Sindikat iz Sjeverne Makedonije upozorava: Vazdušni saobraćaj iznad BiH na ivici kolapsa
Sindikat kontrolora letenja Sjeverne Makedonije (SSKL) izrazio je duboku zabrinutost zbog ozbiljne i neposredne opasnosti po bezbjednost i kontinuitet usluga kontrole vazdušnog saobraćaja unutar, iznad i prema Bosni i Hercegovini, pozivajući na hitnu intervenciju vlasti u BiH i regionu.
Bosna i Hercegovina 21.04.2025 | 12:28
U dopisu koji potpisuje predsjednik SSKL-a Aleksandar Tasevski, a koji je dostavljen svim institucijama Bosne i Hercegovine, istaknuto je da trenutna situacija unosi ozbiljan stres među zaposlene u Agenciji za pružanje usluga u vazdušnom saobraćaju BiH (BHANSA), te da prijeti narušavanju stabilnosti i bezbjednosti vazdušnog saobračaja čitavom regionu.
“Odluke koje će biti donesene u narednim danima biće ključne za reputaciju Bosne i Hercegovine unutar međunarodne avijacijske zajednice. Kriza u BHANSA-i zahtijeva odlučne i vanredne mjere, a kontrolori vadušnog saobraćaja ne smiju biti žrtve finansijskog spora s kojim nemaju nikakve veze”, navodi se u saopštenju.
SSKL apeluje na institucije u BiH da hitno revidiraju mehanizam blokade sredstava od ruta, jer nastavak ove situacije predstavlja ozbiljan rizik za funkcionisanje vazdušne kontrole. Takođe se traži da se osoblju BHANSA-e obezbijedi zaštita od svih finansijskih posljedica, kako kratkoročnih, tako i dugoročnih, kako bi se osiguralo nesmetano pružanje sigurnih i efikasnih usluga u skladu s međunarodnim standardima.
“Pozivamo i vlasti u našoj zemlji da se uključe i intervenišu u ovom pitanju. Ovo nije samo pitanje BiH – riječ je o bezbjednosti evropskog vazdušnog saobraćaja, naročito uoči ljetne sezone”, poručuju iz SSKL-a.
Sličan dopis institucijama BiH uputio je i Sindikat kontrolora letenja Republike Srbije, ističući da bi neadekvatno rješavanje ovog problema moglo imati posljedice i za cijeli region Jugoistočne Evrope, javlja FENA.
Pozadina krize: BHANSA kolateralna šteta arbitražnog spora
Agencija BHANSA se trenutno suočava s ozbiljnom finansijskom krizom, čiji je uzrok arbitražna presuda iz 2022. godine u korist slovenske kompanije „Viaduct“. Zbog neizmirenog duga Republike Srpske, Bosna i Hercegovina je, kao odgovorna strana u međunarodnoj arbitraži, obavezna da isplati više od 110 miliona KM, s dnevnim rastom duga usljed zateznih kamata od čak 18.000 KM.
Po nalogu belgijskog suda, Evropska organizacija za bezbjednost vazdušnog saobraćaja (Eurocontrol) blokirala je sredstva koja je BHANSA-u trebalo da primi za pružene usluge, što je direktno ugrozilo njenu finansijsku održivost. U pokušaju da izbjegne kolaps, uprava BHANSA-e bila je primorana da smanji plate zaposlenima, što dodatno pogoršava moral i operativne kapacitete.
Ako se hitno ne pronađe sistemsko rješenje, BiH i region bi mogli sa se suoče s ozbiljnom vazdušnom krizom koja bi pogodila i putnike, i aerodrome, i bezbjednost u vazdušnom prostoru.
(Forbes BiH) Foto: BHANASA
Komentari / 9
Ostavite komentarMile
21.04.2025 13:01Nista se vi Makedonci ne brinite a i kada je Gligorovski imao avionsku nesrecu nad bosnom i tada je bilo nesigurno letjeti ali eto sudjeno mu
ODGOVORITEON
21.04.2025 15:04Veliki vođa, baja Dodik. Niko mu ništa ne može. Radi šta hoće, uništio sve što postoji. Svi gledaju i samo bleje.
Re Mile
21.04.2025 15:08Da nije možda Trajkovski?
Go
21.04.2025 13:06Zna se koga treba rusiti jer rusi Bosnu i Hercegovinu.
ODGOVORITERaso
21.04.2025 15:07Pristo, neka se obracaju onome ko je ovo i proizveo i onome ko nema novca da isplati stetu. Sirotinja, nema 100 milki....a ima za kumovske poslove. Sve u corku...mamu vam probisvjetsku! Olos.
Mene što..
21.04.2025 13:07..se tiče zatvorite sav vazdušni lrostor iznad BiH. Mirnije i zdravije će nam bit..
ODGOVORITEMilorad
21.04.2025 13:28Ja ću to srediti, ali hoće da me hapse, a ukrao sam samo par stotina miliona. Ove milijarde štete nisam ja, to su ovi iz moje stranke
ODGOVORITESmrdibuba
21.04.2025 14:44Dodik nema dinara da vrati dug koji Republika Srpska duguje, "država" možeš misliti, a nema ni "državne" imovine Republike Srpske, jer ne postoji. Sad je jasno. Dug entiteta se podvaljuje u dug države. Entitet se ponaša kao narkoman koji napravi štetu i dug, pa raspordaje sve što roditelji imaju i što su uštedeli godinama ili roditelji treba da vrate od svog imetka. Gdje je odgovornost? Zašto Cvijanovička, koja je ovo potpisala, nije u zatvoru?
ODGOVORITEZograf
21.04.2025 15:58Dosta više o tome! Sram da Vas bude,sve propalo,a Vi kao da je to slamka spasa za nas,NIJE SRAM VAS BILO
ODGOVORITE