СП: Српкиње у четвртфиналу!

Кошаркашице Србије пласирале су се у четвртфинале Мундобаскета, победом над селекцијом Кубе са 86:79 (16:23, 26:16, 18:23, 26:17).

Кошарка 01.10.2014 | 22:35

Изабранице Марине Маљковић су у веома неизвесном мечу ушле у последњи минут са четири поена предности, а онда су две блокаде Тијане Ајдуковић пресудиле Кубанкама, па ће Србија бити противник Турске у четвртфиналу.

Меч је почео у уједначеном ритму, играло се практично кош за кош, иако је Кубанкама сервирана серија у контри, а предњачила је Амарго са шест поена до 12:12. При овом резултату почела је серија Кубанки од 9:1, а блистала је Сепеда која је екипу одвела на 23:16 за крај прве четвртине.

Милица и Ана Дабовић су узвратиле, да би поенима Миловановићеве за серију од 10:2 Србија коначно опет преузела вођство у 16. минуту утакмице. Мирна рука Милице Дабовић донела је Србији +6 пред крај полувремена, али је Амарго тројком смањила на 42:39 пред одлазак на одмор.

У првом полувремену, Амарго је предводила Кубанке са 15 поена, док је Ана Дабовић била најефикаснија у табору Марине Маљковић са 13 поена уз четири скока. Наше кошаркашице су добро користиле слободна бацања (12/14), Кубанке су имале три поготка из четири шута са линије пенала.

Надовезала се Јована Рад на почетку другог полуврремена за +7, на шта је одговорила Сепеда, па је Куба изједначила пред завршницу треће деонице, а затим и повела са 62:60 пред почетак одлучујућег периода игре. Напето је било до саме завршнице, када су Милица Дабовић и Миловановићева одвеле Србију на 83:79, само 53 секунде пре краја утакмице. Уследила је жестока борба да се обузда офанзивни скок Кубанки, а пресудила је Ајдуковићева са две блокаде, па је Казанова била принуђена да фаулира Милицу Дабовић у контри, чиме су угашене наде противничког тима.

Ана Дабовић је била најефикаснија са 21 поеном, Јелена Миловановић је убацила 18, а Милица Дабовић 14 поена. Ајдуковићева је меч окончала са три блокаде и осам поена, док је Сепеда предводила Кубу са 18 поена, Амарго је убацила 17.

Србију ће у четвртфиналу Мундбаскета у Турској дочекати баш домаћа селекција, која се директно пласирала у ову фазу такмичења као најбоља екипа у групи Б.