Уставни суд БиХ преиспитује закон по којем је осуђен Додик
Уставни суд Босне и Херцеговине ће 2. и 3. јула одржати 172. пленарну сједницу на којој ће разматрати измјене Кривичног закона БиХ које је наметнуо високи представник Кристијан Шмит.
Босна и Херцеговина 23.06.2026 | 16:22
На страници Уставног суда се наводи да ће ова институција разматрати захтјев Клуба посланика СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске за оцјену уставности члана 203а. Кривичног закона БиХ, као и самосталног члана 4. Закона о измјенама и допунама Кривичног закона БиХ.
Ради се, наиме, о измјенама којима је уведено кривично дјело "Неизвршавање одлука високог представника".
На основу ових измјена касније је осуђен предсједник СНСД-а Милорад Додик на годину дана затвора и забрану политичког дјеловања од шест година, а затим је уклоњен с позиције предсједника Републике Српске.
По сили закона не може обављати ни позицију предсједника СНСД-а, али је Суд у Бањалуци одбио да га избрише из регистра.
"Захтјев „Клуба посланика Савеза независних социјалдемократа (СНСД) у Народној скупштини Републике Српске“ за оцјену уставности члана 203а. Кривичног закона Босне и Херцеговине, као и самосталног члана 4. Закона о измјенама и допунама Кривичног закона Босне и Херцеговине („Службени гласник Босне и Херцеговине“ број 47/23), наводи се у захтјеву.
(Рапорт) Фото: Уставни суд БиХ

Коментари / 39
Оставите коментарКаква
23.06.2026 16:35Држава такав и суд,
ОДГОВОРИТЕПраведник
23.06.2026 18:03Гаде ми се сви запослени мишеви у лажним институцијама државе и ентитета.Паразити који за нерад примају огромне плате.
xy
23.06.2026 16:39Отворити Голи оток под хитно.
ОДГОВОРИТЕТхеПровоцатеур
23.06.2026 16:44А оно сто краде и отима задњих 30 год не пропитују?
ОДГОВОРИТЕПљацка стољеца
23.06.2026 19:15Корумпирани квази политицари тј лазни националисти са својим подобним приватницимааааа тј тајкунимаа директоримааа пљацкасимаа умрезеним похарали све али купују Суд Тузиоце све купују пидмазују покраденим прљавим новцем фарса све инститиуцијее заробили!
Гиго
23.06.2026 16:55Све је ту цисто ко суза а наравно да је Додик сад у стању да народним парам плати и подплати свако судство и тузиластво само да се ослободи сваке казне..Ако му се ово удовољи онда стварно треба БиХ да нестанеци да се све распарца у кантоне и ентитет ..
ОДГОВОРИТЕШта
23.06.2026 19:02Ви сада глумите и доносите одлуке зар вам није пар дана Стразбур рекао све
Борац
23.06.2026 16:59Даје правна држава неби ни разматрали о додику разбојнику треба забранити све што се политике тиче додик не заслужује даму се име уопште спомиње
ОДГОВОРИТЕАло
23.06.2026 17:43Судите он и ако је осудјен има поливију која yроси вријеме и паре и цувага. Опозиција као да не постоји и ниста не реагује.
Ре Борац
23.06.2026 18:04А ти га стално помињес !!!😁😁😁😜😜😜
Ђапе
23.06.2026 17:13Кадија тужи кадија суди. Сад се и кадији жалити
ОДГОВОРИТЕАмбриз
23.06.2026 17:21Је ли стигла уплата од грбавог?! Багро судијска!
ОДГОВОРИТЕЕна
23.06.2026 18:27Слазем се сви коментари су на мјесту
Хаха
23.06.2026 17:39Па Уставни суд БиХ је неуставн и шта он може донијети о шмитовом закону већ га само потврдити али реците ви мени на основу чега и ког права и закона је он донио тај закон и како и ко иначе доноси законе у БиХ. Ово како се ради у БиХ није ни протекторат. Ово је нечувено у 21 вијеку и савременом свијету
ОДГОВОРИТЕМиро
23.06.2026 18:19По цему је Уставни Суд БиХ неуставан?
За xа
23.06.2026 18:49Не лупетај
Ре
23.06.2026 20:20Ако до сад ниси сазнао онда ти не вриједи ни објашњавати
Хаха
23.06.2026 20:35А по чему је уставан?
Ја
23.06.2026 17:56Чему ово коментари? Уставни суд ће то разматрати јер је то апелација клуба посланика СНСДа али то ме знаци да ће Суд донијети било какву одлуку која било ста мјења. Суд мора да размотри оно сто му је поднесено. Из овог наслова неки закљуцују да це Суд ослободити Додика. Полако. Суд је суд.
ОДГОВОРИТЕре Ја
23.06.2026 20:46Уставни суд то треба одбацити, чему разматрање нечега што иде грбавом у прилог, а није по закону? Одбаци и готова ствар!
Ђуро
23.06.2026 17:58Грбави врти парама пред изборе, оће да подкупи суд који не признаје да би се могао кандидовати оће да нас докрајчи,узео је и душу овоме народу и мало му, доклен ћемо то трпити, јесмо стока, не треба нам нико други рећ, нећемо љеба имати још мало.
ОДГОВОРИТЕНеша
24.06.2026 04:10Да није странаца у суду, можда би и доније неку паметну одлуку. Страшно
Зц
23.06.2026 18:14Имате ли паметнијег посла ?
ОДГОВОРИТЕИСТОРИЧАР
23.06.2026 18:17Измислите неки закон да месар из Бакинаца никада не буде крив
ОДГОВОРИТЕМарко
23.06.2026 18:41И гарант ће одлучити у корист Додика јер они су увијек били непристрасни, а ппготово према Републици Српској, хахахахахахахаха!
ОДГОВОРИТЕЗа Марка
23.06.2026 21:05Магарце он је признао суд и платио казну од насег новца.
ђиђи миђи
23.06.2026 18:57Има ли ико нормалан у овој пр.ији, питам се? Питање је хипотетичко, одавно нема!
ОДГОВОРИТЕ.Ггг
23.06.2026 20:36сад би сви да пониште одлуке високог представника и охр,а заборавили колико је донаторских милиона са запада дошло у Босну и Херцеговину,обнова и изградња кућа избјеглих и расељеним лицима,поправка инфраструктуре,школа,болница,путева,водоводне мреже,електро мреже,јел неко мисли да су те паре давали џаба,сад нам командују,мијењају наше законе,користе наше ресурсе,све ће они то узети,знају они колико смо им дужни.широких руку су наши грађани прихватали донаторску помоћ,сад нека шуте и трпе.
Исо
23.06.2026 19:08Ее мој народе
ОДГОВОРИТЕСребреник
23.06.2026 19:16Тузиластва и судови су највеци и главни проблем у бих..поготово тузиластво у дистрикту и судија савић
ОДГОВОРИТЕМаре
23.06.2026 19:16Све договорено Додик се ослобађа и иде за кандидатуру председника.То знају и врапци на грани
ОДГОВОРИТЕБрука
23.06.2026 19:24У Босни је све могуце,па и да је лопов постен и недузан
ОДГОВОРИТЕТај Херр Сцхмидт
23.06.2026 19:24Када је донио те законе нико није реаговао и никоме није сметало е али кад је Додик подпао под тај закон онда настаје драма. Можеш осудити стотине радника или сељака али како гузоњу да осудите то је опста вика и галама и ботови пишу и подгузне муве скацу јер позиције и добре плате се морају бранити.
ОДГОВОРИТЕ! Дивљи Запад !
23.06.2026 19:37Зар једној дрзави као сто је БиХ треба суд?
ОДГОВОРИТЕДРАГУТИН
23.06.2026 20:38Зашто Уставни суд БиХ не разматра и кад ће да почне да разматра питање Херцеговачке обале од Боке до Сплита по ком принципу је то припало држави Хрватској а не БиХ?Кад су се сви окупатори под присилом повукли са Балкана,некадашња територија Херцеговачке обале(припадала Краљевини Босни) неправедно је припала Хрватској а требала је БиХ?Зашто?
ОДГОВОРИТЕЈа
23.06.2026 21:15КОГ ПАПКА ЈЕ САДА КУПИО
ОДГОВОРИТЕЈоја
23.06.2026 23:36Гледај монструма ...
ОДГОВОРИТЕОКО
24.06.2026 01:34Било би реалније да му докажу злоупотребљавају по Закону БиХ и РС и дага осуђени а не по НАМЕТНУТОМ ЗАКОНУ СТРАНАЦА. Додика је легално изабрало бирачко тијело демократским путем .Заштосу непостојање одлука високог представника уопште уврстили у Закон.УКИНУТИ БОНСКА ОВЛАШЦЕЊА АКОСМО ДЕМОКРАТСКО ДРШТВО И ДОГОВАРАТИСЕ СА СВИМ МЕДЈУНАРОДНИМ ИНСТИТУЦИЈАМА
ОДГОВОРИТЕАвала
24.06.2026 14:10У сувереној дрзави.ко сто казу да је бих законе мозе доносити надлезни орган дрзаве бих парламентарна скупстина и НСРС а високи представник мозе усмеравати кординирати рад дрзав орга а институција предлагати а преседник рс мандат престаје опозивом или оставком по уставу РС супротном овом мозе се сматрати ограницењем изборне воље народа РС ста це нам избори кад нам свак мозе сменити преседника
ОДГОВОРИТЕ