Уставни суд БиХ преиспитује закон по којем је осуђен Додик

Уставни суд Босне и Херцеговине ће 2. и 3. јула одржати 172. пленарну сједницу на којој ће разматрати измјене Кривичног закона БиХ које је наметнуо високи представник Кристијан Шмит.

Босна и Херцеговина 23.06.2026 | 16:22
Уставни суд БиХ преиспитује закон по којем је осуђен Додик

На страници Уставног суда се наводи да ће ова институција разматрати захтјев Клуба посланика СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске за оцјену уставности члана 203а. Кривичног закона БиХ, као и самосталног члана 4. Закона о измјенама и допунама Кривичног закона БиХ.

Ради се, наиме, о измјенама којима је уведено кривично дјело "Неизвршавање одлука високог представника".

На основу ових измјена касније је осуђен предсједник СНСД-а Милорад Додик на годину дана затвора и забрану политичког дјеловања од шест година, а затим је уклоњен с позиције предсједника Републике Српске. 

По сили закона не може обављати ни позицију предсједника СНСД-а, али је Суд у Бањалуци одбио да га избрише из регистра.

"Захтјев „Клуба посланика Савеза независних социјалдемократа (СНСД) у Народној скупштини Републике Српске“ за оцјену уставности члана 203а. Кривичног закона Босне и Херцеговине, као и самосталног члана 4. Закона о измјенама и допунама Кривичног закона Босне и Херцеговине („Службени гласник Босне и Херцеговине“ број 47/23), наводи се у захтјеву.

(Рапорт) Фото: Уставни суд БиХ

Коментари / 39

Оставите коментар
Name

Каква

23.06.2026 16:35

Држава такав и суд,

ОДГОВОРИТЕ
Name

Праведник

23.06.2026 18:03

Гаде ми се сви запослени мишеви у лажним институцијама државе и ентитета.Паразити који за нерад примају огромне плате.

Name

xy

23.06.2026 16:39

Отворити Голи оток под хитно.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ТхеПровоцатеур

23.06.2026 16:44

А оно сто краде и отима задњих 30 год не пропитују?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пљацка стољеца

23.06.2026 19:15

Корумпирани квази политицари тј лазни националисти са својим подобним приватницимааааа тј тајкунимаа директоримааа пљацкасимаа умрезеним похарали све али купују Суд Тузиоце све купују пидмазују покраденим прљавим новцем фарса све инститиуцијее заробили!

Name

Гиго

23.06.2026 16:55

Све је ту цисто ко суза а наравно да је Додик сад у стању да народним парам плати и подплати свако судство и тузиластво само да се ослободи сваке казне..Ако му се ово удовољи онда стварно треба БиХ да нестанеци да се све распарца у кантоне и ентитет ..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Шта

23.06.2026 19:02

Ви сада глумите и доносите одлуке зар вам није пар дана Стразбур рекао све

Name

Борац

23.06.2026 16:59

Даје правна држава неби ни разматрали о додику разбојнику треба забранити све што се политике тиче додик не заслужује даму се име уопште спомиње

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ало

23.06.2026 17:43

Судите он и ако је осудјен има поливију која yроси вријеме и паре и цувага. Опозиција као да не постоји и ниста не реагује.

Name

Ре Борац

23.06.2026 18:04

А ти га стално помињес !!!😁😁😁😜😜😜

Name

Ђапе

23.06.2026 17:13

Кадија тужи кадија суди. Сад се и кадији жалити

ОДГОВОРИТЕ
Name

Амбриз

23.06.2026 17:21

Је ли стигла уплата од грбавог?! Багро судијска!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ена

23.06.2026 18:27

Слазем се сви коментари су на мјесту

Name

Хаха

23.06.2026 17:39

Па Уставни суд БиХ је неуставн и шта он може донијети о шмитовом закону већ га само потврдити али реците ви мени на основу чега и ког права и закона је он донио тај закон и како и ко иначе доноси законе у БиХ. Ово како се ради у БиХ није ни протекторат. Ово је нечувено у 21 вијеку и савременом свијету

ОДГОВОРИТЕ
Name

Миро

23.06.2026 18:19

По цему је Уставни Суд БиХ неуставан?

Name

За xа

23.06.2026 18:49

Не лупетај

Name

Ре

23.06.2026 20:20

Ако до сад ниси сазнао онда ти не вриједи ни објашњавати

Name

Хаха

23.06.2026 20:35

А по чему је уставан?

Name

Ја

23.06.2026 17:56

Чему ово коментари? Уставни суд ће то разматрати јер је то апелација клуба посланика СНСДа али то ме знаци да ће Суд донијети било какву одлуку која било ста мјења. Суд мора да размотри оно сто му је поднесено. Из овог наслова неки закљуцују да це Суд ослободити Додика. Полако. Суд је суд.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре Ја

23.06.2026 20:46

Уставни суд то треба одбацити, чему разматрање нечега што иде грбавом у прилог, а није по закону? Одбаци и готова ствар!

Name

Ђуро

23.06.2026 17:58

Грбави врти парама пред изборе, оће да подкупи суд који не признаје да би се могао кандидовати оће да нас докрајчи,узео је и душу овоме народу и мало му, доклен ћемо то трпити, јесмо стока, не треба нам нико други рећ, нећемо љеба имати још мало.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Неша

24.06.2026 04:10

Да није странаца у суду, можда би и доније неку паметну одлуку. Страшно

Name

Зц

23.06.2026 18:14

Имате ли паметнијег посла ?

ОДГОВОРИТЕ
Name

ИСТОРИЧАР

23.06.2026 18:17

Измислите неки закон да месар из Бакинаца никада не буде крив

ОДГОВОРИТЕ
Name

Марко

23.06.2026 18:41

И гарант ће одлучити у корист Додика јер они су увијек били непристрасни, а ппготово према Републици Српској, хахахахахахахаха!

ОДГОВОРИТЕ
Name

За Марка

23.06.2026 21:05

Магарце он је признао суд и платио казну од насег новца.

Name

ђиђи миђи

23.06.2026 18:57

Има ли ико нормалан у овој пр.ији, питам се? Питање је хипотетичко, одавно нема!

ОДГОВОРИТЕ
Name

.Ггг

23.06.2026 20:36

сад би сви да пониште одлуке високог представника и охр,а заборавили колико је донаторских милиона са запада дошло у Босну и Херцеговину,обнова и изградња кућа избјеглих и расељеним лицима,поправка инфраструктуре,школа,болница,путева,водоводне мреже,електро мреже,јел неко мисли да су те паре давали џаба,сад нам командују,мијењају наше законе,користе наше ресурсе,све ће они то узети,знају они колико смо им дужни.широких руку су наши грађани прихватали донаторску помоћ,сад нека шуте и трпе.

Name

Исо

23.06.2026 19:08

Ее мој народе

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сребреник

23.06.2026 19:16

Тузиластва и судови су највеци и главни проблем у бих..поготово тузиластво у дистрикту и судија савић

ОДГОВОРИТЕ
Name

Маре

23.06.2026 19:16

Све договорено Додик се ослобађа и иде за кандидатуру председника.То знају и врапци на грани

ОДГОВОРИТЕ
Name

Брука

23.06.2026 19:24

У Босни је све могуце,па и да је лопов постен и недузан

ОДГОВОРИТЕ
Name

Тај Херр Сцхмидт

23.06.2026 19:24

Када је донио те законе нико није реаговао и никоме није сметало е али кад је Додик подпао под тај закон онда настаје драма. Можеш осудити стотине радника или сељака али како гузоњу да осудите то је опста вика и галама и ботови пишу и подгузне муве скацу јер позиције и добре плате се морају бранити.

ОДГОВОРИТЕ
Name

! Дивљи Запад !

23.06.2026 19:37

Зар једној дрзави као сто је БиХ треба суд?

ОДГОВОРИТЕ
Name

ДРАГУТИН

23.06.2026 20:38

Зашто Уставни суд БиХ не разматра и кад ће да почне да разматра питање Херцеговачке обале од Боке до Сплита по ком принципу је то припало држави Хрватској а не БиХ?Кад су се сви окупатори под присилом повукли са Балкана,некадашња територија Херцеговачке обале(припадала Краљевини Босни) неправедно је припала Хрватској а требала је БиХ?Зашто?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ја

23.06.2026 21:15

КОГ ПАПКА ЈЕ САДА КУПИО

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јоја

23.06.2026 23:36

Гледај монструма ...

ОДГОВОРИТЕ
Name

ОКО

24.06.2026 01:34

Било би реалније да му докажу злоупотребљавају по Закону БиХ и РС и дага осуђени а не по НАМЕТНУТОМ ЗАКОНУ СТРАНАЦА. Додика је легално изабрало бирачко тијело демократским путем .Заштосу непостојање одлука високог представника уопште уврстили у Закон.УКИНУТИ БОНСКА ОВЛАШЦЕЊА АКОСМО ДЕМОКРАТСКО ДРШТВО И ДОГОВАРАТИСЕ СА СВИМ МЕДЈУНАРОДНИМ ИНСТИТУЦИЈАМА

ОДГОВОРИТЕ
Name

Авала

24.06.2026 14:10

У сувереној дрзави.ко сто казу да је бих законе мозе доносити надлезни орган дрзаве бих парламентарна скупстина и НСРС а високи представник мозе усмеравати кординирати рад дрзав орга а институција предлагати а преседник рс мандат престаје опозивом или оставком по уставу РС супротном овом мозе се сматрати ограницењем изборне воље народа РС ста це нам избори кад нам свак мозе сменити преседника

ОДГОВОРИТЕ