Građani oguglali na skupoću, niko ne priča o rastu cijena
I dok je početak ove godine obilježio sveopšti bojkot zbog visokih cijena, na policama su danas pojeftinjenja neznatna. Cijene su za mnoge i dalje visoke, ali uprkos tome, kao da su postale "novo normalno" za potrošače.
Republika Srpska 23.04.2025 | 07:50
Kada se uporede prosječne cijene proizvoda i usluga iz januara i marta, koje iz mjeseca u mjesec analizira Republički zavod za statistiku, vidi se da su cijene mnogih proizvoda rasle.
Tačnije, rast cijena zabilježilo je skoro 70 proizvoda i usluga, pad oko 40, a iste cijene su ostale kod samo njih desetak.
Tako je, na primjer, između ostalog, u martu, u odnosu na januar, kilogram riže pojeftinio za samo jedan fening, a svinjetina bez kosti za 11 feninga. Pileći fileti skuplji su za skoro pola marke, kao i junetina s kostima.
Neke od stvari koje su poskupjele su i banane, jabuke, paradajz, maslac, margarin, med, sok, peškir, tepih, šerpa, sapun, šampon, pa i toalet-papir, dok, između ostalog, jeftinije pazarimo mlijeko, papriku, mrkvu, krastavce, posteljinu, mašinu za veš, tavu, pastu za zube i higijenske uloške.
Prema riječima Snežane Šešlije, predsjednice Udruženja građana "Tolerancijom protiv različitosti" (ToPeeR) iz Doboja, potrošači na rast cijena više ne reaguju.
"Mi smo prije neki dan napravili kružnu anketu, obišli smo pekare i u tri dana razlike su bile otprilike 50 feninga po proizvodu, a potrošači to uopšte nisu ni primijetili. Reakcija im je bila ravna nuli.
Niko nije ni pitao kako je pita od krompira skuplja 0,5 KM. Nije to na 10 maraka poskupljenje, nego na 1,2 KM. Potpuno smo postali ravnodušni na to što cijene rastu.
Imam utisak da svaki dan rastu. Mislim da ulazimo u trgovački ili cjenovnički haos i da su se jednostavno potrošači navikli da ne mogu da priušte sve ono što im treba", kaže Šešlija za "Nezavisne novine" i dodaje da se ne poštuju ni marže.
Dok cijene godinama lagano rastu, kako kaže Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja za zaštitu potrošača "Don" Prijedor, građani kupuju samo ono osnovno i što im je potrebno.
"Uvijek smo se čudili kada su govorili biće mnogo robe, ali ne i novca da se kupuje. Mi smo sada u takvom vremenu. Milioni proizvoda su u svakom tržnom centru, nezavisno od toga da li se radi o prehrambenim artiklima ili cipelama i obući. Naša platežna moć diktira kupovinu.
I koliko god poskupljuje nešto, mi kupujemo samo ono što nam treba. To je odraz svega. Definitivno se primjećuje da će mnogi zatvarati trgovine. Postali smo adresa samo za najjeftiniju robu, to možemo priuštiti. Ta roba će najbolje ići", kaže Marićeva za "Nezavisne novine" i dodaje da su mnogo veći redovi na kasama u radnjama koje su jeftinije.
Osvrćući se na kampanju "0 odsto marže" koja je na snazi od marta, ona kaže da nije postignut efekat kakav se očekivao.
"Proizvodi koji su birani da budu dio te priče nisu oni koji se svakodnevno najviše kupuju. Odmah nije ni odjek takav. Kečap zaista nije proizvod koji će se svakodnevno kupovati.
Možda se najviše profitiralo s mlijekom, dok ostali proizvodi nisu baš iz one liste koja je zastupljena u potrošačkoj korpi i koji su svakodnevno na trpezi u svakom domaćinstvu", ističe ona za "Nezavisne novine", a mi podsjećamo da su se na listi proizvoda našli, između ostalog, marmelada, sok od paradajza, više vrsta kečapa, začini za jelo i jogurti.
Dragan M. iz Banjaluke ističe da više ni sam ne prati poskupljenja, jer je, kako kaže, shvatio da od pojeftinjenja nema ništa.
"Iskreno da vam kaže, kupujem šta mi treba i ne pratim cijene. Mada svaki put vidim da je kesa praznija. Kako je krenulo, još malo pa nam za račun od 50 KM neće ni trebati kesa, moći ćemo sve ponijeti u rukama", kaže on izražavajući nadu da će se nešto promijeniti.
(Nezavisne) Foto: BN
Komentari / 11
Ostavite komentar//
23.04.2025 08:06Čaprkamo bar u bašti. Da preživimo. Nemamo vremena.
ODGOVORITEBorac
23.04.2025 11:13Sada ce onaj sulic sa kupljenom diplomom to resiti,ako ne zaboravi?
Sasa
23.04.2025 09:28Bitno je da se srbuje pa taman i slame jeli,neka je velikom baji dobro
ODGOVORITEХм
23.04.2025 09:57Да би дошао до сламе треба се посла и посла нарадити
Хм
23.04.2025 09:41Је л то кафа опет хоће да поскупи?
ODGOVORITEIskreno
23.04.2025 10:06Građani su nemoćni i ubijeni do te mjere da ih više ništa ne interesuje. Omladine nemamo, jer su pametni otišli, a ovi što su ostali su u strankama koje su u politici i ne misle svojom glavom. Sve je otišlo u p.m.
ODGOVORITERe
23.04.2025 11:26To znači da je RS pred nestankom. Kako je mudro osmišljen plan. Postavi baju koji će srbima biti vođa, i koji će ih uništiti do zadnjeg.
Rule
23.04.2025 14:29Sve je skupo slazem se od igle do lokomotive ali su nam i sela njive zarasle u korov niko nece da se okrene tamo od kuda je dosao.odjednom neka velika gospoda nezna sta je motika stala a i opanak .jos nam treba skuplje pa ko voli neka izvoli.
ODGOVORITE..
23.04.2025 15:12Jao, ne lupajte. Sto ti ne odes na selo? Ajde. Svi vi tako znate soliti pamet drugima, a vi se motike ne bi prihvatili. Nek se samo upire prstom u druge, a sebe ne vidite.
Sloboda
23.04.2025 17:56Na sve se živ čovjek navikne
ODGOVORITEBOBA
23.04.2025 20:11Ovo trebaju biti udarna pitanja svaki dan bez prekida.Vrijeme je bogacenja.Radi ko sta hoce.Mnogima ovo odgovara.Ali sve je kasno.Narod je bolestan od dobrog zivota.Nije sve u novcu.
ODGOVORITE