Biće gužve: Samo će oni u ponedjeljak moći preko granice
Građanima koji u ponedjeljak planiraju da putuju izvan BiH savjetuje se da polazak odgode iza 16 časova, jer se na prelazima prema Evopskoj uniji toga dana očekuju velike gužve zbog najavljenog protesta prevoznika koji planiraju blokirati granice sa više od 6.000 kamiona.
Bosna i Hercegovina 14.06.2025 | 10:33
Konzorcijum "Logistika BiH", kao najveća organizacija prevoznika i logističkih operatera u zemlji, najavio je za ponedjeljak protest upozorenja koji će usporavati saobraćaj na graničnim prelazima koji vode ka državama članicama Unije.
Iz ovog konzorcijuma su naveli da će protest trajati od ponoći do 16 časova, te da su blokade odgovor na nepoštovanje AETR sporazuma i neriješene probleme koji ugrožavaju prava i položaj transportnih preduzeća iz BiH.
- Tokom tih 16 sati, koliko blokade budu trajale, granicu će moći proći samo Oružane snage, policija, zdravstvene ustanove, institucije dječije i socijalne zaštite. Izvinjavamo se unaprijed građanima zbog gužvi i usporenog prelaza preko granice, mi nemamo 15 traka u kojima možemo stajati, te stoga savjetujemo vozačima da ne kreću na put dok se ne završe protesti - rekao je za "Glas" generalni koordinator Konzorcijuma "Logistika BiH" Velibor Peulić.
Dodao je da će na prelazima od Une do Drine i od Save do mora biti raspoređeno 6.500 kamiona iz BiH.
- Naši koordinatori će pokrivati sve granične prelaze i magistralne putne pravce ka izlazu iz BiH, uz kontinuiranu komunikaciju sa nadležnim institucijama. Takođe, zajedno sa kolegama iz regiona planiramo šest sedmica vršiti pritisak na EU i to svakog ponedjeljka na 16 sati. Sada protestujemo mi, sljedeći ponedjeljak Srbija, iza toga Sjeverna Makedonija i tako redom. EU nam nije obezbijedila primjenu Evropskog sporazuma o radu posade na vozilima koja obavljaju međunarodni drumski prevoz – podsjetio je Peulić.
Osim primjene ovog sporazuma i obezbjeđivanja prava na rad, prevoznici od institucija BiH traže reformu rada Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, usklađivanje inspekcija i fiskalna rasterećenja.
Navode da se na graničnim prelazima sada zadržavaju 16 časova i 30 minuta, a donedavno je to bilo 14 časova i 30 minuta, da inspekcijske službe nisu sinhronizovane, UIO ne odgovara na pozive sektora, a administrativni troškovi i barijere svakodnevno rastu.
- Novi rok za ispunjenje zahtjeva domaćim institucijama je 1. septembar, u protivnom ide blokada saobraćaja po "francuskom modelu" na cijeloj teritoriji zemlje - najavio je Peulić.
Predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS Nikola Grbić kaže da transportna preduzeća okupljena u ovom udruženju neće učestvovati u protestima, ali da podržavaju kolege.
- Mi podržavamo, ali nismo dio ove priče, jer smatramo da se neće ništa promijeniti, kao što nije ni do sada. Mi ćemo raditi, ako se budemo moglo proći, proći ćemo, a ako ne, čekaćemo u kolonama - kazao je Grbić za "Glas".
U Auto-moto savezu RS za "Glas" su rekli da će u ponedjeljak, u zavisnosti od informacija kojima budu raspolagali, blagovremeno obavještavati vozače o stanju na putevima i graničnim prelazima.
- Pojačana frekvencija vozila može se očekivati na graničnim prelazima na sjevernom dijelu, na izlazu iz Srpske, ali više informacija vozači mogu očekivati u narednim danima, prateći našu internet stranicu ili pozivom na naš broj 1285 – rekla je portparol AMS RS Jovana Lolić.
Borba za opstanak
Iz Konzorcijuma "Logistika BiH" istakli su da blokade nisu ništa drugo do borba za opstanak sektora koji zapošljava 47.000 ljudi i generiše milijarde maraka godišnje.
- Možemo otvoriti 15.000 novih radnih mjesta ili svjedočiti iseljavanju i gašenju firmi. Dosta je bilo ignorisanja, tražimo primjenu sporazuma koje su zemlje potpisale - rekao je Velibor Peulić.
(Glas Srpske) Foto: BN
Komentari / 13
Ostavite komentarĐole
14.06.2025 11:17Peuliću, blokiraj ti u Sarajevu ili po Federaciji, ne zahebavaj narod po Republici Srpskoj
ODGOVORITEAuuu Djole
14.06.2025 11:44Pročitaj još jednom izjavu gosp. Grbića. Izjava poltroncica vlasti. I taj da vodi udruzenje da ali pčelara.
Re
14.06.2025 11:55Sta Sarajevo i Federacija imaju sa EU propisima? Treba blokirati Brisel.
Miki
14.06.2025 12:14A zasto na granicama protest idite pred zgradu predsjednistva ako imate m..a.
RE Đole
14.06.2025 12:32Pa blokiraju i po Federaciji, vidiš da piše od Une do Save...
Одговор
14.06.2025 13:09Нека обезбиједе људима услове за рад и нико неће ништа блокирати! Нека се само свако бави својим послом и неће бити проблемос!
Cuj njega
14.06.2025 11:39Grbić: nismo mi dio te priče. A koje priče ste vi dio? Uz vlast i MD i to je vašar priča.
ODGOVORITELogistika BiH
14.06.2025 12:50Blokaderi, još samo da formiraju plenum.
ODGOVORITEpero
14.06.2025 12:52Blokirajte politicare,a ne posteni narod,koji mora ici trbuhom za kruhom,vnago dnaje ljackase
ODGOVORITENS
14.06.2025 13:25Zar Košarac nije obećao rješenje, mora da mu nisu platili reket!!?
ODGOVORITEMladen
14.06.2025 13:38Da imate namjeru nesto rijesiti vi bi blokirali institucije koje prave sranje,koi ku,,,,zajebavati gradjane,pred zgradu vlade i pred kuce ministara,nemate vi m,,,, nizasto
ODGOVORITESlovenac
14.06.2025 13:39Ovaj grbic prodana duša njegovi neće na proteste zato što je prebacio vozila u Sloveniju a i dalje predsjednik udruženja zalosno
ODGOVORITEJes
14.06.2025 19:28Ali mi imamo obezbjedjenje na naplatnim kucicama ,,,to nema niko u Evropi...tako da narode cuti i p....
ODGOVORITE