Одуговлачење процесуирања

Тужилаштва и судови запослили су додатно особље за рад на случајевима ратних злочина, али се процесуирање најсложенијих предмета, посебно оних који се односе на злочине над Србима, и даље одуговлачи, показује најновији извјештај о раду Надзорног тијела за праћење спровођења Стратегије за рад на предметима ратних злочина.

Босна и Херцеговина 25.10.2014 | 09:50
Одуговлачење процесуирања

У извјештају се наводи да је Надзорно тијело затражило од Тужилаштва БиХ детаљније податке о тачном броју најсложенијих предмета ратних злочина и процјену да ли ће они уопште бити процесуирани до краја идуће године, када истиче рок за њихово рјешавање предвиђен Стратегијом.

Тужилаштво БиХ обавијестило је у фебруару Надзорно тијело да су у раду била 352 најсложенија предмета ратних злочина против 3.309 лица, а који би требало да буду процесуирани тек до краја 2018. године, три године након рока утврђеног Стратегијом, наводи "Глас Српске".

Надлежни тврде да од тада не само да није забиљежен већи помак, већ, како ствари стоје, најсложенији предмети неће бити ријешени ни за 10 година, мада су ове године појачани капацитети правосудних институција.

Према подацима из извјештаја, Високи судски и тужилачки савјет /ВСТС/ БиХ ове године именовао је 20 тужилаца и седам судија за процесуирање предмета ратних злочина, а окончан је и процес пријема стручног и административног особља који су спроводили судови и тужилаштва.

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић сматра да до краја идуће године рокови из Стратегије неће бити испоштовани у дијелу који се тиче процесуирања најсложенијих предмета. Он каже да су Тужилаштво БиХ и ентитетска тужилаштва материјално и кадровски оспособљена и имају довољно капацитета да процесуирају те предмете.

Којић сматра да процесуирање најсложенијих предмета знатно успорава то што предмети "шетају" од тужилаштва до суда, а што је "куповина времена".

Он је истакао да треба бити извршена дефинитивна селекција, а Тужилаштво БиХ да Вијећу Суда БиХ, које врши оцјену сложености предмета, да се предмети распореде између ентитетских и институција БиХ, нагласивши да у Тужилаштву БиХ требају остати само најсложенији предмети и да се морају фокусирати само на њихово процесуирање.

Коментари / 0

Оставите коментар