ЈСЛ: Звезда сигурна пред дерби и чека Партизана!

Фудбалери Црвене звезде новом победом, 0:1 против Вождовца на Врачару, направили су, што се њих тиче, најбољи могући увод за предстојећи "вечити дерби". Да ли ће у њега ући са садашња два бода заостатка за водећим Партизаном или ће дефицит бити већи - зависи од тога шта ће црно-бели у недељу урадити на свом терену против лучанске Младости.

Фудбал 19.04.2015 | 09:40

Црвено-бели не памте по добру стадион Обилића у последње време. Пуне две године тамо нису били успешни, једном и због свог садашњег тренера Ненада Лалатовића, који је тада водио Вождовац до "минималца", а истим резултатом Звезду је минуле јесени на том терену победио и Рад, и то у осмини финала Купа. Овога пута, међутим, "делије" су имале разлога за песму на стадиону "витезова", а највише их је обрадовао детаљ из 57. минута када је Лука Јовић постигао гол за тријумф.

Пуних двадесет минута црвено-бели су тражили и начин да пробију добро организовану и прилично покретљиву дефанзивну поставку ривала, али су тражили и себе, као да су чекали да неко други преузме одговорност. Ипак, када год би кренули са лоптом напред, она би им због клизавог, кишом натопљеног терена, скоро увек бежала или у гол-аут или код супарничких штопера, па се све до 23. минута чекало на неки потез вредан хвале.

Тада је Александар Катаи распалио по лопти са око 20-ак метара, но Супић је био на правом месту и спречио нешто што би могло да се претвори у атрактиван погодак.

Уз неколико индвидуалних покушаја Обиоре Одите, бившег Партизановог шпица, чекало се на наредно узбуђење пуних 16 минута, када је Катаи лепо уочио утрчавање Лазовића, а њега је притом на самој ивици шеснаестерца руком оборио Радивојевић. Да је учинио то делић секунде касније, био би пенал за Црвену звезду, а овако је лотпа намештена неколико центиметара изван казненог простора, одакле је Анђелковић из слободњака погодио горњи руб пречке.

Резултатом 0:0 завршено је прво полувреме, у коме је виђено чак 23 прекршаја, 14 које су направили Вождовчани, чиме су у потпуности "сасекли" игру ривала који је имало лопту у свом поседу чак 74% времена.

Недуго након што је меч настављен, црвено-бели су дошли до одличне шансе за погодак. Играо се 54. минут када је Анђелковић добро центрирао са леве стране, Орландић добро захватио лопту главом, а Супић фантастично реаговао на црти и спречио погодак крајњим напором.

Спаса за "змајеве" није било три минута касније - лопта је била избијена из казненог простора Вождовца, али само до Сава Павићевића који је, на око 25 метара од гола, искоса са леве стране, леђима био окренут голу, па ју је преко своје главе вратио ка центру казненог простора. А баш ту се нашао млади Звездин шпиц Лука Јовић, који је лопту прихватио грудима, окренуо се док је она падала у своју леву страну и левицом је, не толико снажно колико прецизно, послао у мрежу за 0:1 и радост неколико стотина "делија".

Први опасан напад на овој утакмици Вождовчани су извели после примљеног гола, када је у 62. минуту Одита центрирао са десног крила, а Јокић пробао главом са више од десет метара и притом послао лопту право у наручје Звездиног голмана и капитена Рајковића. И, тада се борба баш распласмала.

Имао је лепу прилику Јовић да у 70. минуту ниско додавање разиграног Анђелковића претвори у дуплирање вођства, но шут са 15-ак метара послао је фелширану лопту даље од даље стативе, да би у следећој акцији екипе коју води некадашњи брзоноги Звездин бек, Братислав Живковић, стрепели и црвено-бели, а све се окончало недовољно добрим покушајем Адамовића.

Тренери су тада прибегли новим тактичким замислима, разумљиво - свако из потпуно другачијег разлога. Живковић је, уместо Јокића, који је у 10. минуту заменио Караклајића, убацио Ђермановића - а он је у 83. минуту имао лепу прилику са леве стране, у којој је лоше упутио шут, док је Лалатовић увођењем Босанчића и Ристића освежио и ојачао везни ред, јер је изашао један од двојице нападача, стрелац Јовић.

У самом финишу није било већих узбуђења, ако се изузме несмотрен старт Синђића над Катаијем, па се прилично мирно завршило прилично важно Звездино гостовање уочи "вечитог дербија" који би могао и да реши коме ће припасти титула ове сезоне.