Da li brojna predstavništva služe privredi ili ličnim interesima pojedinaca?

Milioni maraka iz budžeta BiH svake godine odlaze na održavanje diplomatske mreže širom svijeta, a stranih investicija u domaćoj privredi i dalje nema. Dok nas strani kapital zaobilazi, postavlja se pitanje: za koga zapravo rade naši ekonomski ambasadori? Da li brojna predstavništva služe privredi ili isključivo ličnim i stranačkim interesima?

Republika Srpska 31.05.2026 | 20:01
Da li brojna predstavništva služe privredi ili ličnim interesima pojedinaca?

Investicije, ulaganja, otvaranje fabrika, nova radna mjesta, jake veze sa dijasporom... sve su to ciljevi diplomatsko-konzularne mreže Bosne i Hercegovine, koja u svijetu broji ukupno 56 predstavništava i finansirana je novcem građana. Ali rezultata nema i sistem se mora mijenjati, smatra diplomata i ekonomista Draško Aćimović.

"Tu bi jaku ulogu mogle odigrati trgovačke i privredne komore FBiH i Republike Srpske 01.05 tako da oni u diplomatsko konzularna predstavništva šalju svoje ljude koji bi se borili na određenom principu: ako radiš više pridoneseš svom entitetu više imaćeš bonuse, premije ili ako ne, imaćeš manja primanja ali ovako fiksirano fiksne plate na ovaj način to ne funkcioniše", kaže  Aćimović.

Republika Srpska godinama širi mrežu inostranih predstavništava, za čiji je rad ove godine izdvojeno rekordnih 15 miliona maraka. Samo za kancelariju u Moskvi daje se dva miliona, a prate je Beč i Vašington.
Ipak, taj novac nije privukao strane investicije, što dokazuje podatak da je u Srpskoj završilo tek 37 odsto ukupnog stranog kapitala u zemlji.

Milioni su poslužili za nešto drugo – ukidanje američkih sankcija, ocjenjuje politikolog Velizar Antić.

"Mi ne znamo ni šta rade, ni koliko se novca za njih izdvaja, ni kako troše taj novac. Međutim, vidimo da rezultate tog rada, njihovog rada, ima samo Milorad Dodik i ljudi oko njega, dok narod ima jako malo koristi od svih tih predstavništava i svog novca koji smo uložili u njih", smatra Antić.

Investitore odbija cjelokupan društveno-politički ambijent u BiH, kao i činjenica da država još uvijek nije članica Svjetske trgovinske organizacije. Ekonomista Admir Čavalić podsjeća šta bi zapravo trebao biti osnovni zadatak ekonomske diplomatije.

"Šta bi trebalo da radi? Dakle, jača bilateralne odnose, da kreira nova tržišta za naše izvoznike, da dogovara nove uvoze, dakle, pogotovo kad govorimo o alternativama za energente ili neke druge kritične sirovine i slično", kaže Čavalić.

Dok čekamo strane investitore i konkretne rezultate višemilionskih izdvajanja za ambasade i konzulate, i ono malo domaće radne snage pakuje kofere za zemlje u kojima se naša diplomatska predstavništva zapravo i nalaze.

(BN)

Komentari / 22

Ostavite komentar
Name

Milko

31.05.2026 20:25

Predstavništva bi imala smisla kada bi u njima radili stručni ljudi Postavljanje nekvalifikovanih ljudi ne služi ničemu osim uhljebljavanju stranačkog kadra. Vlada može provesti anketu među privrednicima da li je ikome od njih pomoglo neko od predstavništava. Rezultati ankete bi bili poražavajući.

ODGOVORITE
Name

Ovi jesu "stručni" ljudi

31.05.2026 21:20

Jer da nisu stručni opozicija bi, pošto joj to i jeste zadatak da nadgleda, kontroliše, rad vlasti, bar je tako u demokraciji a mi jesmo "demokratija", već davno ukazala na nestručnost tih ljudi. E sad, to što i pozicija i opozicija u RS, ah, RS, da RS i jeste tu glavni problem. Nisu ti ljudi tu problem, problem je nešto drugo. RS.

Name

Jesu, privukle su

31.05.2026 21:22

Onog Serdara. Pa rafinerije, sve sami ruski investitori.

Name

Re

31.05.2026 22:40

Predstavništva bi imala smisla da se predstavlja drzava a smisao da entiteti imaju nekakva predstavništva je lični interes pojedinaca

Name

Ne rade nista korisno

31.05.2026 20:42

Cuj šta rade druze se sa svojim prijateljima rodbinom slave vazda zajedno nešto i uživaju u inostranstvu sa svojim dobrim platama i beneficijama i tako namiruju samo sebe a i dočekuju odovde političare malo sa njima pojedu popiju a mozda mnogi neznaju ni jezik zemlje u kojoj su ambasadori a kamo li da ugovaraju poslove i normalno poslovno komuniciraju sa privrednicima i dijasporom koja se dobro snašla u bijelom svijetu bez iskorištavanja drzava iz kojih su došli a ovi paraziti u predstavništvu ulizuju se glavešinama koji su ih postavili a narod nema nikakve koristi od njih.

ODGOVORITE
Name

Митар

31.05.2026 20:59

Представништва ите како оправдавају своје постојање:служе за ухљебљење партијских послушника,трансфер огромни количина буџетских средстава у приватне џепове политичара мафијаша и довођење културно уметнички друштва за нашу дијаспору.

ODGOVORITE
Name

Običan čovjek

31.05.2026 21:43

Predstavništva su za mafijaše iz vlasti,koje nas pljačkaju,nisu za dobro naroda

ODGOVORITE
Name

Marko

31.05.2026 21:57

Sve to treba minenjati, i svjest u državnom aparatu i kod privrednika! I jedni drugi čekaju na tacni, da neko drugi za njih nešto radi, i nažalost još če tako dugo trajati! Na to još treba dodati da je BiH složena državna zajednica i da još u tome na nacionalnoj i svakoj drugoj osnovi kad počnu blokade, dobro je da imamo i za hljeba! Da ne dodajemo još i to što na EU nameće stano nešto svoje a ni oni između sebe nisu načisto, dobro je da uopštemo živimo!

ODGOVORITE
Name

Pisite

31.05.2026 22:05

Ko su predstavnici, sto o tome ne pisete, u Austriji Filipovic nije uopste rodjen niti dolazi u Srpski, u Moskvi, Petrovic je beogradjanin,kriminalac nikakve veze NEMA sa Srpskom, u Briselu Djuragic jevrej,ozenjen hrvaticom iz Splita,kriminalac nikakve veze NEMA sa Srpskom, .... sto o tome ne pisete. Sluze najvise onoj konobarici/snajici iz Prnjavora. Sve teski kriminalci ogulise Srpski I Niko od njih nikad se nece kao vratiti ovdje. E moj narode

ODGOVORITE
Name

Đuro

31.05.2026 22:21

Kakva ba predstavništva Nemaju nikave ingerencije ni u čemu.Samo služe za izvalačenje para pojedincima na čelu sa Dodoikom.Ne možeš dobiti nikakv dokument BIH.

ODGOVORITE
Name

Dijasporac

31.05.2026 22:32

Pitajte se čija se rakija služi na raznim prijemima u Beču, koje organizuje predstavništvo Republike Srpske. Takođe pitajte se gdje sadašnji predsjednik stranke a donedavno predsjednik R. Srpske spava u Beču (Hotel Sacher), zatim pitajte se zašto vlada R. Srpske koristi helikopter itd. dok austrijska vlada npr. nema svoj helikopterski servis (vjerovatno austrijanci imaju manje novca, pa ne mogu to sebi da priušte). Kad dobijete odgovore na sva ta pitanja, saznaćete zašto više ljudi iz R. Srpske ima u Austriji nego u samoj R. Srpskoj

ODGOVORITE
Name

Ranko

01.06.2026 13:57

Vlada RS ima svoj helikopterski sersvis zbog geografije RS.

Name

Re dijasporac

01.06.2026 15:13

Vjerovatno prestavnistva pomazu narodu da se lakse i brze isele.

Name

OČEVIDAC

31.05.2026 22:35

Samo pranje para

ODGOVORITE
Name

Dijaspora

31.05.2026 22:40

I čekaj da budemo jasni predstavništvo R. Srpske u Beču ne pripada DKP, ono je registrovano kao d.o.o. - dajte ljudi pogledajte privredni registar, ne budite smiješni

ODGOVORITE
Name

Stranac

31.05.2026 22:46

Kad ekspert za ekonomiju i vanbračne zajednice Stašica Klo... završi mandat imaćem stanovnika kao Crna Gora, ono svi pod jedno drvo

ODGOVORITE
Name

Re

31.05.2026 23:12

Tu je to negdje, vec ste oko 23% privrede BiH, bice jos malo i 700K stanovnika, ako i to vec niste dobacili

Name

Vdo

31.05.2026 23:09

Odgovor je tako kristalno jasan.

ODGOVORITE
Name

Riht

31.05.2026 23:11

Danas prolazim kroz Doboj, vidim podjonili ste jarbole. Neka, masala, ima se moze se. Nema krize cim se ima za jarbole.

ODGOVORITE
Name

BOB ROCK

31.05.2026 23:20

Da pogodim,licnim interesima pojedinaca.

ODGOVORITE
Name

Privrede

01.06.2026 00:22

Nigdje Nema, Sve je podređeno Vladajućoj Mafiji,

ODGOVORITE
Name

VUKASIN

01.06.2026 06:36

Da nema ove vlasti plate bi nam bile duplo vece, toliko oni kradu i toliki su nepotrebni nameti . Veliki su to paraziti koji nicemu ne sluze, vreme je pokazalo da su nesposobni i lopine gramzljive zlobne.

ODGOVORITE