Privredni oporavak ili je na sceni visoka inflacija?
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, u prva tri mjeseca ove godine ukupan izvoz iz BiH iznosio je četiri milijarde i 116 miliona KM, što je za skoro 7 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Međutim, porastao je i uvoz za oko tri odsto.
Republika Srpska 25.04.2025 | 21:01
Pitali smo ekonomiste hoće li se ovi trendovi, pozitivni ili negativni, nastaviti.
Izvezla je Bosna i Hercegovina u prvom tromjesečju ove godine više nego u istom periodu prošle, što je pozitivna promjena.
Međutim, razloge ne treba tražiti u naglom procvatu naše privrede nego se to dijelom može objasniti inflacijom odnosno rastom cijena, tako da ustvari nije došlo do stvarnog povećanja količinskog izvoza u svim kategorijama, kaže ekonomista Igor Gavran.
“Jedno od objašnjenja za povećanje našeg izvoza moglo bi biti privremeno povećanje tražnje iz EU pod prijetnjom dodatnih carina SAD. Kompanije koje izvoze u SAD iz EU pokušavaju da povećaju svoj izvoz privremeno, kako bi izvezli što više robe prije nego što još neke carine stupe na snagu. To je dijelom moglo pogodovati našim kompanijama koje ih snabdijevaju”, mišljenja je Gavran.
- BiH je i dalje uvozno orjentisana zemlja tako da rast izvoza s početka godine ne poboljšava spoljnotrgovinski deficit. Prekomjerni uvoz ostaje ono što muči BiH, kaže dalje Gavran.
“Kada je riječ o uvozu, to takođe možemo dijelom objasniti inflacijom, mada je to kod uvoza mnogo negativnije jer uglavnom uvozimo one proizvode koji nam nisu potrebni, ogromne količine hrane, pića i raznih drugih kategorija koje sami proizvodimo ili ih možemo proizvoditi jer imamo prirodne resurse”, objašnjava Gavran.
- Jedan kvartal nije reprezentativan za cijelu godinu i za očekivati je pad izvoza u narednom periodu, prvenstveno zato što evropska ekonomija takođe slabi, a potražnja u Evropi je sve manja, navodi ekonomista Mirjana Orašanin.
“Imajući u vidu trendove u Evropi, uvođenje američkih sankcija EU, pa i našoj privredi sigurno će uticati na smanjenje potražnje u Evropi za našim proizvodima. Naši izvoznici su većinom oni koji proizvode određene komponente odnosno manje finalni proizvod, a većinom komponente za neke finalne proizvode koji se kompletiraju u Evropi. Potražnja sa takvim proizvodima će biti sigurno manja upravo zbog smanjene potražnje u Evropi”, smatra Orašanin.
Gavran dodaje da je jedino gdje najavljuju ekspanziju, a to je nepotvrđeno, je namjenska indistrija što, kako kaže, pogoduje i nekim našim kompanijama.
“To je ipak mali dio naše privrede, vrijedan i pozitivan ali nedovoljan da promijeni ukupnu sliku ekonomije u Bosni i Hercegovini”, ističe on.
- Da bismo taj trend preokrenuli potrebno je da vlasti u BiH kroz smanjenje opterećenja i troškova poslovanja povećaju konkutrentnost domaće privrede, smatra Gavran.
Ističe da je to posebno važno sada kada se američko tržište zatvara za Kinu i neke druge zemlje koje će se truditi da budu još povoljnije i konkurentnije, sa još nižim cijenama na evropskom tržištu.
(BN) Foto: BN
Komentari / 1
Ostavite komentarZora
25.04.2025 21:43Nema inflacije, privredna revolucija, tigar ,najjači smo.
ODGOVORITE