Kontrolori leta poručili: Nećemo vraćati tuđe dugove
Reprezentativni sindikati koji djeluju na nivou BHANSA-e u saopštenju za javnost izražavaju duboku zabrinutost i ogorčenje zbog situacije u kojoj se nalazi Agencija za pružanje usluga u vazdušnom prometu (BHANSA), a koja je izazvana neizvršenjem arbitražne presude u slučaju Viaduct d.o.o. Portorož protiv Bosne i Hercegovine.
Bosna i Hercegovina 14.04.2025 | 08:42
“Bez obzira na to što BHANSA nije bila strana u ovom sporu, posljedice su sručene direktno na leđa Agencije i svih njenih zaposlenika. Zbog blokade sredstava iz Eurocontrol-a, ugroženo je njeno osnovno funkcionisanje. Ono što treba napomenuti je to da prihod koji BHANSA ostvaruje od rutnih naknada (preleta) predstavlja preko 90% svih prihoda BHANSE. Činjenica koja se nikako ne smije zanemariti je ta da je BHANSA u protekloj 2024 godini uplatila na osnovu raznih doprinosa preko 19.2 miliona konvertibilnih maraka u entitetske budžete a da je projekcija na osnovu prva dva mjeseca 2025, da će taj iznos u 2025 godini iznositi preko 20.3 miliona konvertibilnih maraka, a da je kao institucija uzela NULA konvertibilnih maraka iz budžeta", kaže se u saopštenju.
Dalje navode da ukoliko se ova blokada nastavi, BHANSA više neće imati sredstva ni za redovno održavanje kritične tehničke opreme, niti za izmirenje tekućih operativnih troškova, uključujući troškove goriva, režija, servisa, ugovora i osnovne logistike potrebne za kontinuirano pružanje usluga u vazdušnom saobraćaju.
"To znači potpuni kolaps sistema koji mora funkcionisati 24/7 – bez izuzetka", upozoravaju iz Sindikata i naglašavaju da kontrolori letenja obavljaju jedan od najodgovornijih i najzahtjevnijih poslova u društvu.
"Svaka njihova odluka mora biti precizna, pravovremena i nepogrešiva. Uslovi u kojima trenutno rade su daleko od onih koji omogućavaju potpunu koncentraciju i profesionalnu sigurnost – jer neizvjesnost oko plata, budućnosti i stabilnosti institucije u kojoj rade stvara konstantan pritisak koji se teško može ignorisati".
Uputili su jasno upozorenje:
“Sigurnost zračnog saobraćaja u BiH je ozbiljno ugrožena.”
Dodaju da je ovo pitanje i za međunarodnu javnost.
“Ovo nije samo unutrašnje pitanje – ovo je pitanje međunarodne odgovornosti, integriteta i bezbjednosti. Naš zračni prostor nije samo naš – on je dio globalne mreže, i sve što se u njemu dešava ima direktne posljedice po međunarodni zrakoplovni sistem.
U tom kontekstu, želimo naglasiti da su Sindikat kontrolora letenja u BiH i Udruženje kontrolora letenja u BiH već informisali međunarodne organizacije čiji smo članovi – ATCEUC i IFATCA – o ozbiljnosti situacije. Ove organizacije su ne samo izrazile svoju punu podršku, već su i preduzele konkretne korake na međunarodnom nivou kako bi se pitanje ratifikacije sporazuma u Belgijskom parlamentu o imunitetu Eurocontrol-a od vrha trećih lica konačno privelo kraju te da se ovakve situacije ne bi opet ponovile u budućnosti.
Pored toga, reprezentativni sindikati u BHANSI i Udruženje kontrolora u BiH su se već obraćali domaćim institucijama, zahtijevajući hitno djelovanje. Takođe, i ATCEUC i IFATCA su se obratili kako domaćim, tako i međunarodnim institucijama, uključujući Ured visokog predstavnika (OHR) i Ombudsmane za ljudska prava, tražeći njihovu hitnu intervenciju i zaštitu osnovnih prava zaposlenih u BHANSA-i”, kaže se u saopštenju.
Imali su jasnu poruku za bh. vlasti odnosno Savjet ministara BiH.
“Na osnovu informacija predočenih javnosti nakon vanredne sjednice Savjeta ministra 11.04.2025, smatramo da je potpuno neprihvatljivo da se u čitavu priču uključuju i uposlenici BHANSE.
Zbog svega navedenog reprezentativni sindikati i Udruženje kontrolora letenja u BiH pozivaju Savjet ministara i ministarstvo finansija da bez odlaganja izvrše svoje obaveze na način da se stečena prava uposlenika BHANSE ne degradiraju ni na koji način. Tražimo da dok se ne donese odluka o izmirenju duga prema Viaductu, primjenjuje član 23 zakona o BHANSE, kojeg je Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine na 53. sjednici Zastupničkog doma, održanoj 13. maja 2009. godine, i na 29. sjednici Doma naroda, održanoj 20. maja 2009. godine, usvojila, a u kojem stoji:
- Uposlenici BHANSE nisu krivi za novonastalu situaciju niti je normalno očekivati da budu saglasni da oni vraćaju dugove koje BHANSA nije stvorila.
Uposlenici BHANSE nemaju nikakvu odgovornost niti vezu sa dugovima prema Viaduktu, i ne postoji opravdanje da njihova sredstva budu korištena za saniranje tuđih dugova. Takva odluka bi bila krajnje nepravedna, neosnovana i opasna praksa koja bi otvorila vrata sličnim neodgovornim potezima u budućnosti. Ukoliko se ovaj problem hitno ne riješi, sindikati će, u skladu sa zakonom, biti primoran pokrenuti sve dostupne mehanizme zaštite svojih članova i njihovih prava, uz punu svijest o težini takve odluke i njenim mogućim posljedicama.Naš posao je da čuvamo ljudske živote. Sada tražimo da neko konačno zaštiti naše.
Podsjećamo, sutra bi Savjet ministara BiH ponovo trebalo tražiti rješenje nakon što je FBiH odbila da se u okviru Fiskalnog savjeta u budžetu izdvoje sredstva za isplaćivanje duga Viaduktu.
Slovenačka firma “Viadukt i drugi” pokrenula je arbitražni postupak zbog jednostranog raskidanja ugovora o koncesiji Vlade Republike Srpske za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu.
Svaki dan neizmireni dug prema slovenskom preduzeću Viadukt raste 18.000 KM, a već sada je veći od 110 miliona KM. Problem je nastao kada Vlada Republike Srpske nije ispoštovala ugovor o dodjeli koncesije za izgradnju hidroelektrana ovom preduzeću.
Uslijedio je spor pred Arbitražnim vijećem u Vašingtonu, a potom i presuda u korist Viaducta. Prema Sporazumu potpisanom 2017. godine Vlada Republike Srpske bezuslovno se obavezala da će isplatiti sve novčane kazne. Sporazum je potpisala Željka Cvijanović tadašnja premijerka Republike Srpske. Neizmireni dug već pravi ogromne probleme BHANSA-i jer neće moći dobijati sredstva od Eurocontrola, piše N1.
(BN) Foto: N1
Komentari / 30
Ostavite komentarkale
14.04.2025 09:12Ajmo grbo nacionalni interes.
ODGOVORITENajlakše
14.04.2025 11:37Neka plijene zgradu vlade
Nostradamus
14.04.2025 12:15Jednostavno onu zgradu „od kuma“ zaplijeniti i traziti od Vlade da se isplati dug. Dodik ce odmah djelovati, kada dodje njegova imovina u pitanje.
Ima lijeka
14.04.2025 13:51Neka plijene Grande trade. Tu su barabar po vrijednosti, po nekakvim procjenama. Pristrasnim sa obe strane.
Zoki
14.04.2025 14:31Ovo su podijelili izmedju sebe. Mali vidi nivo.Ima kumova zgrada, zgrada vlade.. Nek skinu s budzeta RS.
Mila
14.04.2025 09:27PA ZNA SE KO JE PONIŠTIO KONCESIJU...NARAVNO...MINUSTARSTVO IZ REPUBLIKE SRPSKE...PA ŠTO SE NE POKRENE ISTRAGA PROTIV ODGOVORNIH U REPUBLIi SRPSKOJ...TI JE ZNAK DA SE ŠTITE KRIMINALCI I TREBAMO IM STATI NA KRAJ...ALu 🫣🫣🫣🫣🫣🫣🫣NEMA NAS DOVOLJNO HRABRIH I POŠTENIH....
ODGOVORITEDeutschland
14.04.2025 09:28Sta radi, policija, hapsi one koji su potpisali,taj ugovor,sta radi visoki predstavnik,smjeni bandu, Dodika,sta radi eufor, mozete li vi ista uraditi,ili vi sa njima ucestvujete,a znate za 10 km,metar drva, covjeka strpati u zatvor,
ODGOVORITERealno
14.04.2025 09:29Ako je Republika Srpska dio BiH, treba da plate i ćute.
ODGOVORITEDino
14.04.2025 11:41Jeste i to bolji dio BiH pa je red da oni plate a i napravili su dug. Sad ako stane BHANSA i aerodromi onda ce onu tuziti RS i tada ce 100 postati 200 miliona, kontas.
Mila
14.04.2025 12:25KOJA SI TI BIUDALETINA ...REALNO....🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Re realno
14.04.2025 13:24Komentar je bolestan i bezobrazan nažalost. Institucije trebaju pod hitno pozvati na odgovornost one koji su doveli do ove situacije, jer ćemo ispaštati i ti i ja i naša djeca zbog ovog i nadolazećih dugova. A za to vrijeme odgovorni nemilice troše novac svih građana na putovanja avionom, helikopterom, uz pratnju obezbeđenja više stotina naoružanih ljudi. Da li je to ok?
Re realno
14.04.2025 21:50Kako misliš?? Na primer ti nešto ukradeš i drzava će platiti kaznu za tebe jer si njen državljanin. Razmisli i poradi nešto na svojoj pameti. Potpisnik ugovora sa Slovenijom je taj koji mora snositi odgovornost i platiti dug ako nema oduzeti mu svu imovinu za dug a vjerovatno ima dovoljno od provizija potpisivanje novih štetnih ugovora.
Nele
14.04.2025 21:52A zašto bi ja i moja djeca u Federaciji vraćali dug koji jasno i glasno pripada Republici Srpskoj? Dakle hoćete sve svoje, ali da vam mi u Federaciji vraćamo dugove? Pa hajde da znamo, hvala što ste nam javili
Vera
14.04.2025 09:44U zatvor lopujdru ministra Željka Kovačevića i njegovog mentora ološa Nebojšu Radmanovića, šljama i izdajnika Burlonju, Željku unuku satnika Peje, i sve druge koji su osmislili prevaru sa tobožnjom koncesijom Viaduktu. A narod kao ovce, pase travu i bleji. Lopovi i šverceri pljačkaju i prodaju Republiku Srpsku za koju je živote dalo 30.000 Srba. Potomci Ante Pavelića završavaju Antine zamisli o BiH bez Srba.
ODGOVORITEre
14.04.2025 12:13Ima dosta i Luburica.
Običan gradjenin
14.04.2025 09:56Znaci neki kriminalac pokrade nešto ili napravi problem i on je slobodan a onda to treba drzava da ispašta ili neko u njoj koji nema veze za problemom a ne taj sto je pravijo problem u ovom slučaju samovoljno pregovarao i prekidao ugovore tj. Igrao se sa Slovencima mačke i miša bez saglasnosti sa nekim na nivou BiH koju sad kaznjavaju da plati I tako da ispašta vazdusni saobracaj BiH ni kriv ni dužan. Šta rade odgovorni potpisnici štetnih ugovora. Dobiju svoje dobre Plate i beneficije i bas ih briga bez ikakve odgovornosti. Da to nije vijeće ministara tako odobrilo pa se sad prisutili ?????? Nešto nije uredu u svemu ovome. Očito neko dobijo lovu za prekid ugovora i davanje poslova drugim. Jadan narod sa lopovima i nesposobnjakovicima od Suda do Vijeća ministara i raznih narodnih skupština. Nered anarhija i korupcija masovno vlada. Rijetko ko se kažnjava. Glupost je kačiti se za strane dužnosnike. Oni ne pokradose nista narodno niti zaključuju sumnjive ugovore. Ode samo Nesic i Novalic da ispaštaju i za druge ne samo za sebe jer velikani štede svoje bliske lopove.
ODGOVORITE...
14.04.2025 12:42Za to ste vi krivi, obicni gradjani, jer cutite i trpite. Niko ne protestuje, pa ispastajte. Tako vam i treba.
Polako
14.04.2025 09:59Nek im Vepar vrati pare. Svakako ima pokradene milijarde.
ODGOVORITEIva
14.04.2025 10:02Dug se mora vratiti. Kad građanin ne plati struju isključuju.
ODGOVORITENN
14.04.2025 12:43Pa i ovo ce gradjani da vrate.
@@@
14.04.2025 10:06Pametno. Svak svoje. Dugove neka. Vraća. Svaka vam. Čast.
ODGOVORITEMile
14.04.2025 12:44Od cega? A da, dajte im vi sto ih branite, nek vrate dugove
Rajko
14.04.2025 10:20A sto ne isplati vlada Srpske, izgubice kreditore i povjerenje
ODGOVORITEblbl
14.04.2025 10:38Poslije ovakvog pokusaja prevare FBiH i BiH od strane RS-a sigurno ce se dovesti u pitanje sva buduca zaduzenja ili projekti entiteta RS u kojem je potrebna saglasnost drzave BiH.
ODGOVORITEAlf
14.04.2025 10:41Nista sporno, eno Dodiku Vucic, Putin ili Orban a moze vala da ulete i Hrvati oni onu su sami rekli da im je on vitalnog znacaja!
ODGOVORITEIzy
14.04.2025 10:50Samo vi Fortu uhvatite za glavu,on je htio da sjebe i WIZ-air,pa ljudi samo rekoše ćao Bosno je...eš sovjet ministara
ODGOVORITEDavid
14.04.2025 10:57Neka dug vrate resorni ministri i predsjednik Vlade, od svoje imovine. I budala zna napraviti dug, a da drugi vracaju. To samo kod nas jos prolazi nekaznjeno.
ODGOVORITEZvekan
14.04.2025 11:21Ma hoćete vraćati i mi i vi sve dok biramo hajvane da nam vode državu.
ODGOVORITERealno gledano.
14.04.2025 12:11Zato je napravijo svoje zakone da se oslobodi od svojih grešaka i lopovluka . Ne prizna nista sto bi ga i za ovaj dug kačilo. Lukava lija koja radi sve za sebe da bi stovarijo na nekog nedužnog. Providan je postao i običan gradjanin vidi razloge bježanja i odvajanja od BiH institucija. Normalna EU drzava bi ga odma smjestila gdje mu je mjesto. Svi koji ga podržavaju u ovim svim muckama vjerovatno su slični. Gaze po narodu.
ODGOVORITESimo
14.04.2025 13:00Još će federacija tražiti da se ocijepi od Republike Srpske.
ODGOVORITE