседу, имао неколико добро прилика, понајвише у завршници. Али - на крају се радовао тим Жозеа Муриња, који годину дана није изгубио премијерлигашки меч пред својим навијачима.

На 2:0 Челси је могао да повећа у 55. минуту, и то после шута Дидијеа Дрогбе, одбитка лопте од Де Хеине главе, а потом ударца Азара из угла, којим је погодио пречку.

Оквир гола уздрмао је и Радамел Фалкао, 22 минута касније, када је умакао Курту Зуми, а левицом погодио спољашњи део стативе гола Челсија.

Стрепео је у финишу Куртоа, испред ког су цео меч одиграли и Бане Ивановић у одбрани и Немања Матић у везном реду, а последњи пут то му се догодило у 83. минуту када је Вејн Руни побегао Џону Терију приликом корнера, а онда на центаршут Ди Марије реаговао главом - и послао лопту преко пречке, оставши тако и 15. узастопни пут без гола против екипе коју води Мурињо.

А та екипа би већ за 11 дана могла да слави титулу: ако следећег викенда Челси победи у мечу са Арсеналом, онда би у среду, 29. априла, трофеј могао да прослави тријумфом против Лестера, јер би тако и математички остао неухватљив за пратиоце.

Саутемптон не само да није успео да на гостовању Стоуку оствари свој примарни циљ, да победи, већ није ни бод однео, а у поразу од 2:1 није ни доминирао како је то иначе умео да ради са својим ривалима.

Ипак, повео је голом Шнајдерлина, који се нашао на правом месту после корнера са десне стране и покушаја главом саиграча, но само што је почело друго полувреме, домаћин је узвратио. Један потпуно неочекивани шут Нзонзија са двадесетак метара. Лопта је у луку погодила пречку, да би се одбила право пред Дијуфа, који ју је закуцао у мрежу за 1:1.

А онда, у 84. минуту, маестралан потез Чарлија Адама срушио је наде Саутемптона да, макар на кратко, претекне петопласирани Ливерпул и отме му позицију која води директно у Лигу Европе. Тада је, после доста "шетње" по казненом простору "светаца", лопта почела да одлази из петерца, а на око 13 метара, на десној страни, врхом високо подигнуте копачке зауставио ју је Адам. Он се одмах окренуо ка голу и, чим је лопта пада, послао оштар ударац у доњи ближи угао, поставивши тако коначниих 2:1. Душан Тадић је одитрао прва 64 минута овог меча за госте, а Филип Ђуричић није био у протоколу.

Евертон је испрва изнервирао своје навијаче у утакмици са претпоследњим Барнлијем, јер је у 11. минуту дошао до пенала који Рос Баркли није реализовао услед добре одбране Хитона, али како је време одмицало, све је ишло боље по екипу са Гудисон парка.

Најпре је у 29. минуту Кевин Мираљас искористио додавање са десног крила да се искраде иза леђа одбране Барнлија и, неометан, изгради себи позицију за прецизан шут у мрежу, да би у 45. минуту гости остали без Барнса који је добио други жути картон. То је било више него довољно да домаћин у наставку сачува стечено, иако је гост покушавао да се искобеља из опасне ситуације у којој се нашао, а само је на бод испред последњег Лестера, који притом има меч мање.