Da li brojna predstavništva služe privredi ili ličnim interesima pojedinaca?
Milioni maraka iz budžeta BiH svake godine odlaze na održavanje diplomatske mreže širom svijeta, a stranih investicija u domaćoj privredi i dalje nema. Dok nas strani kapital zaobilazi, postavlja se pitanje: za koga zapravo rade naši ekonomski ambasadori? Da li brojna predstavništva služe privredi ili isključivo ličnim i stranačkim interesima?
Republika Srpska 31.05.2026 | 20:01
Investicije, ulaganja, otvaranje fabrika, nova radna mjesta, jake veze sa dijasporom... sve su to ciljevi diplomatsko-konzularne mreže Bosne i Hercegovine, koja u svijetu broji ukupno 56 predstavništava i finansirana je novcem građana. Ali rezultata nema i sistem se mora mijenjati, smatra diplomata i ekonomista Draško Aćimović.
"Tu bi jaku ulogu mogle odigrati trgovačke i privredne komore FBiH i Republike Srpske 01.05 tako da oni u diplomatsko konzularna predstavništva šalju svoje ljude koji bi se borili na određenom principu: ako radiš više pridoneseš svom entitetu više imaćeš bonuse, premije ili ako ne, imaćeš manja primanja ali ovako fiksirano fiksne plate na ovaj način to ne funkcioniše", kaže Aćimović.
Republika Srpska godinama širi mrežu inostranih predstavništava, za čiji je rad ove godine izdvojeno rekordnih 15 miliona maraka. Samo za kancelariju u Moskvi daje se dva miliona, a prate je Beč i Vašington.
Ipak, taj novac nije privukao strane investicije, što dokazuje podatak da je u Srpskoj završilo tek 37 odsto ukupnog stranog kapitala u zemlji.
Milioni su poslužili za nešto drugo – ukidanje američkih sankcija, ocjenjuje politikolog Velizar Antić.
"Mi ne znamo ni šta rade, ni koliko se novca za njih izdvaja, ni kako troše taj novac. Međutim, vidimo da rezultate tog rada, njihovog rada, ima samo Milorad Dodik i ljudi oko njega, dok narod ima jako malo koristi od svih tih predstavništava i svog novca koji smo uložili u njih", smatra Antić.
Investitore odbija cjelokupan društveno-politički ambijent u BiH, kao i činjenica da država još uvijek nije članica Svjetske trgovinske organizacije. Ekonomista Admir Čavalić podsjeća šta bi zapravo trebao biti osnovni zadatak ekonomske diplomatije.
"Šta bi trebalo da radi? Dakle, jača bilateralne odnose, da kreira nova tržišta za naše izvoznike, da dogovara nove uvoze, dakle, pogotovo kad govorimo o alternativama za energente ili neke druge kritične sirovine i slično", kaže Čavalić.
Dok čekamo strane investitore i konkretne rezultate višemilionskih izdvajanja za ambasade i konzulate, i ono malo domaće radne snage pakuje kofere za zemlje u kojima se naša diplomatska predstavništva zapravo i nalaze.
(BN)

Komentari / 22
Ostavite komentarMilko
31.05.2026 20:25Predstavništva bi imala smisla kada bi u njima radili stručni ljudi Postavljanje nekvalifikovanih ljudi ne služi ničemu osim uhljebljavanju stranačkog kadra. Vlada može provesti anketu među privrednicima da li je ikome od njih pomoglo neko od predstavništava. Rezultati ankete bi bili poražavajući.
ODGOVORITEOvi jesu "stručni" ljudi
31.05.2026 21:20Jer da nisu stručni opozicija bi, pošto joj to i jeste zadatak da nadgleda, kontroliše, rad vlasti, bar je tako u demokraciji a mi jesmo "demokratija", već davno ukazala na nestručnost tih ljudi. E sad, to što i pozicija i opozicija u RS, ah, RS, da RS i jeste tu glavni problem. Nisu ti ljudi tu problem, problem je nešto drugo. RS.
Jesu, privukle su
31.05.2026 21:22Onog Serdara. Pa rafinerije, sve sami ruski investitori.
Re
31.05.2026 22:40Predstavništva bi imala smisla da se predstavlja drzava a smisao da entiteti imaju nekakva predstavništva je lični interes pojedinaca
Ne rade nista korisno
31.05.2026 20:42Cuj šta rade druze se sa svojim prijateljima rodbinom slave vazda zajedno nešto i uživaju u inostranstvu sa svojim dobrim platama i beneficijama i tako namiruju samo sebe a i dočekuju odovde političare malo sa njima pojedu popiju a mozda mnogi neznaju ni jezik zemlje u kojoj su ambasadori a kamo li da ugovaraju poslove i normalno poslovno komuniciraju sa privrednicima i dijasporom koja se dobro snašla u bijelom svijetu bez iskorištavanja drzava iz kojih su došli a ovi paraziti u predstavništvu ulizuju se glavešinama koji su ih postavili a narod nema nikakve koristi od njih.
ODGOVORITEМитар
31.05.2026 20:59Представништва ите како оправдавају своје постојање:служе за ухљебљење партијских послушника,трансфер огромни количина буџетских средстава у приватне џепове политичара мафијаша и довођење културно уметнички друштва за нашу дијаспору.
ODGOVORITEObičan čovjek
31.05.2026 21:43Predstavništva su za mafijaše iz vlasti,koje nas pljačkaju,nisu za dobro naroda
ODGOVORITEMarko
31.05.2026 21:57Sve to treba minenjati, i svjest u državnom aparatu i kod privrednika! I jedni drugi čekaju na tacni, da neko drugi za njih nešto radi, i nažalost još če tako dugo trajati! Na to još treba dodati da je BiH složena državna zajednica i da još u tome na nacionalnoj i svakoj drugoj osnovi kad počnu blokade, dobro je da imamo i za hljeba! Da ne dodajemo još i to što na EU nameće stano nešto svoje a ni oni između sebe nisu načisto, dobro je da uopštemo živimo!
ODGOVORITEPisite
31.05.2026 22:05Ko su predstavnici, sto o tome ne pisete, u Austriji Filipovic nije uopste rodjen niti dolazi u Srpski, u Moskvi, Petrovic je beogradjanin,kriminalac nikakve veze NEMA sa Srpskom, u Briselu Djuragic jevrej,ozenjen hrvaticom iz Splita,kriminalac nikakve veze NEMA sa Srpskom, .... sto o tome ne pisete. Sluze najvise onoj konobarici/snajici iz Prnjavora. Sve teski kriminalci ogulise Srpski I Niko od njih nikad se nece kao vratiti ovdje. E moj narode
ODGOVORITEĐuro
31.05.2026 22:21Kakva ba predstavništva Nemaju nikave ingerencije ni u čemu.Samo služe za izvalačenje para pojedincima na čelu sa Dodoikom.Ne možeš dobiti nikakv dokument BIH.
ODGOVORITEDijasporac
31.05.2026 22:32Pitajte se čija se rakija služi na raznim prijemima u Beču, koje organizuje predstavništvo Republike Srpske. Takođe pitajte se gdje sadašnji predsjednik stranke a donedavno predsjednik R. Srpske spava u Beču (Hotel Sacher), zatim pitajte se zašto vlada R. Srpske koristi helikopter itd. dok austrijska vlada npr. nema svoj helikopterski servis (vjerovatno austrijanci imaju manje novca, pa ne mogu to sebi da priušte). Kad dobijete odgovore na sva ta pitanja, saznaćete zašto više ljudi iz R. Srpske ima u Austriji nego u samoj R. Srpskoj
ODGOVORITERanko
01.06.2026 13:57Vlada RS ima svoj helikopterski sersvis zbog geografije RS.
Re dijasporac
01.06.2026 15:13Vjerovatno prestavnistva pomazu narodu da se lakse i brze isele.
OČEVIDAC
31.05.2026 22:35Samo pranje para
ODGOVORITEDijaspora
31.05.2026 22:40I čekaj da budemo jasni predstavništvo R. Srpske u Beču ne pripada DKP, ono je registrovano kao d.o.o. - dajte ljudi pogledajte privredni registar, ne budite smiješni
ODGOVORITEStranac
31.05.2026 22:46Kad ekspert za ekonomiju i vanbračne zajednice Stašica Klo... završi mandat imaćem stanovnika kao Crna Gora, ono svi pod jedno drvo
ODGOVORITERe
31.05.2026 23:12Tu je to negdje, vec ste oko 23% privrede BiH, bice jos malo i 700K stanovnika, ako i to vec niste dobacili
Vdo
31.05.2026 23:09Odgovor je tako kristalno jasan.
ODGOVORITERiht
31.05.2026 23:11Danas prolazim kroz Doboj, vidim podjonili ste jarbole. Neka, masala, ima se moze se. Nema krize cim se ima za jarbole.
ODGOVORITEBOB ROCK
31.05.2026 23:20Da pogodim,licnim interesima pojedinaca.
ODGOVORITEPrivrede
01.06.2026 00:22Nigdje Nema, Sve je podređeno Vladajućoj Mafiji,
ODGOVORITEVUKASIN
01.06.2026 06:36Da nema ove vlasti plate bi nam bile duplo vece, toliko oni kradu i toliki su nepotrebni nameti . Veliki su to paraziti koji nicemu ne sluze, vreme je pokazalo da su nesposobni i lopine gramzljive zlobne.
ODGOVORITE